יזכו לליווי רפואי צמוד
צילום: 123RF, חדשות

משרד הבריאות הודיע היום (ראשון) כי הנוסעים בכמה קווי אוטובוסים מראשון לציון לתל אביב וחזרה נחשפו לחולה חצבת בתאריך ה-28 בנובמבר 2018. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי ההודעה, הנוסעים נחשפו לנגיף בקו 201 מראשל"צ לת"א בשעה 9:00, קו 142 לרח' לוינסקי בת"א סביב השעה 10:00 וקו 845 מת"א לראש פינה בסביבות השעה 12:00. מהמשרד נמסר כי מי שאינו מחוסן בשתי מנות נגד חצבת מוזמן לפנות ללשכת הבריאות הקרובה ביותר למקום מגוריהם על מנת לברר את הצורך בקבלת חיסון נגד חצבת.

ילד בן 10 מהשומרון פונה ביום חמישי האחרון לבית החולים שניידר לאחר שנדבק במחלת החצבת. לפי בית החולים, הילד מאושפז בבידוד במחלקת הילדים כשהוא במצב קשה וסובל מדלקת רקמת המוח.

לפי בית החולים, הילד מעולם לא חוסן מפני המחלה. עוד נמסר כי הילד הגיע חולה לבית החולים, אך שם מצבו הידרדר ומאז הוא נמצא בסכנת חיים. דלקת רקמת המוח היא מחלה מאוד קשה שגורמת לנזקים נוירולוגיים בלתי הפיכים ואפילו למוות.

בקרוב - חיסון לאיידס?
צילום: ZAIRI AZMAL BIN BURHAM BORHAN, 123RF

המחלה שבה חולה הילד זו מחלת חום שבדרך כלל די קלה. היא מלווה בחום, נזלת, כאבי שרירים ופריחה. בשליש מהמקרים המחלה מסתבכת ומידרדרת לדלקת עיניים ואוזניים. ההסתבכות שחווה הילד מתרחשת בממוצע אחת ל-600 או 700 מקרים.

בתגובה לאירוע נמסר מאיגוד רופאי הילדים: "דלקת המוח הינה סיבוך מוכר היטב של מחלת החצבת. היא מופיעה בשכיחות של כ-1 ל-1000 חולים, ועלולה לגרום לנזקים קבועים". באיגוד שבו וקראו להורים לילדים ותינוקות שטרם חוסנו לחצבת להתייצב במרפאות ולהתחסן, וציינו כי רופאים חברי האיגוד נרתמו להסברה בנושא ויגבירו את פעילות ההסברה בתקופה הקרובה".

הורים שלא יחסנו ילדיהם - ייענשו

לפני כשבועיים מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את "חוק החיסונים" שמגדיר לראשונה מדיניות לאומית בנושא החיסונים וקובע דרכי טיפול ב"סרבני החיסונים". ההצעה עברה ברוב גורף של 115 חברי כנסת. לפי הצעת החוק יוטלו סנקציות על הורים שאינם מחסנים את ילדיהם.

על פי הצעת החוק שיזמו יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, משרד הבריאות יחויב לנהל מעקב אחרי ילדים שלא חוסנו, להתריע על כך בכתב בפני הוריהם, ואם ההתראה לא תעזור - לזמן את ההורים ל"מפגש הסברה מיוחד", שבסיומו יתבקשו לחתום על טופס סירוב.

הורה שיתעלם מכך יהיה חשוף לסנקציה כלכלית בדמות שלילת נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של עד אלפיים שקלים. בנוסף ההצעה מאפשרת למשרד הבריאות להרחיק ילדים לא מחוסנים ממוסדות חינוך בעת חשש להתפרצות מחלה. החוק נוסח בסיוע עמותת "מדעת" והוא נתמך גם על ידי ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי הילדים.