תחלואת שפעת חריגה במיוחד
אילוסטרציה | צילום: פלאש 90, חדשות

פרסום ראשון: שישה עובדי מחלקות רגישות בבתי חולים ממשלתיים הורחקו מהמחלקות עקב סירובם להתחסן נגד חצבת. השישה עובדים במחלקות רגישות ובמטופלים החשופים במיוחד להידבקות במחלה – ילדים ומבוגרים חולי סרטן וחולים שעוברים השתלות מוח עצם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

משרד הבריאות ערך לאחרונה בדיקה בבתי החולים הממשלתיים, שהעלתה כי 53 מהעובדים במחלקות אלה ככל הנראה אינם מחוסנים נגד המחלה הקשה והמידבקת במיוחד: 25 בשיב"א תל השומר, 24 ברמב"ם, שניים בהלל יפה, אחד בזיו ואחד באסף הרופא.

במשרד איימו כי מי שלא יתחסנו עד שבעה בנובמבר, כלומר אתמול, יורחקו מהעבודה. 33 מהעובדים התחסנו, 14 עדיין בבדיקת מצבם החיסוני או בחופשת לידה/מחלה – ושישה סירבו להתחסן חרף האיומים.

אילוסטרציה
סירבו להתחסן - והורחקו מהעבודה | צילום: רויטרס, חדשות

עד כמה אתם מוגנים מפני המחלה?

מבין יותר מ-1,500 הנדבקים בהתפרצות החצבת בישראל ישנם 5%-10% שהיו מחוסנים נגד המחלה. הסיבה לכך היא שהחיסון אינו מגן מפני המחלה ב-100%. יש לציין כי החצבת מתפרצת עכשיו בעוד הרבה מדינות. ארגון הבריאות העולמי קבע שהסיבה לכך היא הורים שלא מחסנים את ילדיהם.

למרות שגם אנשים שחוסנו נדבקו במחלת החצבת, רבים המאוכלוסייה אמורים להיות מוגנים מפנייה אם התחסנו נגדה: כל מי שנולד משנת 1978, כ-56% מהאוכלוסייה, קיבל שתי מנות של החיסון, ולכן יש לו את ההגנה המרבית מפני הידבקות - 97% - מידת היעילות המירבית; מי שנולד בין השנים 1970-1977, 12% מהאוכלוסייה, קיבל רק מנה אחת של החיסון, ולכן מידת ההכנה שלהם היא 93%, הגנה כמעט מירבית.

מי שנולד בין השנים 1957-1969, 9% מהאוכלוסייה, לא חוסן כלל בילדותו. חלקם חלו בילדות או חוסנו בהמשך חייהם - ולכן הם מחוסנים, לכן ההערכה היא שרק חצי מהישראלים בקבוצה הזאת מוגנים מפני חצבת. כל מי שנולד לפני 1957, 16% מהאוכלוסיה, מחוסן. זאת, מכיוון שמי שחלה במחלה לא יחלה שוב ובתקופה ההיא כולם חלו ולכן גם כולם מחוסנים. חמשת האחוזים הנותרים הם סרבני החיסונים.

אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

תינוקות מתחת לגיל שנה, שמהווים 2% מהאוכלוסייה, לא מחוסנים בכלל. זאת, מכיוון שהמנה הראשונה של החיסון ניתנת רק בגיל שנה ולכן הם עלולים להידבק בקלות. ההנחיות הן להרחיק אותם מילדים ומתינוקות שההורים שלהם מתנגדים לחיסונים.

בתוך כך, מבצע החיסונים שמפעיל משרד הבריאות במחוז ירושלים נמשך ביתר שאת גם היום. על פי הנתונים ישנה עליה דרמטית בשבועות האחרונים בהתחסנות האוכלוסייה בתוך שכונות העיר.