הכלבת מתפשטת, כך תיזהרו מפניה: זו אחת המחלות הקטלניות ביותר - כזו שאדם עלול למות כתוצאה ממנה תוך זמן קצר מאוד ורק לאחרונה התגלו בצפון הארץ מקרים רבים של בעלי חיים שנדבקו בה - עלייה דרמטית של פי 2 יותר מקרים מהשנה שעברה. אז מה גורם למחלה ואיך ניתן להימנע ממנה? מהם התסמינים של אדם שחלה בה? ובאילו מקרים חייבים לגשת ולהיבדק? המדריך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתחילת שנת 2017 ועד היום, רגע לפני שהיא מסתיימת - התגלו בישראל 58 מקרים של כלבת (בהשוואה לכ-30 בלבד ב-2016). רובם המכריע של המקרים אירעו רק בחודשיים האחרונים ובאזור העמקים בצפון - מהגלבוע ועמק בית שאן ועד לעמק יזרעאל. המקרה האחרון אירע בשבוע שעבר באזור חדש: סמוך ליישוב בת שלמה שבאזור זכרון יעקב.

המחלה מתפשטת בצפון בין היתר עקב פגרים של בעלי חיים שחלו ומוטלים בשטח, מושכים אליהם תנים שאוכלים אותם - ונדבקים. תושבים רבים באזור העמקים בצפון - אזור הנתון כבר חודשיים תחת מתקפה - חוששים מפני התנים שנכנסים ליישובים ויכולים להדביק אותם ואת ילדיהם במחלה הקשה. "הם רצים חופשי בתוך הקיבוץ, הילדים שלנו כבר פוחדים מהם פחד מוות", מספר ניר גרזון מקיבוץ עין חרוד מאוחד.

רוב בעלי החיים שנמצא כי חלו בכלבת בשנה האחרונה הם תנים, אך היא אותרה גם בקרב בקר וצאן ובמספר מועט של כלבים וחתולים. לאחרונה הביע יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים ברשויות המקומיות, ד"ר אבי צרפתי, דאגה מכך שהמחלה התגלתה בקרב שני חתולי רחוב. "המשמעות היא שהמחלה עוברת מחיות בר לחיות בית, והחשש הגדול היא מהתפשטות המחלה במרחב העירוני", אמר ד"ר צרפתי.

הנזק שעלול להיגרם כתוצאה ממגע עם חיה אחת הנגועה בכלבת הוא קטלני למדי לאדם. במחלה אפשר להידבק על ידי שריטה, נשיכה או ליקוק של חיה נגועה - זאת מכיוון שהמחלה עוברת באמצעות הרוק. אדם שחלה במחלה ניתן לזהות על ידי כך שהוא סובל מפרכוסים, התכווצויות, חום גבוה ואיבוד הכרה. המחלה נחשבת קטלנית כיוון שמרגע שאדם חלה בה - הוא צפוי למות תוך ימים ספורים. "אני לא חושב עדיין שברמה הלאומית מבינים את גודל העניין", אומר ר ד"ר שי רודריג, וטרינר המועצה האזורית גלבוע.

נמצא תקציב למלחמה בהתפרצות הכלבת (צילום: רשות הטבע והגנים)
תן נגוע בכלבת. ארכיון | צילום: רשות הטבע והגניםעם זאת, חיסון נגד כלבת שניתן בזמן המהיר ביותר לאחר מקרה של נשיכה למשל, הופך את הסיכוי לחלות במחלה לכמעט אפסי. אין סיבה להיבהל אם חיית המחמד שלכם ליקקה, שרטה או חלילה נשכה אתכם - אם היא מחוסנת.

אם ננשכתם או נשרטתם על ידי גורם בלתי מזוהה או על ידי חתול רחוב, למשל - שטפו באופן מידי את האזור במים זורמים וסבון, חטאו בחומרי חיטוי וגשו ללשכת הבריאות לבדוק האם יש צורך בקבלת טיפול מונע נגד כלבת.

עד היום לא ידוע על מקרים שבהם בני אדם נגועים הדביקו בני אדם אחרים במחלה. בישראל ידוע על 4 מקרים בלבד של מוות מכלבת ב-40 השנים האחרונות - 3 מהם לאחר שאדם ננשך על ידי חיה לא מזוהה ולא זיהה בנשיכה איום ממשי ורציני - וכתוצאה מכך לא נבדק או חוסן.