לאחר שאמש (רביעי) נצפתה שוב תקלה במתקן בז"ן בחיפה, כשבמקום בערו להבות ענק ועשן רב, תושבי האזור זועמים וקוראים לסגור את המפעל. "דם תושבי חיפה - הפקר, ממשלת ישראל מפקירה את תושבי המפרץ למוות ותחלואה ", אמר אביהו האן, יו"ר "הירוקים של חיפה". מדובר במקרה השני בתוך כשבוע: ביום ראשון בער הלפיד בעוצמה כתוצאה מחידוש הפעלת אחד המתקנים במתחם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בנוסף קרא האן לכל תושבי חיפה והאזור "לצאת לרחובות, לסגור את העיר עד שממשלת ישראל תיקח את המושכות ותפעל מיידית לסגירת המפעל והוצאתו ממפרץ חיפה". עו"ד גמילה ואקים הרדל, המנהלת את עמותת אזרחים למען הסביבה, מסבירה כי בעירה גדולה בלפידים של מפעלי בתי הזיקוק מתרחשת כתוצאה מתקלות ומשמעותה הזרמה חריגה של עודפי גזים ללא שריפה מלאה של החומרים.

"התקלות האלה חוזרות כל שבוע"

"אירועים כאלה הם לא תקלה. זאת השגרה, 'התקלות' האלה חוזרות על עצמן כל שבוע", אמרה הרדל והוסיפה: "זוהי עוד דוגמה לכך שהמשרד להגנת הסביבה אינו מנהל אכיפה אמיתית ואינו מטיל סנקציות מרתיעות נגד המפעלים אלא מעדיף להמשיך לבצע אכיפה בדרך המתפשרת והרכה".

חיפה, אמש
חיפה, אמש | צילום: עומר כרפס

בעקבות אירועי אמש נמסר מעיריית חיפה: "זוהי עדות נוספת וחיזוק נוסף למאבקנו לצמצום גורמי הסיכון במפרץ חיפה והוכחה ניצחת למה אסור להעביר את מתחם בזן למועצה תעשייתית שתקטין את הרגולציה והפיקוח על המזהמים במפרץ ותאפשר להם לחמוק ללא דין וללא דיין. בדעתנו לנקוט יד ברזל נגד חריגות , רשלנות ואי עמידה בתקנים".

בחברת כרמל אולפינים המפעילה את המתקן הודו כי מדובר בתקלה. אך עם זאת ציינו כי שריפת הגזים המוגברת - שגורמת ללהבה מוגדלת בלפיד - נועדה להגן על הסביבה.