הצפות קשות בחיפה, הבוקר
המנהרה בה אירע המקרה, היום | צילום:

מזג האוויר הסוער גובה קורבנות, המערכת צפויה להתחזק: בבית החולים רמב"ם נקבע היום (שלישי) מותו של גבר בן 74 שפונה לביה"ח, זאת לאחר שנמצא ברכבו שהוצף במנהרה ברחוב חלוצי התעשייה במפרץ חיפה. הוא הובהל תוך כדי החייאה לבית החולים כשחום גופו נמוך מאוד. ההחייאה נמשכה תוך ניסיון להעלות את טמפרטורת הגוף שלו, אך בסופו של דבר נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מפקד מחוף חוף כיבוי והצלה הורה לבצע תחקיר, בנוכחות כל הגורמים שנטלו חלק באירוע החילוץ שאירע היום בבוקר ברחוב חלוצי התעשייה, על מנת להבין את נסיבות המקרה.

שני סיירים מעיריית חיפה - דימה גורביץ' וקירל ינאייב - הגיעו ראשונים לזירה לאחר שהתבקשו לעזור למשטרה בחסימת הציר בו הייתה ההצפה. כשהגיעו הבחינו ברכב תקוע בתוך שלולית המים: אחד מהם נכנס לרכב, ראה שיש שם מפתחות והבחין באדם ששוכב במושב האחורי ללא הכרה. שני הסיירים הזעיקו את מד"א ואיחוד הצלה שהגיעו למקום, ביצעו את ההחייאה ופינו אותו לבית החולים רמב"ם, שם לבסוף - נקבע מותו.

מחלצים מאזורי הצפה בחיפה (צילום: כיבוי והצלה חוף)
מחלצים מאזורי הצפה בחיפה | צילום: כיבוי והצלה חוף

הצפות עקב מזג האוויר החורפי נרשמו במספר מוקדים נוספים: בקריית ביאליק הוצף רחוב העמקים ובקריית חיים נחסם קטע מרחוב טרומן עקב הצפה. גם המעבר התת קרקעי מתחת לכביש 75 מול לב המפרץ נחסם. עוד הובילו הגשמים העזים שירדו בעיר ובסביבותיה לשיבושים בפעילות הרמזורים במספר מוקדים.

מוקד מרכזי של הצפות הבוקר שגרם לפקקי תנועה גדולים הוא בכביש החוף לכיוון דרום. סמוך לשעה 11:45 הודיעה המשטרה כי היא חוסמת לתנועה את כביש 2 לדרום ממחלף פולג, זאת עקב תקלה במערכת הניקוז, אך לאחר שעה קלה הכביש נפתח לתנועה.עקב מזג האוויר הסוער בצפון הארץ, אירעו שתי תאונות דרכים סמוך לצומת ראש פינה. בשתי התאונות מעורבים 8 כלי רכב - ובהן 17 פצועים, בהם אחת באורח קשה ו-16 באורח קל. כל הפצועים פונו למרכז הרפואי זיו בצפת. אחת התאונות נגרמה בין משאית לרכב.

עשרות מילימטרים ירדו תוך שעות, שלג יירד בחרמון

גשמים עזים ירדו לאורך הלילה בצפון , זאת כששיאה של המערכת החורפית עוד לפנינו: לאחר שהגשם התפשט גם לאזור המרכז, הוא צפוי להתגבר - ואף צפוי שלג בחרמון וייתכן שגם בפסגות הגולן.
עד לשעה 08:00 בבוקר ירדו 46 מ"מ באזור חיפה, 32 מ"מ באזור קיבוץ אפק, 25 מ"מ במרחביה, 20 מ"מ בחרשים, 18 מ"מ בכנרת, 6 מ"מ בחדרה, 5 מ"מ בתל אביב, 4 מ"מ באריאל ופחות ממילימטר אחד בירושלים.

במסגרת המערכת החורפית, קיים חשש לשיטפונות, בעיקר במישור החוף הצפוני, אך גם בנחלי הדרום והמזרח. בנוסף יורגשו רוחות חזקות למדי שיגיעו עד 70 קמ"ש, המחייבות בקשירת עצמים שעלולים לעוף ולהתנתק במהלך היום.מחר (רביעי) צפוי לרדת שלג בפסגת החרמון. על פי המודלים, קיים סיכוי גם להופעת פתיתי שלג בפסגות הרי רמת הגולן. ביום חמישי המערכת החורפית תיחלש בהדרגה. בסוף השבוע הטמפרטורות יישארו נמוכות וצפויים גשמים מועטים.

היערכות גבוהה למזג האוויר הסוער

בחברת החשמל ובמשטרה ערוכים למזג האוויר החורפי: צוותי העבודה בשטח ערוכים לטיפול בכל הפרעה באספקת החשמל, ובמקביל - נמשכות סריקות קווים ועבודות גיזום. למעלה מ-200 גנרטורים , במות הרמה ומנופים מוכנים לניוד. במקרה של פגיעות ברשת מוקדי השירות 103 יפעלו במתכונת תקלות בלבד.

בחברת החשמל שבים ומדגישים כי "אין אפס הפרעות ונזקים ברשת החשמל" וכי בשל רוחות חזקות, גשמים וברד וצפי לשלג בצפון ,קיים צפי לנזקים ברשת החשמל ולהפרעות באספקה וזאת על אף ההיערכות הנרחבת. הרוחות העזות עלולות לגרום לקריסת עצים, פגיעת ענפים וחפצים שונים ברשתות החשמל ולגרימת נזק.המשטרה קראה לציבור להיערך מבעוד מועד למקרי הצפה, ובעיקר להתאים את נהיגתם בכלי הרכב לתנאי הדרך. "חשוב כי כל אזרח יבחן את סביבת ביתו לקראת מזג האוויר, יערך כמיטב יכולתו לתרחיש הצפה ובין היתר יוודא כי הנו מודע מה עליו לעשות וכיצד לפעול במקרה שכזה", ציינו במשטרה.כמו כן פרסמה המשטרה שורת הנחיות לנהגים לימים הקרובים, בהן דרישה לבדוק את צמיגי הרכב והמגבים ולדאוג לניקיונן של המראות והפנסים. כמו כן ממליצה המשטרה שלא לנהוג עם ביגוד מגושם שעלול לפגוע בחופש התנועה, לאחוז את ההגה בשתי ידיים על מנת למנוע סטייה בעת כניסה לשלוליות ולהתאים את מהירות הנהיגה לתנאי הדרך.