הלפיד המזהם. חיפה (צילום: Basel Awidat, פלאש 90)
הלפיד המזהם. חיפה | צילום: Basel Awidat, פלאש 90

החלטה מפתיעה בפרשת החשד לזיהום במפעל של בז"ן: הבוקר (חמישי) דן בית המשפט בחיפה בצו הסגירה שהוצאה למפעל "כרמל אולפינים" של בז"ן - לאחר שהדיון בנושא כבר נדחה פעמיים - וקבע כי צו הסגירה יבוטל. "ההחלטה: ביטול הצו שהוציאה עיריית חיפה נגד המפעל כרמל אולפינים. יחד עם זאת מקווה שהמשרד יפעל כמצופה ממנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כזכור, עיריית חיפה הוציאה בשבוע שעבר צו סגירה למפעל "כרמל אולפינים" באזור המפרץ למשך כחודש ימים עקב החשש מזיהום מתמשך - זאת לאחר התקרית בה נפלטו להבות גדולות ועשן רב מאחד הלפידים בשבועות האחרונים, מה שעורר בהלה וחשש בקרב תושבי האזור. ההחלטה התקבלה בעקבות סדרת תקלות מגמתית במתחם בתי הזיקוק בתקופה האחרונה.

השופטת ג'אדה בסול מבית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה טענה כי המפעל פועל כראוי: "ראש העיר זימן את המפעל לשימוע אבל לא היו פרטים מדוייקים אלא מידע כללי". לאחר מכן נזפה במשרד להגנת הסביבה על התנהלותו בפרשה: "במהלך השימוע נכחו נציגים מהמשרד להגנת הסביבה, שהוא בעצמו זימן את המפעל לשימוע. בנוגע לשאלה על כמות הגז שזרמה ללפיד - אינני מבינה את עמדתו של המשרד להגנת הסביבה".

הפגנת העובדים נגד הסגירה
הפגנת העובדים נגד הסגירה | צילום:

העירייה: "נמשיך בגישה בלתי מתפשרת"

"מצופה מהמשרד לפעול בשיתוף פעולה עם העירייה ולא לעומתה", הוסיפה השופטת. "המשרד להגנת הסביבה הוציא אישור ואם היה זיהום בפליטה, על המשרד לפעול". השופטת הוסיפה כי היא "מבינה את מצוקת העירייה לשמור על שלום ובריאות הציבור," אך לדבריה היה צריך לערב את המשרד מתחילת התהליך עד סופו.

"מן הראוי לקבל מהמשרד את כל הנתונים הרלוונטים", סיכמה, "בזימון לשימוע אין התיחחסות לאירוע ולא ברור אם האירוע נבדק. המפעל פועל כדין וטרם הונפק כתב אישום - אין סיבה לחרוג מהנהלים ". עוד הסבירה השופטת כי "לבית המשפט אין את הכלים מבלי שנמשרד יברר".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה להחלטה: "פסק הדין אוחז את השור בקרניו תוך שהוא מבהיר למפעל כי הרעיון לפיו רצף כזה של תקלות כה חמורות מהווה הפרה חמורה ביותר והנהלת המפעל מבינה היטב את הנסיבות שהובילו את ראש העיר להידרש לפעולה נמרצת". כמו כן נכתב כי בכוונת ראש העיר "להמשיך ולנקוט בגישה בלתי מתפשרת ולגלות אפס סובלנות להפרות וליקויים בהתנהלות המפעלים.היה ואירועים דומים יקרו בעתיד, לא נהסס לנקוט בכל האמצעים לרבות ביטול רישיון עסק, נקיטת הליכים פליליים והוצאת צווי סגירה למפעלים רק שהפעם הליך השימוע יתנהל על קוצו של יוד באופן כזה שיוביל לסגירתו של המפעל".

באחד הדיונים הקודמים טען בא כוחו של בעלי המפעל כי ההפרות שהוצגו בדיון על ידי העירייה בעניין זיהום האוויר למעשה אינם קיימות: הוא טען כי המצלמה המוצבת בסמוך ללפיד אינה עובדת כפי שצריך והטיח בבית המשפט כי אין זה ייתכן שיחליטו לסגור את המפעל ולגרום לפיטוריהם של 400 עובדים.

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש אמר בתגובה: "אני מברך על ההחלטה להסיר את איום הסגירה שנוצר מעל מפעל כרמל אולפינים ועשרות מפעלי תעשייה הניזונים באופן ישיר ממפעל זה. יש לזכור כי התעשייה, הרשות המקומית והתושבים נמצאים לעיתים קרובות בכפיפה אחת ומחויבים לפעול בשיתוף פעולה מלא. מפעלי התעשייה במפרץ חיפה עומדים בדרישות החוק ומשקיעים מדי שנה מאות מיליוני שקלים בטכנולוגיה המתקדמת ביותר במטרה לשמור על אוויר נקי ובריאות הציבור ולעמוד בתקנים המחמירים של איכות הסביבה בישראל".