יעל מת בעקבות זיהום הנחל (צילום: ג'ורג' נורקין רשות הטבע והגנים)
צילום: ג'ורג' נורקין רשות הטבע והגנים

מאז האסון בנחל אשלים בדרום, מצאו ברשות שמורות הטבע והגנים מספר פגרי יעלים, ששני עדרים שלהם חיים בסביבות הנחל. בימים האחרונים נמצאו בשטח שני פגרים נוספים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

שבועיים עברו מאז אסון דליפת השפכים החומציים לנחל, ונראה שמי שמשלם את המחיר הכבד ביותר כרגע היא אוכלוסיית היעלים. מספר היעלים שנמצאו מתים עד כה מאז האסון עומד כעת על שמונה.

לדברי מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים גלעד גבאי, "סקר יעלים אחרון שביצענו לפני האסון הצביע על שני עדרים ששכנו באזור הנחל, עם 26 פרטים סך הכול. מותם של 8 היעלים מתוך אוכלוסייה זו הוא פגיעה משמעותית באוכלוסיית היעלים באזור זה ובכלל".

יעל מת בעקבות זיהום הנחל (צילום: ג'ורג' נורקין רשות הטבע והגנים)
צילום: ג'ורג' נורקין רשות הטבע והגנים

"מדובר בחיית בר נדירה יחסית בעלת חשיבות עצומה לסביבה", הסביר עוד גבאי. "כואב הלב ומתסכל לראות את הפגיעה ביעלים ובשאר חיות הבר באזור. פגיעה זו עלולה להוביל לפגיעה מתמשכת בחי ובצומח באזור, נזק שייקח שנים לשקם". 

הערכה: מטיילים לא יוכלו להגיע לנחל בשנה הקרובה

ברשות הטבע והגנים מציינים כי נסיבות מותם של היעלים עדיין נבדקות, אך ישנה סבירות גבוהה ביותר כי מדובר בפגיעה כתוצאה מאירוע הדליפה וזיהום הנחל בשפכים. בתוך כך, אנשי הרשות ממשיכים בפעולות מאומצות למזעור הנזקים מאז האסון, ויחד עם צוותים חיצוניים שנשכרו הם פועלים לשאוב את השפכים החומציים שמילאו את הגבים לאורך ערוץ הנחל.

בשבוע הקרוב יבחנו ברשות גם אפשרות להזרים כמויות מים נקיים לחלק מאזורי הנחל על מנת לבחון את ההשפעה של הזרימה על חומציות המים בגבים. על פי ההערכות, הכניסה של מטיילים לאזור לא תתאפשר בשנה הקרובה, גם אחרי שיטפונות החורף אם יהיו.