מצה משמינה יותר מפרוסת לחם? זה הזמן לגלות את האמת: חג הפסח שוב כאן, ויחד עם סיפור ההגדה שבים וצפים המיתוסים, אלה שמספרים שמצות משמינות יותר מלחם. בעזרתה של ד"ר מאיה רוזמן, מומחית לתזונה ודיאטה, החלטנו לעשות סדר ולהבהיר כמה קלוריות בדיוק יש במצה, כמה היא באמת משמינה - וכמה קלוריות יתווספו לארוחה שלכם אם תמרחו על המצה גם שוקולד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בניגוד למה שנוטים לחשוב, מצה לא פחות בריאה ואולי אף עדיפה על פרוסת לחם. במצה אחת רגילה יש 130 קלוריות, שזה כמעט כמו שתי פרוסות לחם אחיד (70 קלוריות כל אחת). בפרוסת לחם אחיד לבן יש מספר לא מבוטל של מרכיבים: קמח, מים, שמרים, מלח, סוכר וגם חומרים משמרים וחומרי התפחה . מצה, לעומת זאת, עשויה רק מקמח ומים.

אין הבדל משמעותי בכמות הסיבים התזונתיים. החיסרון העיקרי במצה הוא שיש אנשים שקשה להם לעכל אותה - זה קורה בגלל תהליך ההתפחה הקצר ואחוז הנוזלים הנמוך. הפתרון: לשתות הרבה מים. מצה מקמח מלא מכילה 120 קלוריות.

מחיר הלחם בפיקוח עלה ב-3.6% (צילום: נתי שוחט / פלאש 90, חדשות)
מצה שווה כמעט שתי פרוסות | צילום: נתי שוחט / פלאש 90, חדשות

מה שנחשב לעתיר קלוריות הוא המאכלים שמכילים מצות - והם לא בהכרח משמינים בגללן. אם תאכלו למשל פרוסה מעוגת שכבות ממצות ושוקולד, תשלמו ב-300 קלוריות, שהם שווי ערך ל-3 חטיפי אנרגיה. מנה ממוצעת של מצה מטוגנת, שמכילה ביצה, שתי מצות, שמן וחלב שווה ל-480 קלוריות, שזה יותר מארוחה מלאה של חזה עוף, תפוח אדמה, ירקות בתנור ומרק.

האם מצות באמת משמינות יותר מלחם? צפו (צילום: רויטרס, חדשות)
רק מקמח ומים, ללא חומר משמר | צילום: רויטרס, חדשותאלו שמחליפים את המצות בלחמניות כשרות לפסח שעשויות מקמח מצה נדרשים לשים לב: בכל לחמניה יש 200 קלוריות שזה כמו 3 פרוסות לחם. ומה עם המנה הפופולרית ביותר בפסח והאהובה ביותר על הילדים - מצה עם ממרח שוקולד? בגלל שטח הפנים הגדול של המצה, נכנס הרבה ממרח - ולכן יש במצה עם שוקולד לפחות 400 קלוריות, מה ששווה ערך לפיתה, חביתה, גבינה צהובה וסלט.