בי"ח הדסה עין כרם בירושלים (צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות)
המשבר יימנע? ביה"ח הדסה | צילום: פלאש 90 / הדס פרוש, חדשות

פרסום ראשון: המשבר הדסה עין כרם נמשך. בית החולים פנה היום (שלישי) לבית הדין לעבודה בדרישה להוציא צווי מניעה לארבעה מתוך תשע הרופאים המתפטרים במחלקת ההמטו-אונקולוגית עד לאיוש מלא של צוות המחלקה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי המתווה המבוקש על ידי הדסה, הצווים יהיו לתקופה מרבית של חצי שנה, שתקוצר בהתאם להתקדמות בתהליך איוש התפקידים. בהדסה לא דוחים את עצם עזיבת הרופאים את המחלקה, אלא שלדברי בית החולים "מדובר בהתפטרות מאורגנת וקולקטיבית חסרת תקדים של רופאים הנוטשים את משמרתם על מנת לפתוח מחלקה בבית חולים מתחרה הממוקם בסמוך להדסה, תוך פגיעה בתפקוד של מחלקה שלמה וכן השארת ילדים חולי סרטן ללא רופאים".

בפניית הדסה נטען כי הרופאים התפטרו ביוזמתו של מנהל המחלקה לשעבר פרופ' מיקי ויינטראוב, שנפגש בנובמבר האחרון עם המנהל הכללי של בית החולים המתחרה שערי צדק פרופ' יונתן הלוי, שהציע לו לפתוח מחלקה חדשה שתהיה זהה למחלקה אותה ניהל בהדסה. לכן פנה פרופ' הלוי לרופאי ולאחיות המחלקה והציע להם לעבור למחלקה החדשה.

מנהל הדסה, זאב רוטשטיין (צילום: פלאש 90, חדשות)
מנהל ביה"ח פרופ' רוטשטיין, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

עם זאת, לדברי בית החולים הדסה אין לשערי צדק כלל רישיון להפעיל מחלקה ההמטו-אונקולוגית והשתלות מח עצם ילדים, והוא "חסר את התשתית הרלבנטית לפעילות זאת לרבות מעבדות ייחודיות ומתקנים קליניים דרושים". על כן, פנה לבית הדין שיוציא את צווי המניעה "על מנת שלא להותיר את המטופלים הנזקקים לשירותי המחלקה ללא טיפול של רופאים".

"מתחנן בפני רה"מ ונשיא המדינה"

הורים שילדיהם מאושפזים במחלקה הפגינו מול בית ראש הממשלה בירושלים בדרישה שיתערב במשבר. בריאיון לחדשות 2 תיאר אורי יקיר את המצוקה שהוא ויתר ההורים שילדיהם מאושפזים במחלקה עומדים בפניה. "השאלה שאנחנו מתמודדים אתה היא מה יקרה ב-4 ביוני, יום הדין מבחינתנו", סיפר. "הרופאים יעזבו את המחלקה בגלל אוזלת היד של כל מערכת הבריאות שמעדיפה תיירות מרפא על פני הרפואה הציבורית".

בהמשך הריאיון הוא הסביר שגם העובדה שהביאו רופאים מבתי חולים אחרים לא תפתור את המשבר. "אני רוצה להתחנן בפני רה"מ ונשיא המדינה: תתעשתו. לצערי הרב בכל המדינה יש 39 רופאים המטו-אונקולוגים של ילדים. כולנו מבינים שרופא אחד לא יכול לא מסוגל להחליף את הרופאים. יחס הרופאים לחולים במחלקות הללו הוא הנמוך ביותר במדינה. גם ככה הם עובדים תחת נטל מטורף שעלול לגרום לטעויות ולעלות בחיי אדם. האם יכול להיות מצב שרופא אחד, מוכשר ככל שיהא, יכול להחליף שישה? אנחנו לא רואים פתרון".

בתחילת השנה נחשף בחדשות 2 המשבר הקשה במחלקה ההמטו-אונקולוגית בהדסה עין כרםשהגיע לשיאו עם עזיבת הרופאים את עבודתם, וזאת על רקע מחלוקת קשה עם מנכ"ל הדסה החדש פרופ' זאב רוטשטיין. מדובר באחת המחלקות הטובות בישראל, בה מטופלים ילדים חולי סרטן וכאלו הסובלים ממחלות דם קשות - מחלקת האשפוז היחידה בירושלים לילדים חולי סרטן.