לפני חודש בדיוק הגיע יצחק זוהר, חולה זאבת בן 32 ממעלות תרשיחא, לבית החולים רמב"ם בחיפה לאחר שלא חש בטוב. כשהרגיש שהוא לא מקבל את הטיפול לו הוא זקוק, החליט להתחיל לתעד את המתרחש בטלפון הנייד שלו. "תראו איזה עומס יש בבית החולים, לא מטפלים באף אחד מ-11 בבוקר", אמר למצלמה. "זרקו אותי ממסדרון למסדרון".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המחלה של זוהר מאופיינת במערכת חיסונית משובשת שתוקפת את הגוף עצמו. למרות מצבו הקשה, הוא מצא עצמו נותר במיון במשך יממה שלמה, כשהעברתו למחלקת אשפוז מתעכבת בשל העומס. "זורקים אותך כמו כלב", אמר בתיעוד. "אני עד עכשיו בלי טיפול תרופתי".

קרוביו של זוהר בטוחים שהעיכוב החמיר את מצבו, ובמקום זאת היה צריך לאשפז אותו בדחיפות במחלקת ראומטולוגיה, המתאימה ביותר למצבו. לטענתם, בשל העומס אושפז לבסוף במחלקה פנימית, בה טופל ושוחרר כעבור שלושה ימים. לאחר כמה ימים מצבו הידרדר, ולאחר שפונה לבית החולים נהריה נפטר במחלקה לטיפול נמרץ.

"איבדתי את היקר לי מכל"

"העבירו אותו לאמצע המסדרון, אף אחד לא התייחס אליו", נזכרת אלמנתו של זוהר, אמונה. "הוא רצה כדורים ותרופות, אבל לא נתנו לו כלום". אמו זהבה מוסיפה: "כשהגיע הביתה הוא הגיע עם דלקת ריאות מאוד חזקה ועם בצקת בריאות. איבדתי את היקר לי מכל, הכאב גומר אותי". ראש העיר שלמה בוחבוט, חבר המשפחה, מזועזע גם הוא: "מה שקורה בבתי החולים בארץ זה בלתי נסבל, התורים האלה מטורפים".

מבית החולים רמב"ם נמסר בתגובה: "יצחק סבל ממחלה קשה, הכוללת פגיעה קשה במערכת החיסון. המחלה טופלה במשך למעלה מעשור במסירות ע"י רופאי רמב"ם. הוא הגיע למיון ביום שבו היה עומס של 160%, ו-50 איש שממתינים לאשפוז, ויחד עם זאת נבדק לעומק ובמקצועיות ע"י רופאים בכירים. לאחר 22 שעות הועבר יצחק למחלקה פנימית, בה עבר בדיקות יסודיות ומקיפות. כאשר מצבו התייצב, ויצחק ביקש לחזור לביתו הוא שוחרר כמקובל, עם הנחיות להמשך הטיפול התרופתי. צר לנו על האובדן של משפחתו, אך ההידרדרות במצבו כשבועיים לאחר ששוחרר מרמב"ם אינה קשורה לשהות במיון, אלא לסיבוכים מהמחלה הקשה שאיתה התמודד שנים רבות".