מאז שפורסמו בחדשות 2 ממצאי המחקר על הקשר בין זיהום האוויר לתחלואה במפרץ חיפה בחודש ינואר השנה, יוצא המשרד להגנת הסביבה במסרי הרגעה. מנכ"ל המשרד, למשל, קבע שחלה ירידה של 11% בפליטת החומרים המסרטנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אלא שנתונים שנחשפו הערב (שני) במהדורה המרכזית מעלים סימן שאלה גדול בנוגע למסרי ההרגעה הללו. בחנו את נתוני הדיגום שעושה המשרד להגנת הסביבה במספר נקודות ברחבי מפרץ חיפה, ניתחנו אותם עם ד"ר רוויטל גולדשמיד מ"מגמה ירוקה", והמסקנה - הפוכה לחלוטין.

אחת לשבועיים נוטלים אנשי המשרד להגנת הסביבה דגימות אוויר מכמה נקודות במפרץ ושולחים אותן למעבדה בחו"ל. מתברר כי בכמה חומרים אורגניים נדיפים, הנחשבים מסרטנים ודאיים, חלה עלייה דרמטית בשיעור המזהמים.

בתי זיקוק, מפרץ חיפה (צילום: חיים ריבלין, חדשות)
צילום: חיים ריבלין, חדשות

המשרד להגנת הסביבה: "הזינוק בנתונים - תקלה במעבדה"

בחינה של הנתונים ב-2015 מעלה כי בנקודת הדיגום בבית הספר תל חי בחיפה נרשמה עלייה דרמטית בהשוואה לדיגומים ב-2014. בחודש יולי פי שניים, באוקטובר פי שישה ובדצמבר פי 16 מהדיגומים ב-2014. בנקודת הדיגום בקריית בנימין נרשמה בחודש נובמבר 2015 עלייה של פי 32 לעומת התקופה המקבילה ב-2014.

תמונת מצב כללית על הממוצעים החצי שנתיים חושפת כי בכל אחת מארבע הנקודות שבהן בוצעו הדיגומים, נרשמה קפיצה תלולה בחומר המסרטן בנזן.

766215
צילום:
766194
צילום:

במשרד להגנת הסביבה מסבירים את הזינוק בנתונים, בתקלה שמקורה במעבדה בצ'כיה שעשתה אנליזה לדיגומות ממפרץ חיפה. מתברר, כך מגלים היום לציבור, ורק בעקבות פנייה שלנו, כי נתוני הדיגום עד אמצע 2015 לא היו אמינים, וכי המעבדה הצ'כית הוחלפה.

לא ברור אם יש בכך כדי להרגיע, לא ברור מדוע התקלה הזאת לא דווחה לציבור, וחשוב מכך - לא ברור מה מידת האמינות שיש לייחס לשאר הנתונים שנמסרים לנו. משהו מוזר קורה בחיפה, והתמונה רחוקה מלהתבהר.

766201
צילום:
766208
צילום:

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "הניתוח הקובע כי חלה עלייה בזיהום אינו מקצועי ומטעה, שכן הוא אינו לוקח בחשבון את כלל המשתנים. נהפוך הוא, מגמת הירידה בזיהום האוויר היא ברורה ובולטת. מקורם של הדיגומים משנת 2015 במעבדה אירופית, שברגע שהתברר כי נתוניה אינם אמינים, הוחלפה במעבדה אמריקנית. גם הנתונים המתוקנים עדיין נמוכים בכמחצית מהתקן המותר".