חסימת המפעלים, אתמול (צילום: עיריית חיפה)
חסימת המפעלים, אתמול | צילום: עיריית חיפה

הקרב של עיריית חיפה והמפעלים המזהמים נמשך: בשעות הלילה (שני) סגרו משאיות הזבל של עיריית חיפה את שערי המכליות של בזן, ובשעות הבוקר נסגר מסוף חיפה כימיקלים על ידי העירייה. שעות ספורות לאחר שראש העיר יונה יהב הבטיח "למרר למפעלים את החיים", בעירייה מדגישים כי לא יסתפקו בחסימות הכבישים בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"החסימה מתבצעת כרגע במלואה והעירייה מתכוונת לשבש את דרכי הגישה למפעלים בשיטות נוספות בקרוב", נמסר. חלק מהמשאיות פונו על ידי מנופים של בזן, ובשלב זה לא ידוע על הפרעה לתנועה.

במקביל, בעתלית מפגינים עשרות תושבים ופעילים מול כרמל כימיקלים במחאה על זיהום האוויר. גורמים בעיריית חיפה שבו ומתחו ביקורת על משרדי הממשלה, שלדברי יהב הסתירו מידע על היקף הזיהום.

"מדהים שיצא דוח של משרד הבריאות ולא שמענו ממנו הסברים כבר שבוע. אפילו לא התבטאות אחת של המשרד הרפה או של המשרד להגנת הסביבה שחולק איתו את אותה אימפוטנציה. משום מה זה לא מעניין אף אחד ועיריית חיפה ניצבת כרגיל בחזית. אז או שיתנו הסברים או שבעל הבית ימשיך להשתגע", איימו בעירייה.

החליט להקים ועדה. ראש העיר יהב
"בעל הבית ימשיך להשתגע". יהב | צילום:

יהב: "לא צריכים את הארנונה, אלא את הבריאות"

אמש התראיין יהב למהדורה המרכזית והגן על צעדיו, שהוגדרו כספין על ידי פעילי סביבה: "אני סוגר את המפעלים ואמרר להם את החיים עד אשר המדינה תעשה את תפקידה". יהב הדגיש כי "מי שקבע שהמצב טוב לאורך שנים היה המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות. ברגע שמשרד הבריאות קבע - אני לוקח את העמדה של המשרד".

"כנראה שהסתירו מאיתנו נתונים", הוסיף יהב בהאשמה כלפי משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. "המסמכים האחרים היו כנראה ללא בסיס. הם צריכים לבוא ולתת לנו דין וחשבון ולא עשו את זה עד היום". יהב שב על הנתונים המצביעים בשנים האחרונות על ירדה ברמת הזיהום בחיפה ב-70% ולא חסך ביקורת ממשרד הבריאות שלטענתו לא מציג נתונים ברורים על היקף הזיהום.

החסימה בשעות הלילה (צילום: עיריית חיפה)
החסימה בשעות הלילה | צילום: עיריית חיפה

"אני לא חושב שמסוכן כאן", אמר. "אם משרד הבריאות חושב שיש סכנה - שיציג נתונים, אבל הוא שותק. אני חושב שהמצב בסדר גמור והעיר מתפתחת. אם משרד הבריאות חושב אחרת - שיגיד את זה. אני מתייצב לצד הילדים. שהמפעלים ייצאו, אנחנו לא צריכים את הארנונה שלהם, אנחנו צריכים את הבריאות".