"הפרה הישראלית - המניבה ביותר בעולם" (צילום: רויטרס, חדשות)
אותרו פרות נגועות בשחפת | צילום: רויטרס, חדשות

התפרצות מחלת השחפת בבקר: 46 פרות חולבות ועגלים בקיבוץ מעוז חיים אובחנו היום (ראשון) כחולות, כך עולה מבדיקת מעבדה. כצעד שנועד למנוע את התפשטות המחלה, הפרות יומתו מחר. יתר הפרות והעגלים נתונים בהסגר והחלב שיוצר במקום בימים האחרונים הושמד.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

כל מי שבא במגע עם הפרות ברפת נקרא להיבדק בלשכת הבריאות המחוזית. במשרד הבריאות מבהירים כי הסיכוי להעברת המחלה לבני אדם שבאו במגע עם הפרות נמוך. בנוסף מבהיר המשרד כי הסיכוי להידבק בשחפת מצריכת חלב כקלוש.

בעקבות סימנים לשחפת שהתגלו בקרב פרות בעמק בית שאן, רופאים וטרינרים הזהירו ביום שישי האחרון מפני התפרצות המחלה, והעברתה לבני אדם. על הרפת שבה אותרו הפרות הנגועות הוטל הסגר, וטרם ידוע אם בני אדם שבאו עמם במגע - נדבקו.

בקיבוץ בעמק בית שאן התגלו שלוש פרות חולבות הנגועות במחלת השחפת והרפת הושמה בהסגר. זוהי לא הפעם הראשונה שהתגלו סימנים למחלה בקרב בקר ברחבי הארץ - לפני כשלושה חודשים, ארבעה בני אדם נדבקו בשחפת לאחר שבאו במגע עם עגל חולה במשחטה בצפון.

צריכת חלב לא מפוסטר עלולה להעביר את המחלה

רופאים וטרינרים מפנים אצבע מאשימה למשרד החקלאות, שהפסיק את ניטור המחלה לפני כמה שנים. הם מזהירים מהתפרצות שעלולה לסכן בקר ואת בני האדם שיבואו עימם במגע. לדבריהם, צריכה של מוצרי חלב לא מפוסטרים עלולה אף היא להעביר את המחלה.

במשרד הבריאות מסרו בתגובה כי טרם הושלמה החקירה האפידמיולוגית בעניין. "בכל מקרה, בהתאם למידע העומד לרשותנו, הסיכון לתחלואה בבני אדם נמוך ולכן לא נשקפת סכנה לבריאות הציבור", טענו במשרד. "חשוב לציין שאחריות הטיפול באירועים אלה הינה של משרד החקלאות ומשרד הבריאות הינו רק גורם מייעץ".

ממשרד החקלאות טרם נמסרה תגובה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו