אילוסטרציה (צילום: החדשות)
בבית החולים לא עדכנו (אילוסטרציה) | צילום: החדשות

האם חולי לב פספסו את הניתוח שיכול היה להציל את חייהם? שבעה חולים שטופלו בבית החולים "הדסה" המתינו לשווא במשך חצי שנה לתרומת לב שעשויה להציל את חייהם. משרד הבריאות שלל את הרישיון של הדסה לבצע השתלות לב, אבל המטופלים לא עודכנו שעליהם לעבור לטיפול בבית חולים אחר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

לפני כחצי שנה משרד הבריאות אסר על בית חולים הדסה לבצע ניתוחי השתלות לב, מכיוון שלא עמדו בתנאים הנדרשים לפעולות רפואיות שכאלה. כבר אז התבקשו בהדסה לעדכן את שבעת המטופלים שלהם, שעליהם לעבור לטיפול באחד משני בתי החולים היחידים בישראל שקיבלו את האישור להשתלות מסוג זה: בית החולים שיבא בתל השומר או בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה.

למרות הדרישה, התברר כי שבעת החולים שהמתינו לניתוח הקריטי לא עודכנו שעליהם לעבור לבית חולים אחר כדי לקבל את התרומה, ובעקבות פניית "החדשות" אמש, הודיעו בהדסה כי יעדכנו רק עכשיו את אותם מטופלים.

תרומת איברים (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

בתגובות שהתקבלו מהדסה וממשרד בריאות, לא הוכחשה האפשרות שייתכן ומישהו מבין שבעת החולים בהדסה פספס ניתוח להשתלת לב שיכל להציל את חייו. ייתכן אפילו שחולה שהיה בראשית רשימת ההמתנה החמיץ תרומה שהתאימה לו, מכיוון שהיא נשלחה לבית החולים בלינסון או לשיבא.

מבית החולים הדסה נמסר בתגובה: "מנכ"ל בית החולים הדסה ביקש הבהרות ממשרד הבריאות בנושא השתלות לב, וחלפו שבועות מבלי שהדסה קיבלה הבהרות אלה, מבחינתה היה ברור כי ניתן לבצע השתלות לב. כעת, משקיבל היום בית החולים את הנחיית משרד הבריאות והגם שהינו חולק על ההחלטה, הוא פועל בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות ומודיע למטופלים הממתינים להשתלה כי באפשרותם לעבור לבתי חולים אחרים".

"יודגש כי הדסה גייסה אל שורותיה מומחים נוספים לביצוע השתלות לב וריאה ומאמינה כי תוך זמן קצר יאושר ההליך על ידי משרד הבריאות", הסבירו בבית החולים. "זאת, בדומה לביצועי השתלות כבד וכליה שלאחר אישור מחודש של משרד הבריאות, הפכה הדסה למובילה בישראל במספרי ההשתלות וחשוב מכך, באיכותן. רק בסוף השבוע האחרון בוצעו לגאוותנו בזו אחר זו שלוש השתלות כבד ושלוש השתלות כליה, כולן עברו בהצלחה".

תגובת משרד הבריאות: "משרד הבריאות עובד מול הנהלת הדסה כדי להבטיח טיפול מיטבי לכולם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו