שיפור במצב המטיילת הישראלית (צילום: באדיבות המשפחה)
כץ בבית החולים בפרו | צילום: באדיבות המשפחה

100 מנות של פלסמה שנתרמו בארץ נחתו הבוקר (שישי) בלימה בפרו, מנות שנועדו עבור המטיילת הישראלית זוהר כץ, שמאושפזת שם מאזהשבוע שעבר לאחר שחיידק אלים תקף את גופה. בחברת הביטוח אמרו כי הם מקווים להטיסה בחזרה לישראל בימים הקרובים, אם תימשך מגמת השיפור במצבה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בבית החולים סן בורחה הופקדו מנות הדם שנתרמו. במגן דוד אדום אמרו כי בשל העובדה שסוג הדם של כץ אינו שכיח בפרו כמו בישראל, המשלוח מהארץ יקל על בית החולים לתת לה את הטיפול הנדרש.

"לשמחתנו זוהר ממשיכה בקו ההתאוששות, ואנחנו כבר נערכים במרץ למבצע החזרתה להמשך טיפול בארץ בתחילת שבוע הבא", אמרה מנהלת שירותי הדם של מד"א, פרופסור אילת שנער. "זאת כמובן בתקווה שמצבה ימשיך להשתפר".

ישראלים רבים תרמו (צילום: פלאש 90)
ישראלים רבים תרמו | צילום: פלאש 90

"אחרי מסע של 24 שעות,  הגעתי עם מנות הפלזמה שנתרמו על ידי ישראלים רבים לבית החולים בלימה", סיפרה פרמדיקית מד"א יונת דסקל. "בנק הדם כאן קיבל את המנות ומכין אותם להמשך הטיפול בזוהר, זה מבצע לא פשוט. לי זה נותן תחושה טובה של שליחות חשובה ביותר להגיע לכאן ולסייע".

המקרה הופץ ברשתות, הישראלים מיהרו לתרום

בימים האחרונים פעלו במד"א להכנת עשרות מרכיבי דם (פלזמה) למשלוח מישראל לפרו. עם היוודע האירוע למד"א, הארגון יצר קשר עם בני המשפחה של המטיילת, ששוהים בבית החולים, וקישר את שנער, סמנכ"לית שרותי הדם של מד"א, עם רופאי בית החולים בפרו על מנת לקבל את האישורים המחייבים. מרכיבי הדם נארזו בימים האחרונים בצורה מיוחדת שתאפשר על שמירה בטמפרטורה מתאימה.

כץ אושפזה לראשונה לפני כשבוע בעיר קוסקו, לאחר שחשה בסחרחורות ובחילות. כשבוע לאחר מכן היא הועברה למרכז הרפואי "סן-בורחה" שבלימה וכעת היא זקוקה למנות דם רבות כדי לנקות את גופה מהחיידק שגרם לזיהום הקשה.

אחרי שדבר אשפוזה הופץ ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת, ישראלים רבים שנמצאים בפרו נרתמו והגיעו לבית החולים בכדי לתרום מנות דם לזהר, אולם לטענת המשפחה הצוות הרפואי הערים קשיים. וכי היא זקוקה בדחיפות לתרומות דם מסוג A ,+ A- או AB. "הרופאים כנראה מפחדים מהחיסונים שהישראלים עשו לפני שהם נסעו לטיול", סיפרה עדן, חברתה של זהר. "כנראה עכשיו הם יצטרכו גם להתחיל לקנות מנות דם".

אביה ואחותה של זהר נמצאים לצד מיטתה, מותשים ועייפים, מלווים על ידי הקונסוליה הישראלית ובית חב"ד. "לפני מספר שבועות, זהר נעקצה איכשהו כשהיתה בברזיל", סיפר אביה בוקי כץ. "כשהגיעה לפרו היא חשה ברע וניגשה למרפאה, אך בבדיקה לא מצאו כלום. כשהגיע לקוסקו, מקום גבוה יחסית, היא התמוטטה. היו לה הקאות, בחילות, שטפי דם. איך ששמעתי על זה עליתי על טיסה דחופה לדרום אמריקה עם אחותה. כשהגענו העברנו אותה מהמרפאה בקוסקו לבית החולים בלימה, תוך הסתייעות בחברת הביטוח".

"בבית החולים בלימה חלה ההידרדרות המהירה", הוסיף. "החיידק פוגע בתאי הדם האדומים, וזה עלול להרוג אותה. בבית החולים החליטו להרדים אותה ועכשיו מבצעים מעין דיאליזה. הם מסננים את הדם שלה וזקוקים להמון מנות של דם כדי להחליף אותו. המצב קריטי, אבל לטוס ארצה לא עומד על הפרק כי אי אפשר להזיז אותה. בנוסף, החוקים נוקשים כאן בפרו, ומי שקיבל חיסונים ב-4 חודשים האחרונים לפני שיצא לטיול, או יש לו קעקועים או נוטל תרופות לא יכול לתרום".