אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
חשש ממחסור (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס, חדשות

במשטרה מאשרים היום (רביעי) שייתכנו שיבושים באספקת קנאביס רפואי לחלק מאלפי המטופלים בעלי הרישיונות בישראל, כפי שהזהירו בתקופה האחרונה בחות הגידול. השיבושים והעיכובים עלולים להתחיל כבר בעוד מספר חודשים בודדים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הסיבה למחסור העתידי הם עיכובים שנמשכים כבר כ-5 חודשים בקליטתם של כ-100 עובדים חדשים בשמונה חוות הגידול המורשות בישראל. העובדים החדשים לא טרם קיבלו אישור מהמשטרה לעסוק בעבודה, כפי שנדרש מכל עובד בחוות הגידול של התרופה.

במערכת הבריאות מנסים להרחיב את רשימת ההתוויות שיזכו חולים בקנאביס הרפואי אך בינתיים שלושה ניסויים בחולים באמצעות טיפול בקנאביס רפואי שהיו אמורים להתחיל, מתעכבים מאותה הסיבה. המשטרה אמורה לאשר את השתתפותו של כל חולה בניסוי כזה, מכיוון שהם צורכים חומר שרשום בפקודת הסמים האסורים.

בקרוב קנאביס יהיה חוקי? (צילום: אביר סולטן, פלאש 90, חדשות)
נדחים ניסויים (אילוסטרציה) | צילום: אביר סולטן, פלאש 90, חדשות

מדובר בניסוי בכשלושים חולים בדמנציה, מיגרנות ופסוריאזיס בניסויים שכבר קיבלו אישורים של הועדות לניסויים בבני אדם. הסיבה בגינה הניסויים החשובים הללו לא יוצאים לדרך הם רק בגלל העיכוב באישורים המשטרתיים.

בחוות הגידול טענו שבמשטרה לא אשמים בכך, ושהם דווקא משתדלים לעזור לפתור את הבעיה, אבל אין להם מספיק כוח אדם לבחון את כל הבקשות. חשוב להדגיש - כל עוד אין ניסויים, אין התוויות חדשות. כלומר - רק לאחר שנעשים ניסויים, ומוכח שקנביס רפואי עוזר גם לאותן מחלות - רק אז שוקלים אם לתת רישיונות גם לחולים האלה.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "לצורך ייעול וטיוב הטיפול והשירות בנושא חשוב זה הוקצו תקנים להקמת יחידה למתן חו"ד בכלל הנושאים להם נדרשת משטרת ישראל וזו עתידה לקום ברבעון הראשון של שנת 2017. חשוב לציין כי עוד טרם ההקמה ובמסגרת הקיימת, בתוך כלל משימות האבחון המופנות למשטרה, ייעשו כל המאמצים על מנת לצמצם את זמן ההמתנה".