בגלי צה"ל יחגגו ביום ראשון הקרוב 60 שנים לתחנה הצבאית היחידה בישראל. לכבוד המאורע, גייסו חזרה בתחנה את רוב הכוכבים שליוו אותה לאורך השנים, וגם עוד כמה שעדיין נמצאים במקום. השבוע תיעדנו את יום העבודה ה"שגרתי" בתחנה, שהתגלה דווקא כמלא תהפוכות, דרמטי לעיתים ובעיקר - מלא בסיפורים נוסטלגיים שמתרפקים על העבר המתוק.

כמעט שאין אזרח במדינה שאין לו זיכרונות מגל"צ. אצל המבוגרים אלה "ציפורי הלילה" של אורי זוהר ומצעד הפזמונים שאף אחד לא העז לפספס בשנות ה-70. בדור הביניים זה קוטנר ו"החיפושיות" ואחר כך "מה יש" עם ארז טל ואברי גלעד.

אצל הצעירים יותר זה גלגל"צ או הקרייניות שלוחשות אליהם בלילה ארוך של שמירה. גל"צ היא כנראה אחת החידות הגדולות ביותר של התקשורת הישראלית ושל הדמוקרטיה הישראלית בכלל, מה שמעלה את השאלה - איך קרה שתחנת רדיו שהקים צה"ל הפכה לאחד מכלי התקשורת החופשיים ביותר במדינה?

אילנה דיין: "אני מדווחת ויודעת שאמא שלי עכשיו בוכה"

המרואיין הראשון שבגל"צ שלחו אלינו לראיון הוא שיבל מנסור, הקריין הדרוזי הראשון בהיסטוריה של התחנה הצבאית. "זה לא 'אישיו' מבחינתי, שאני דרוזי", הוא אומר לפני הכל. עם זאת, שיבל בכל זאת עשה היסטוריה לא קטנה. "תמיד כשאני אומר לאנשים שקוראים לי שיבל, הם לא מבינים".

את הכתבת הראשונה בתחנת אתם כבר מכירים היטב - קוראים לה אילנה דיין. השבוע היא נזכרה באחד הרגעים המרגשים ביותר שלה, לדעתה, בתחנה. "הזניקו אותי לשדר בבסיס חיל האוויר בשדרות. הייתי ילדה בת 18 ודיווחתי על חזרת השבויים", היא נזכרת.

"שום סרט דוקומנטרי או כתבה שעשיתי אחר כך ב'עובדה' לא יכולים לעשות את מה שעשה לי הרגע הזה", היא אומרת. "הייתי ליד השבוע שחוזר ותיארתי איך אמא שלו מעבירה לו את היד על הלחי, ואני מתארת את זה במילים, לא מצלמת, ואני יודעת שאמא שלי בוכה באותו הרגע", היא נזכרת.

ביום א': משדר מיוחד בערוץ החדשות

באחד הימים השבוע, בעשר וחצי בלילה, שבו ארז טל ואברי גלעד להקלטה מיוחדת לחגיגות ה-60 - איחוד מורחב של התכנית שריתקה אל המסך מדינה שלמה, "מה יש", תכנית המערכונים היומית המיתולוגית של גל"צ.

בדרך לאולפן, במסדרונות של המקום שבו התחילו את דרכם, עלו להם כמה שאלות. "למה נקלענו בעצם לאותם השעשועים?", שואל גלעד את עצמו ונותר ללא תשובה. "עשינו דברים בגלל מה שלמדנו פה", הוא מציע תשובה אפשרית.

הם היו אז צעירים חתרנים שלקחו את המיקרופון ליד ועשו בו כמעט מה שהם רצו. הם אפילו הוציאו אנשים אמיתיים להפגנה פיקטיבית בעד החזרת התכנית "סמי וסוסו".

ביום הקרוב הקרוב נעביר במשדר מיוחד בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט את חגיגות שנת ה-60 לגל"צ. אברי, ארז, אילנה וכל שאר הכוכבים יהיו שם - רגע לפני שמתחילים לתכנן את חגיגות העשור הבא, שככל הנראה, גם לא יהיה האחרון של התחנה הוותיקה.