כשאיוואן אטאל, מיוצרי הקולנוע המוכרים והמצליחים בצרפת, החל לעבוד על הסרט החדש שלו הוא לא תיאר לעצמו מהן התגובות שהוא עתיד לקבל. האנשים שעבדו אתו על הסרט אמרו שהוא מגזים, שהמצב לא כ"כ גרוע. אפילו אשתו, השחקנית שרלוט גינסבורג, אמרה שהוא אובססיבי מדי, שהאנטישמיות בצרפת לא כ"כ נוראית. אבל אז יצא הסרט שלו "היהודים הם בכל מקום" - קומדיה על האנטישמיות בצרפת, והבלתי יאמן קרה.

לעדכונים נוספים לשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

באחת הסצנות, למשל, גיבור הסרט מפקפק בזה שהוא בן לעם היהודי משום שאין לו כסף. "לו היינו יהודים היינו חיים בווילה, לא בשיכונים המחורבנים האלה. היהודים עשירים", אומר הגיבור לאביו. אטאל מספר כי הוא שמע עיתונאי שאמר שהוא לא ידע שיש דבר כזה יהודים בלי כסף. "אתה מאמין שיש אנשים שעדיין חושבים בצורה הזו? זה נורא", אומר אטאל.

אטאל כתב את התסריט בעקבות האירועים האנטישמיים בצרפת שהלכו והתגברו תוך כדי הצילומים. אבל שום דבר לא הכין אותו לתגובות דווקא מצד המיליה שלו. "המפיץ שלי", הוא אומר, "ביקש ממני לחתוך כל מיני דברים מהסרט כי הייתה לו בעיה איתם. הוא אמר לי שאני מגן על ישראל".

"אנשים לא שמים לב כמה האנטישמיות נוכחת בחייהם, ואני רציתי להראות להם את זה" הוא אומר. האירוע הקשה ביותר היה כאשר הוא בא לקדם את הסרט בתכנית אירוח יוקרתית בטלוויזיה. "למחרת הם נאלצו לסגור את עמוד הפייסבוק שלהם בגלל ההודעות האנטישמיות. התקשרו אליי ושאלו אם אני רוצה הגנה".

אטאל נולד בתל אביב. הוריו היגרו לפריז כשהיה תינוק. בינתיים הוא מקווה שימשיך להגיע לתל אביב רק בתור תייר, אבל לא פוסל את האפשרות שייאלץ לברוח מן האנטישמיות בצרפת, כדי לגור כאן.