"צריך היה להרשיעו בפעם הראשונה". מרגלית (צילום: חדשות 2)
דן מרגלית, ארכיון | צילום: חדשות 2

סערת פרס ישראל נמשכת: לאחר שמספר מחברי הוועדה הבוחרת החליטו לפרוש בשל התערבות פוליטית מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובהמשך לחזור לתפקידם בעקבות התערבות היועץ המשפטי לממשלה, החלו עוד ועוד מועמדים להודיע כי את הנעשה לא ניתן להשיב ולהסיר את מועמדותם. כעת מצטרף לרשימת המועמדים שהחליטו לוותר מראש על הפרס שם נוסף ומפתיע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העיתונאי הוותיק דן מרגלית, שבשנים האחרונות כותב עבור עיתון "ישראל היום" המזוהה עם ראש הממשלה נתניהו, פרסם בחשבון הטוויטר שלו סדרת ציוצים שבה הוא מודיע כי הוא מסיר את התמודדותו מהפרס בשל פעולותיו של ראש הממשלה. המהלך החריג מתרחש בתקופה מתוחה במיוחד בעיתונות המקומית, שבה נתניהו יוצא פומבית נגד קבוצת "ידיעות אחרונות" והעומד בראשה.

"ההתערבות הבוטה של נתניהו בפרס ישראל נבלמה ולדעתי השופטים והמועמדים היו צריכים להחזיר עטרה ליושנה, אך הם סירבו והפרס נותר מזוהם", כתב היום מרגלית בחשבון הטוויטר הפרטי שלו. "גם השופטים שחזרו - חזרו בהם ופרשו סופית והם נכבדים כנורית גרץ ואחרים. לפיכך הריני מסיר מועמדותי למפעל חיים בעיתונות ומודה לכל ממליציי הנכבדים".‎

בשיחה עם חדשות 2 Online הסביר מרגלית את החלטתו: "לדעתי השופטים שהודחו והתפטרו, וגם המועמדים שבחרו להתפטר היו מטיבים לעשות אילו בעקבות נסיגתו של נתניהו היו חוזרים למערכת הרגילה של הפרס". הוא ציין כי "משהתברר לי כמועמד לפרס מפעל חיים שהשופטים הנכבים עומדים על החלטתם ודעתם להתפטר וכן מועמדים רבים, אמרתי שזה יוצר מצב שהפרס פגום ואני לא רוצה להשתתף".

דבריו של מרגלית מגיעים לאחר שאתמול הודיעו שלושה מחברי ועדת השיפוט לפרס למחקר הספרות, פרופ' נסים קלדרון, פרופ' נורית גרץ ופרופ' אפרים חזן, על התפטרותם הסופית. "הנזק שנעשה להליכים התקינים בוועדה כבר איננו בר תיקון, ושום הנחיה משפטית לגבי העתיד לא תתקן את המצב שנוצר כעת", כתבו השלושה. "אם נשאר בתפקידנו נגרום נזק נוסף לפרס בהווה ובעתיד".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv