ראש העירייה: "מי שמבזה - לא כאן"
מגנים על נעמה | צילום:

סיפורה של הילדה נעמה מבית-שמש, שהביא אמש ב"אולפן שישי" כתב חדשות 2 שי גל, נגע ללבם של רבים שנחרדו לצפות במסכת ההשפלות ומעשי האלימות שהיא עוברת מצד חרדים בדרכה מבית הספר - רק מפני שלטעמם, אופן לבושה "אינו צנוע" מספיק - כחלק מתופעת הדרת הנשים וההקצנה הדתית הפושטת בעיר.

מאז שידור הכתבה, רוחשת הרשת בגל תגובות זעזוע מצד גולשים - שרבים מהם הצטרפו, תוך שעות ספורות, לקבוצה בפייסבוק שהוקמה בשם: "אלף ישראלים עולים לבית שמש להגן על נעמה הקטנה". מספר החברים בקבוצה עבר תוך זמן קצר את האלף, ובנוסף אליה, הוקמה קבוצה נוספת בפייסבוק מטעם תנועת ישראל חופשית, שקוראת להגיע ולהפגין נגד התופעה ביום שלישי הקרוב ברחבת עיריית בית שמש.

אחד מראשי היוזמה, צביקי לוין, כתב: "צפינו בכתבה המחרידה בערוץ 2 על נעמה הילדה הדתייה שממררת בבכי מרוב פחד וחרדה בדרכה הביתה מבית ספר מכיוון שהחרדים בעיר יורקים עליה ומתעללים בה, כי אינה מספיק 'צנועה' לדעתם. צפינו בחרדים המתראיינים לכתבה וממשיכים לדבוק ב'זכותם' לירוק על נעמה הקטנה, להתעלל בה ולקלל אותה. ראינו אותם נלחמים באלימות על 'זכותם' לאיים, להחרים, לקלל, להדיר נשים וחילוניים וכל מי שלא מציית לחוקי האייתוללות שלהם".

קבוצת הפייסבוק למען נעמה (צילום: מתוך דף הקבוצה בפייסבוק)
קבוצת הפייסבוק למען נעמה | צילום: מתוך דף הקבוצה בפייסבוק

לוין הזהיר כי "החרדים שבכתבה מזהירים אותנו שבקרוב יגיעו גם אלינו - והם מתכוונים לכך. אנחנו מאמינים להם. החלטנו לעלות לבית-שמש כדי להגן על נעמה הקטנה ועל מדינת ישראל, כי היום זו היא ומחר - אנחנו. לא נשתוק מול האכזריות, היוהרה, החשיכה, האלימות והסערה האפלה שמתקרבת לאיים עלינו ועל ערכינו".

באשר לתכניותיו, הסביר לוין כי "לכשנאסוף 1,000 ישראלים - לא פחות - נעלה כולנו באוטובוסים לבית-שמש כגדוד לוחמי חופש כדי להגן על נעמה הקטנה, כדי להגן על הילדות של בית-שמש כולן, על הנשים של שבעיר ועל כבודן, וכן על אזרחיה החילוניים ועל ערכיה של מדינת ישראל. במקום בו יורקים על ילדות - יישרפו גם בני אדם".

300 מטר של אימה

נעמה לומדת בכיתה ג'. היא עלתה לארץ עם הוריה מארצות הברית. דרך האימים מבית הספר בחזרה לביתה אורכת 300 מטרים בלבד, שאותם היא מפחדת ללכת לבדה. "הרבה פעמים הם מפחידים אותי, שאני אפצע או משהו כזה", היא אמרה בהתייחסה לתגובותיהם של חרדים שמגדפים אותה בשל לבושה. "הם רוצים שאני אתלבש כמו חרדית ושאני אתן להם את בית הספר".

משה, חרדי המתגורר בבית-שמש, הגיב על הדברים - והצדיק אותם. "יורקים על הילדות הקטנות כי הן לא צנועות", הוא אישר בנחישות. "זה מפריע לי, אני אדם בריא. צריך לירוק על ילדה שמתנהגת שלא כדין תורה. מה הבעיה? יש רבנים שנותנים לנו את הכוח איך ללכת ברחוב וכיצד אישה צריכה להתנהג כשהיא הולכת ברחוב".

על מסכת ההתעללות שהיא עוברת מדי יום מצד תושבי העיר החרדים, סיפרה בכתבה ששודרה ב"אולפן שישי". "הרבה פעמים הם מפחידים אותי, שאני אפצע או משהו כזה", אמרה בהתייחסה לקבוצת חרדים שמשמיעים לעברה היערות קשות ואף יורקים לעברה בטענה כי היא "אינה חסודה מספיק". "הם רוצים שאני אתלבש כמו חרדית ושאני אתן להם את בית הספר". בסיוט של נעמה הם שוב חוזרים, הקיצוניים שכבר קיללו וכבר ירקו. גם אמה חוששת מהם: "לא נעים לי, אני חוששת שהם יקללו אותי ויפגעו בי. מבחינתם אני בכלל לא דתייה".

"היום זה חנוכה, תסתלק, בלי מתיוונים"

הסיפור של בית שמש הפך בשבוע האחרון לרלוונטי מאי פעם. פתאום מדינה שלמה מדברת על הדרת נשים, על כפיה דתית - אבל בבית שמש אף אחד לא הופתע. "זה כבר היה קיים כאן מאז", אומר זכי צברי, יו"ר מטה הצעירים בעיר. בבית שמש הותקפה כבר לפני חמש שנים נערה שהתעקשה לשבת בקדמת האוטובוס. אבל אף אחד לא עצר את זה והנורמה השתרשה. "גם החילונים קיבלו את הדת הזאת", אומר צברי.

התרחבות ההתיישבות החרדים בבית שמש הגדירה מחדש חוקים ברורים: התבדלות, חוקי צניעות והקצנה. אבל את החוקים האלה לא מיישמים רק פנימה, בתוך הקהילה. השטחים המשיקים בין השכונות של החרדים והשכונות האחרות הפכו לזירת עימות - כפי שגם מצלמת "אולפן שישי" קלטה.

"מתפתחת כאן אירן קטנה", אומרת תושבת העיר. וכנראה שהיא מבינה למה היא מתכוונת. קבוצה של חרדים תקפה את צוות "אולפן שישי" וקראה לה להסתלק מבית שמש. "איננו צריכים להסביר את עצמנו", הם אמרו. "יש לנו תורה ומצוות. אין חוקים, אין מדינה, אין שום דבר. היום זה חנוכה - תסתלק, שלא יהיו פה מתייוונים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק