עד לפני כמה ימים המחשב היה מקור הפרנסה של מרינה. כמעט שלוש שנים היא שימשה חונכת מצטיינת בפרויקט הדגל של מט"ח (מרכז לטכנולוגיה חינוכית), והעבירה שיעורי תגבור לתלמידים בפריפריה דרך הרשת. לאחרונה היא זומנה לשימוע לפני הפסקת עבודתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מרינה היא טרנסג'נדית - אישה ששינתה את מינה מגבר. "אני מרגישה שאני חונכת מצטיינת ושרוצים אותי, אבל בלי כל הסיפור של יציאה מהארון והשינוי", היא מספרת לחדשות 2. לאחרונה דיווחה לממונה החדשה עליה שבכמה מקרים נשאלה על ידי תלמידים שאלות שקשורות לזהותה המינית, וגם לעניינים נוספים שעל סדר היום, כמו פסק דין שאישר לאישה דתייה להרות מתרומת זרע.

היא נדהמה לקבל בתגובה את ההזמנה לשימוע, שבה נכתב: "במהלך שיעורים שהעברת לבנות דתיות אשר נועדו ללימוד מתמטיקה, עוררת דיון בנושא דת, הורות ונטייה מינית. דיונים בנושאים חברתיים אינם חלק מהגדרות תפקידך, והדבר חמור שבעתיים כשמדובר בבני נוער - ואין לך את ההכשרה הנדרשת לכך".

"קשה לה מאוד למצוא מקום עבודה"

"ניסיתי להסביר שאני בנאדם כמוהם ושזה לא אומר שום דבר עלי מבחינה מקצועית, וגם שהם צריכים לקבל אחד את השני ואת האנשים כמו שהם", היא ממשיכה לתאר. בשבוע שעבר, במהלך השימוע שנערך לה, היא ניסתה להסביר שעבודה מתמשכת מול בני נוער כוללת גם שיחות חולין, ושהיא מסרבת להסתיר את זהותה: "צריכים לעודד יציאה מהארון של המורים כלפי התלמידים בשביל שמורים לא יתביישו, וכדי שהתלמידים לא יתביישו בעצמם".

עו"ד שוחטמן, פרקליטו של עד המדינה (צילום: חדשות 2)
עו"ד משה שוחטמן | צילום: חדשות 2

"מדובר בבחורה שקשה לה מאוד למצוא מקום עבודה, מקום העבודה הזה הוא למעשה לחם החוק שלה והיא מאוד טובה בכך - היא מצטיינת וקיבלה תעודות הצטיינות ושבח", אמר בתגובה עורך הדין משה שוחטמן, היועץ המשפטי של 'האגודה', שמייצג אותה. "לגדוע את זה כרגע מהעילה המופרכת הזאת - זה להרוס לה את החיים".

מהמרכז לטכנולוגיה חינוכית נמסר בתגובה כי "היותה של החונכת טרנסג'נדרית הייתה ידועה למט"ח לפני שהחלה ההתקשרות איתה. הטענה כאילו זו הסיבה שבגללה נשקלת הפסקת ההתקשרות מופרכת לחלוטין. היא זומנה לשימוע לאחר שהתברר כי שוחחה עם תלמידים שחנכה בנושאים שבהם אין לה שום הכשרה, תוך חריגה בוטה ממסגרת התפקיד".

לא הוגשה אף תלונה נגד מרינה והיא טוענת שהיא אפילו מקבלת חיזוקים מחלק מהתלמידים שהצליחו בזכותה, וגם למדו ממנה שיעור חשוב בקבלת האחר.