אם וארבעת ילדיה עברו לגור באוהל בגינה ציבורית. זאת גם כשמוסדות הרווחה של המדינה מסייעים - עדיין קשה עד בלתי אפשרי להתמודד עם מחירי שכר הדירה שלא מפסיקים לעלות. בינתיים, הממשלה מתכננת לצמצם את מאגר הדיור הציבורי. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר שבועיים מאז שעזבו את דירתם השכורה, מיכל (שם בדוי) וארבעת ילדיה מתגלגלים ממקום למקום. "קשה לילדים, בגלל זה אנחנו מסתובבים בגנים ולא נשארים במקום אחד", סיפרה בריאיון לחדשות 2. הסתבכות כלכלית לא בלתי שכיחה, אי יכולת לעמוד בתשלומי השכירות והדרך למטה הייתה מהירה. "אני מעוקלת אז אין לי חשבון בנק, אין לי צ'קים, אין לי אפשרות ללכת ולשכור דירה. זה להיות נעולה מכל הכיוונים, זה לקחת חלק ולתלות אותי. זה מה שאני מרגישה", היא תיארה.

מיכל מקבלת מהמדינה 900 שקלים בחודש סיוע בשכר דירה. גם אם יוגדל סכום הסיוע, במצבה היא תתקשה למצוא מי שישכיר לה דירה. "השוק הפרטי לא שמח לקבל אנשים שאין להם בטחונות, ערבים, שום יכולת לתת ביטחון לבעל הבית", הסביר ד"ר יורם שורק, פעיל במאבק למען הדיור הציבורי.

"לפעמים אין לי כסף למצרכי יסוד כי אני צריכה לשלם שכירות"

140 אלף משפחות מקבלות סיוע בשכר דירה בגובה של כמה מאות שקלים. במקרים מיוחדים יכול הסיוע להגיע עד 3,000 שקלים. הפתרון הזה בא להחליף את מערך הדיור הציבורי שהלך והתמעט עם השנים. אבל לדברי משפחות רבות, הסיוע לא מאפשר להן להתמודד עם שוק השכירות הפרוע.

אוהל (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

"אני לא בדיוק מסתדרת. זה מאוד קשה. לפעמים אין לי כסף למצרכי יסוד כי אני צריכה לשלם שכירות", סיפרה בתיה מזרחי, אם חד הורית לשני ילדים. מזרחי מקבלת סיוע מהמדינה, אלא שמאז נולד בנה הבכור לפני חמש שנים היא הספיקה לעבור שבע דירות שונות והיא חוששת שבקרוב תיאלץ לצאת גם מהדירה הנוכחית. "מגיל 16 אני עובדת ומפרנסת, ואני עושה הכל כמו שצריך, משלמת ביטוח בריאות והכל. וכשהגעתי עכשיו למצב של חוסר אונים ושאני לא יכולה לפרנס את עצמי בכבוד, המדינה מפנה לי את הגב", טענה מזרחי.

הפתרון לדעת פעילים חברתיים הוא הגדלת מאגר הדיור הציבורי. מנגד, שרי השיכון והאוצר מקדמים רפורמה שעיקרה דווקא צמצום הדירות שנותרו בדיור הציבורי והגדלת הסיוע לכמה אלפי משפחות בלבד. למיכל וילדיה זה לא ממש יעזור.

ממשרד השיכון נמסר בתגובה כי "לראשונה מאז הקיצוץ הגדול בשנת 2002 עודכן בשנה שעברה הסיוע שניתן למשפחות שזכאיות לסיוע ממשלתי. באשר לרפורמה המתוכננת בדיור הציבורי - זו תביא להגדלה משמעותית בסיוע שניתן לאלפי משפחות שזכאיות לדיור הציבורי".