הלכו ללשכת ראש העיר - במקום לגן: כמעט שלושה חודשים חלפו מתחילת שנת הלימודים וטרם נמצא פתרון ל-64 ילדות מבני ברק שהגן אליו היו אמורות ללכת - נסגר בצו בית המשפט. לאחר ששוכנו במספר מבנים ארעיים, החליטו השבוע ההורים להשבית את הלימודים ולהפעיל "גן" במשרד ראש העיר - עד שיימצא פתרון קבוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר יותר משנה שמתנהל מאבק משפטי ממושך סביב הגן שבשדרות הנציב בבני ברק, בין השכנים לעירייה, ומאז תחילת שנת הלימודים 64 הילדות, בגילאי 4-5, נותרו ללא גן מסודר.

"אנחנו נלחמים כל בוקר כדי להכניס את הבנות לגן", סיפר אחד האבות. "הנפשות שלהן מטולטלות ופגועות עם הפרעות רגשיות, הן ללא ימי לימודים מסודרים. נמאס לנו. מי ייקח אחריות על 64 ילדות קטנות?". במחאה, החליטו ההורים לפתוח "גן" מאולתר, דווקא בבניין העירייה על מנת ללחוץ על הגורמים האחראיים לקדם מציאת פתרון לבנות.

אב נוסף המוביל את מחאת ההורים אמר כי מתחילת שנת הלימודים משתמשת עיירית בני ברק בילדות כ"בנות ערובה". "למיטב ידיעתנו והבנתנו לא ניתן לדעת מתי ההליך המשפטי יסתיים ויש לדאוג בהקדם לכך כי הבנות תלמדנה בגני ילדים תקינים ומסודרים", כתב האב.

"פנינו לעיריית בני ברק לבקשת עזרה, ואפילו הצענו להם כמה וכמה חלופות, אבל העירייה כמובן בשלה, מסרבת לשמוע ולהקשיב ומתנהגת באלימות ובאטימות מזעזעת מול הילדות וההורים שנפלו קורבן למלחמה לא להם", הוסיף.

"זה פשוט עוול, אנחנו הולכים לאיבוד ואין עם מי לדבר, אף אחד לא מקשיב לנו", אמר אב נוסף. "גם ראש העיר גורר רגליים. אנחנו כבר באמצע השנה ואין פתרון באופק".

כיתה בגודל 15 מ"ר עבור 30 בנות

ההורים מתארים כיצד התחילה הפרשה - יותר מחצי שנה לפני תחילת שנת הלימודים, אז החליטה עיריית בני ברק למקם גני ילדים בגינה ציבורית ברחוב שדרות הנציב. תושבי השכונה שהתנגדו פנו לבית המשפט, שהוציא צו מניעה לעבודות.

כשבוע לפני פתיחת שנת הלימודים, הצליחה עיריית בני ברק להסיר את צו המניעה במקום - והחלו העבודות בשטח. שנת הלימודים נפתחה בקרוואן קטן, בו גודל כל כיתה היה כ-15 מ"ר ל-30 ילדות. "הצפיפות בגן הייתה בלתי נסבלת", תיארו ההורים.

המכתב ששלחה העירייה להורים
המכתב ששלחה העירייה להורים | צילום:

בימים האחרונים השלימה העירייה את בניית אחד המבנים על שטח המחלוקת, ועל אף שטרם הושלם פיתוח השטח, הוחלט להעביר לשם את ילדות הגנים. ואכן, התחילו הילדות את יום הלימודים בגן החדש. אלא שבתום יום הלימודים, הן חזרו עם מכתב המודיע להורים כי עד להודעה חדשה לא יתקיימו הלימודים בגן, עקב הוצאת צו מניעה שוב ע"י התושבים על מיקום הגן.

העירייה: "טרם נמצא פתרון קבוע לבנות, מחכים לבית המשפט"

מעיריית בני ברק נמסר בתגובה: "באזור בו מתגוררות הילדות, יש חוסר משווע במגרשים ציבוריים, כולל לגני-ילדים. משום כך, נאלצה העירייה לתכנן את הקמת שני גני-הילדים במתחם גינה בשדרות הנצי"ב 3, בני-ברק. השטח שבו מדובר הוא "שטח חום", ובהתאם לחוקי התכנון והבניה, מותר לבנות עליו מבני ציבור, ובהם גני-ילדים.

"אלא שעבודות הבניה התעכבו, מעת לעת, בשל פניות חוזרות ונשנות של שכנים למבנה לערכאות משפטיות, כבתימ"ש וועדה מחוזית לתכנון ולבניה, אך לאחר צווי מניעה זמניים שונים הם בוטלו, והתאפשר חידוש הבניה. עם מיקום המבנה לגנ"י בגינה זו, פנו השכנים שוב לביהמ"ש המחוזי בתל-אביב וקיבלו צו מניעה זמני בגין חוסר רישיון הפעלה", הוסיפו בעירייה.

עוד הדגישו בבני ברק כי "עם הוצאת צו המניעה הזמני מביהמ"ש, הוגשו למשרד החינוך כל האישורים הנדרשים כבריאות, בטיחות וכדומה. ביום חמישי, לפני שבוע ומחצה, נתן משרד החינוך את הרישיון לגנים. עם קבלתו, כמובן, פנתה העירייה לשופט, המציאה את הרישיון, וביקשה את ביטול צו המניעה, ואם תאושר בקשת העירייה תתאפשר בכך הפעלתם הסדירה של הגנים".

"העירייה מפעילה מקומות זמניים חלופיים לילדי הגנים. לצערנו, טרם נמצא פתרון קבוע, בשל אי מתן תשובת ביהמ"ש, ואנו מקוים שביהמ"ש יאשר בקרוב את הפעלת הגנים במקומם הקבוע, בעקבות המצאת רישיון ההפעלה".