בשבועות האחרונים התפתח דיון סוער ברשת, בעקבות דברים קשים שאמר הפרופסור הלל וייס, לשעבר מבכירי אוניברסיטת בר אילן וכיום מרצה במכללה דתית לחינוך - שטען כי "השמדת העם הפלסטיני זו מצווה". בעקבות הדברים, פנה אתמול (ראשון) משרד החינוך אל נשיא מכללת "אורות ישראל", בה מועסק פרופ' וייס, ודרש לערוך בירור בעניין. "אם אלו הם פני הדברים, הרי שנפעל בחומרה", הבהירו במשרד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התגובות החריפות שספג, כולל הודעת משרד החינוך, לא גרמו לפרופ' הלל וייס להתחרט על דבריו. "הסיפור עם אבו מאזן שאמר שאנחנו עוסקים ברצח עם 'הביא לי את הסעיף'", אמר הפרופסור לחדשות 2 online. "האופי של התנועות הערביות, המשיכה לרצח, לטירוף, להרג, הם באמת אספסוף".

אין תמונה
הפוסט שעורר סערה

בהמשך דבריו, הרחיב פרופ' וייס את מושאי הביקורת שלו ויצא במילים קשות גם נגד השיח הציבורי "האשכנזי", לדבריו, שמובל על ידי היועץ המשפטי לממשלה ושרת המשפטים. "גם מהסצנה הזאת אצא מחוזק יותר מול האספסוף של השמאל", ציין.

בהודעה שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, לאחר נאום אבו מאזן בעצרת האו"ם, תיאר פרופסור וייס את העם הפלסטיני כאספסוף. "אתם לא עם, להשמיד אתכם כאספסוף זו מצווה והיא תקוים בסופו של דבר", כתב. "ככל שתמהרו להודות שאינכם עם ואין מקומכם בכל ארץ ישראל כן ייטב לכם, ככל שתפנו את הארץ מרצון".

הפוסט גרר שיח ארוך במיוחד בעמוד הפייסבוק של פרופ' וייס ותגובות מעורבות. "זו מצווה להשמיד את המכנים עצמם פלסטינים? אתה נאצי", כתב לו אחד הגולשים, בעוד אחרת הוסיפה: "דברי נאצה. תתבייש לך!". לצד הדברים הללו היו גם מי שהביע תמיכה בפרופסור וכתבו כי הוא "אדם אמיץ וישר".

מנשיא מכללת אורות ישראל, הרב פרופ' נריה גוטל, נמסר בתגובה: "ככל שאכן קרא פרופ' הלל וויס בפוסט לפלסטינים כי 'להשמיד אתכם כאספסוף זה מצווה וכו'' או דברים דומים אודות 'השמדת פלסטינים', אזי אנו נדהמים כמובן לשמע הדברים שכלל לא ידועים לנו וכמובן לחלוטין לא מקובלים עלינו. דעתנו היא שהם חורגים מכל חופש אקדמי גובלים בהפקרות אקדמית. עם זאת חובתנו, ראש לכל, לבדוק את הדברים עם המרצה, שכן כבר היו דברים מעולם שהיה עשן ללא אש".