זעזוע במערכת החינוך בעקבות הצתת בית הספר הדו-לשוני: המוסד שנחשב לסמל של דו קיום הפך אמש (שבת) מטרה לפשע שנאה, כששתי כיתות במבנה הוצתו וכתובות נאצה רוססו. במוסד החינוכי מנסים הבוקר (ראשון) לחזור לשגרה, אך במשרד החינוך ובעיריית ירושלים מבהירים כי מדובר בחציית קו אדום. בשמאל טוענים שמדיניות נתניהו אחראית לליבוי האש, שהפכה בית ספר שנועד לחנך לחיים משותפים למטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תלמידים מלווים בהוריהם הגיעו לבית הספר כרגיל, אבל שלא בכל בוקר היו היום במקום גם שוטרי זיהוי פלילי, שהמשיכו בחקירת האירוע החמור. ראש העיר ירושלים ניר ברקת הגיע גם הוא לבית הספר, יחד עם סגנית ראש העיר והממונה על תחום החינוך, רחל עזריה. "לא ניתן לקיצונים מכל צד להכתיב לנו את המציאות כאן בירושלים", הדגישו השניים.

ראש העיר ברקת הוסיף כי "הגעתי לכאן הבוקר להיפגש עם המורים והתלמידים ולהעביר להם מסר שאנחנו מאחוריהם". עזריה ציינה כי "רק לפני כשבועיים הותקנו במקום מצלמות אבטחה בשווי עשרות אלפי שקלים, על מנת להתמודד עם אירועים מהסוג הזה ולהגיע על המפגעים מהר ככל הניתן".

פז כהן וחאתם מטר, יושבי ראש ועד ההורים המשותף בבית הספר, הפגינו אחדות בכניסה לבית הספר ועודדו את הצוות. "כאן מנסים להרוג רעיון של דו קיום. אנחנו לא ניתן להם לעשות זאת", אמר מטר, וכהן הדגיש: "נמשיך לשלוח את ילדינו לבית הספר, אנחנו גרים בירושלים ולא רוצים לחיות בגטו של כל חברה לעצמה ונילחם על כך".

ריססו כתובות, הציתו ונמלטו (צילום: אריק אבולוף כב"ה ירושלים)
בית הספר, אמש | צילום: אריק אבולוף כב"ה ירושלים

מרצ: "ההצתה היא תוצאה של חוק הלאום"

שר החינוך שי פירון אמר אמש בעקבות ההצתה כי "מדובר במקרה אלים, נפשע ונתעב שיש בו כדי לפגוע ולערער את יסודות הדמוקרטיה הישראלית. העובדה שמדובר בהצתה של מסגרת חינוכית הדוגלת בדו-קיום מהווה פגיעה קשה במרקם היחסים בין יהודים וערבים".

"המקרה חמור שבעתיים בעיקר על רקע העובדה שמבצעי הפשע בחרו לפגוע בבטן הרכה של החברה הישראלית, בגן, שבו לומדים ילדים רכים ותמימים", הוסיף פירון. "אני קורא למשטרת ישראל לפעול באופן מידי וללא כל שהות כדי למצות את הדין עם הפושעים המתועבים".

מחאת התלמידים בבוקר שלאחר התקרית (צילום: חדשות 2)
גינוי חריף. שי החינוך פירון, ארכיון | צילום: חדשות 2

במרצ כבר מצאו את האשמים בהצתה לטענתם - ממשלת נתניהו והשיח המתלהם של השרים וחברי הכנסת. "ההצתה היא התוצאה הישירה של חוק הלאום שנותן לגיטימציה לפגיעה במרקם היחסים בין יהודים וערבים. לא במקרה הפעולה האלימה היא נגד מי שמבקש לייצר דו קיום ושוויון", טענו במפלגה.

 

ארגון ההורים העירוני בירושלים גינה את ההצתה שאותה כינה מעשה נבלה: "הבערה של ספרי לימוד וציוד של תלמידים תמימים מעיד יותר מכל על כוונת הפירומנים, פורעי החוק שביצעו את המעשה להסית, להשחית ולפגוע בשגרת הלימודים והחיים בבית הספר ובירושלים כולה".

"אנו מחזקים את ידיהם של ההורים, הילדים, צוות המורים וההנהלה של ביה"ס בערב הקשה הזה וקוראים לכל בתי הספר בעיר לפתוח מחר את יום הלימודים בשיחה עם התלמידים על המקרה ועל התוצאות הקשות של הסתה וגזענות שיש להוקיע אותן מהחברה הישראלית", הוסיפו בארגון.

בעקבות האירוע נערכה הבוקר משמרת מחאה של אנשי ארגון "תג מאיר" מול בית הספר ולמקום הגיעו גם תלמידי בית הספר הסמוך "קשת" כדי להביע תמיכה.

שרת המשפטים ציפי לבני הגיעה הבוקר גם היא לביקור בבית הספר יחד עם בכירים במערכת המשפט ובמערכת החינוך. בהמשך היום, גם השר פירון צפוי להגיע למקום.