400 תלמידות דחוקות במסדרון צר וארוך: כך נראות ההפסקות בבית הספר החרדי "נתיבות משה" בחיפה עם פתיחת שנת הלימודים החדשה. בבית הספר אין חצר, והמסדרונות הצרים, שאמורים לשמש למעבר בין הכיתות, מתפקדים כמרחב היחיד שבו יכולות הבנות לבלות אחרי השיעורים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בית הספר כל כך קטן וצפוף, שהבנות נדרשות להתפלל מחוץ לבניין באזור מסוכן, והמחסן הבית ספרי משמש ככיתה באחת השכבות. ההורים טוענים שמדובר ב"פצצת זמן מתקתקת" ודורשים משר החינוך לפעול בעניין מול עיריית חיפה.

זו לא הפעם הראשונה שבית הספר נמצא בכותרות. בשנה שעברה הפגינו ההורים של התלמידים הבנים במחאה על אותם נושאים בדיוק, ובעקבות הלחץ שהפעילו - ערך שר החינוך פגישה עם ראש עיריית חיפה וניסה להגיע להסכם, אך דבר לא קרה.

תלמידות בבית הספר (צילום: באדיבות ההורים)
תלמידות בבית הספר | צילום: באדיבות ההורים

 

"איך מאפשרים המשך לימודים במצב הזה", שואלת אמא לאחת התלמידות בבית הספר. "שר החינוך מודה שקיימת בעיית צפיפות אך מתעלם באופן שיטתי". לטענת ההורים, הנהלת בית הספר קיבלה עוד 3 כיתות א' בבית הספר, כאשר גודל המבנה לא יכול לאפשר את העניין.

"בשביל ראש עיריית חיפה אנחנו לא תושבי העיר", הוסיפה האם. "הובטח לנו שלמקום הזה לא נחזור השנה, אבל זה לא קרה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד ער לבעיה ופועל כדי לקדם פתרון הן לטווח המיידי והן לטווח הארוך. לצערנו עיריית חיפה מערימה קשיים ועוצרת כל ניסיון למצוא פתרון עבור התלמידים".

מעיריית חיפה נמסר: "בית הספר שייך לחינוך העצמאי והוא מנוהל על ידי עמותה פרטית. לעיריית חיפה אין כל נגיעה לניהולו. על מנת לפתור ליקויים בבית הספר יש לפנות למשרד החינוך אשר הוא הגורם היחיד האחראי לניהול בתי ספר עצמאיים בארץ. עיריית חיפה מזמינה את ההורים החיפאים בכל עת להירשם לבתי הספר הדתיים בקריית שמואל, שם ישנם שני מוסדות חינוך עירוניים מפוארים המעניקים מענה חינוכי מצוין לכל ילדי השכונה ועל פי אמונתם של ההורים".