אין תמונה
בלי אמא, עם חובות. דורון לוי

בצל הסערה שעורר מכתב "החיילים העניים", שנחשף לראשונה בחדשות 2 Online, מתגלה היום (ראשון) עוד מקרה קשה של חיילת שאינה מצליחה להתמודד עם הקשיים הכלכליים. אמה של דורון לוי (20) מהיישוב בית חנניה שבגליל נפטרה מסרטן, דבר שהותיר את הבת המשרתת כרכזת נפגעים בצה"ל עם חובות והלוואות בסך של כ-90 אלף שקלים וריבית מצטברת בשיעור של 11% מדי חודש. אמש היא פרסמה קריאה נרגשת בעמוד הפייסבוק שלה כדי לקבל תרומות, משום שהיא אינה מצליחה לעמוד בהחזרים. אלפים כבר התגייסו - אך זה עדיין לא מספיק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קוראים לי דורון לוי", גוללה החיילת את סיפורה. "אמי נפטרה לפני כ-10 ימים. כרגע נשארתי לבד משום שהייתי בת יחידה לאם חד-הורית ואני לא יודעת מיהו אבי. במהלך השבעה, התחוור לי כי נותרתי עם חובות והלוואות".

"לפני כשנה התגלה לאמי סרטן אלים ואגרסיבי בלבלב", המשיכה לתאר. "במשך שלושה חודשים ישבתי לידה בבית החולים, יום ולילה. לאחר מכן, השתחררנו הביתה להמשך טיפולים כימותרפיים. באותה תקופה, אמי הייתה מעורבת בתאונת דרכים חזיתית בגלל נהג ששיחק בפלאפון. אמי המבוגרת והחולה שברה חמש צלעות ועברה ניתוח לניקוז שטפי דם מהגולגולת. אם לא די בכך, ב-4.9.2014 חזרנו לבית החולים וגילינו שהסרטן חזר. הפעם - גם ללבלב וגם לכבד. זו הייתה שנה קשה ולגופה כבר לא נותרו כוחות להילחם".

"הכסף מהצבא לא מספיק"

"כשהתגלה הסרטן לראשונה, הייתי לקראת סיומה של שנת השירות שלי במסגרת גרעין עודד של תנועת 'בני המושבים' במועצה אזורית גליל תחתון", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה. "באותה תקופה, חייתי במקביל - בשנת השירות שמטרתה לתרום, לחנך ולהשפיע על בני הנוער במועצה ובבית החולים על מנת לטפל ולדאוג לאמי".

בשל מצבה הרפואי, אמה של דורון נאלצה להפסיק לעבוד - דבר שהותיר את האחרונה עם חובות כבדים. היא מספרת כי כעבור שבוע, שבו מצבה של האם הידרדר במהירות, היא נפטרה. "כרגע אני בשירות חובה בצה"ל ומשרתת כרכזת נפגעים המטפלת במשפחות השכולות", היא מסבירה. "הסיוע הכלכלי שהצבא מספק ביחד עם קצבת השארים מהביטוח הלאומי מסתכם בפחות מ-2,000 שקלים בחודש, סכום שאינו מאפשר לי לעמוד בתשלומי ההלוואות ולכלכל את הבית בו נותרתי לבד באופן הבסיסי ביותר".

אחרי מות האם, ירדה רמת הדירוג של הזכאות לתנאי שירות

בעת שאמה של דורון גססה, הייתה החיילת זכאית להקלות בתנאי השירות ברמה 7 - הגבוהה ביותר בצה"ל. דווקא לאחר מות אמה, הוחלט בצבא להוריד את רמת ההקלות לדרגה 3. במסגרת ההקלות בתנאי השירות לחיילים ברמה 7, החייל זכאי ללינת בית מלאה, ללא תורנות לילה בבסיס, ולמעשה משרת עם יציאות יומיות מהיחידה. החייל לא משובץ ביחידה שמרחקה עולה על רדיוס של 100 קילומטר מביתו.

במסגרת ההקלות בתנאי השירות לחיילים ברמה 3 החייל ישן לפחות שלושה לילות בשבוע בביתו, ולא משובץ ביחידה שמרחקה עולה על רדיוס של 100 קילומטר מביתו.

"אני פונה אליכם בבקשה לעזרה על מנת ואוכל לסיים את שירותי הצבאי כמו כל אזרח במדינת ישראל, לסלול לעצמי את נתיב חיי לאורה ולאור הערכים שעליהם גדלתי ועל מנת ובעתיד אוכל אני לעזור לאחרים ולהמשיך להפיץ את אורה הכה יחודי", כתבה החיילת.

מצבה של דורון מוכר היטב לצה"ל, כך על פי גורמים בצבא שהתייחסו לקריאה שפרסמה. בתגובה לדבריה ביקשו הגורמים לציין כי מתוך הבנה למצבה, יוצאת דורון מדי יום לביתה, וכי בנוסף להיתר העבודה שהונפק לה היא גם מקבלת מענקים שונים במסגרת תשלומי משפחה. עוד הדגישו הגורמים כי לנוכח מצבה, החיילת מטופלת באופן אישי על ידי המפקדים וסגל הת"ש, וכי אלה ידעו כיצד להמשיך ולטפל בה בעקבות האירוע הטרגי שפקד אותה".

רוצים לסייע לדורון? הכתובת לתרומות: בנק לאומי, סניף 961, מספר חשבון 036384/26.