דרעי. הרשויות זועמות (צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדל)
דרעי. הרשויות זועמות | צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדל

ביולי הקרוב אמורות היו לצאת לדרך קייטנות הקיץ לילדים: 15 ימים, 8:00-15:00 - הקלה עצומה להורים עובדים בפריפריה, והכל בפיקוחו של שר הפנים אריה דרעי. ועדה שכינס השר כדי שתספק המלצות בנושא הגישה אותן, אולם דרעי החליט שלא להשיב - והוציא מפרט למכרז במחיר נמוך ב-40% מזו שהמליצה עליה הוועדה.

לפי המלצות הוועדה, רשות מקומית המבקשת להפעיל קייטנה ציבורית בחופש הגדול אמורה הייתה לגבות מההורים סך של עד 1,055 לקייטנה בגילאי בית הספר ו-1,016 בגילאי הגן - ואילו לפי הצו של השר דרעי, הסכומים מעודכנים ל-603 ו-689 שקלים, בהתאמה.

ראשי הרשויות, נציגי השלטון המקומי, ראשי המועצות האזוריות, פורום ה-15 - כולם שיגרו מכתבים חריפים למשרד הפנים בטענה כי לא ניתן לקיים קייטנות ראויות בעלות כזו. "זה יהיה מביך ומביש", נימקו. גם ההורים קובלים נגד הקייטנות, ומסבירים כי במחירים החדשים אי אפשר להפעיל קייטנות סבירות. "מדובר בגזירה שהרשויות המקומיות וציבור תושביהן אינו יכול לעמוד בה", נמסר מפורום ה-15. "קביעת קייטנה ציבורית גרעונית לרשות המקומית בהכרח תטיל על התושבים את מימונה, שכן אין לרשות המקומית מקורות אלא מן הציבור".

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה: "לא ניתן יד להכנסת השלטון המקומי לגירעונות כבדים לטובת הון פוליטי. שר הפנים מינה ועדה מייעצת בנושא והתעלם מההמלצות שלה, תוך אישור צו שרירותי שאינו מתיישב עם הנתונים בשטח. יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, יחד עם יו"ר וועדת הפנים ואיכות הסביבה יואב קיש, פנו לשר החינוך ומנכ"ל משרד החינוך, לשם קידום החלת בתי הספר של הקיץ גם בגני הילדים ברמה נאותה ומחירים ריאליים, שיאפשרו מענה הולם לתושבים".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "משרד הפנים מצר מאד על המאמץ של מרכז השלטון המקומי לשבש שוב, שנה אחרי, את חוק הפיקוח על הקיטנות הציבוריות שחוקקה הכנסת, מוצר ציבורי מדרגה ראשונה, הנותן מענה למצוקת המשפחות הצעירות. למעשה נוקט מרכז השלטון המקומי בצעדים אנטי חברתיים, שבמהותם פוגעים בתושבי הרשויות: משפחות עם ילדים הקורסות תחת הנטל בימי קיץ. המשרד לא הטיל על הרשויות את עלות ההוזלה כפי שנטען, אלא בחר במודל המוזיל את המחיר תוך הורדת עלויות. משרד הפנים מזכיר כי במאמץ ניכר, פעל להגדלת המענקים השונים לרשויות, לכ-4.7 מיליארד שקלים, שבהגדרה מיועדים גם לשפר את השירות לתושב".