הדוח למען הקשישים (צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: קובי גדעון, פלאש 90, חדשות

עמותת "לתת" ועמותת "ער"ן", שתיים מהעמותות שמסייעות לניצולי שואה בישראל, מתריעות כי בשל היעדר תקציב, יפסיקו את פעילות הסיוע מיד לאחר חג הפסח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כעשרת-אלפים ניצולי שואה קיבלו בימים האחרונים מענק מיוחד, לאחר שתשלום קצבאות על ידי החברה להשבת נכסי נספי השואה הופסק במשך מספר חודשים. התשלום הופסק בשל סכסוך משפטי ארוך שמנע מהחברה לשלם לניצולים, לאחר שהכסף בקופתה נגמר.

אחרי כחצי שנה משרד האוצר התערב ונכנס לתמונה והודיע כי ישלם מענק לחג לניצולים, אבל הסכסוך לא תם - וכעת מתברר שעמותות שהפעילו סיוע מיוחד לניצולים לא קיבלו תקציב מתחילת השנה, ומתריעות שאם המצב לא ישתנה אחרי פסח לא יוכלו להמשיך בפעילותן.

הפעילויות שנמצאות בסכנה הן שיפוץ דירות לניצולי שואה שמתבצע על ידי עמותת לתת והפעלת סיוע נפשי לניצולים בקו מיוחד של עמותת ער"ן. מנכל לתת ערן וינטראוב אמר לחדשות 2 שבמצב הנוכחי הסיוע ללא תקציב יוכל להימשך רק עד סוף החג. בעמותת ער"ן אומרים שהם מנסים להמשיך את הפעלת הסיוע בקו.

מהחברה לשבת נכסי נספי השואה נמסר: "לכשישתחררו כספי החברה להשבה הכלואים, הם יועברו ישירות לניצולי השואה. לצערנו כל הניסיונות לחלץ את הכספים נתקלו בסירוב והנושא נמצא בהליכים משפטיים כבר קרוב לשנה".

ממשרד האוצר נמסר: "למרות שאין מדובר בסכסוך שנוגע למשרד האוצר, הרשות לזכויות ניצולי השואה בתמיכתו של שר האוצר וסגן שר האוצר ראתה לנכון להתערב ומתוך הבנה למצוקה של אותם נזקקים קיבלה על עצמה תשלום מענק שישולם לפני חג הפסח ויכנס לחשבונות של עשרת אלפים אנשים נזקקים".