נתונים חדשים על החרדים בישראל (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

במסגרת חוק הגיוס הציבה הממשלה יעד של 1,500 חרדים שיצטרפו לשירות האזרחי עד ליוני 2015, אך המצב בחצי השנה האחרונה אינו מבשר טובות. מנתונים שהועברו לכנסת עולה כי בחודשים יולי-דצמבר 2014 הצטרפו רק 291 חרדים לשירות האזרחי - 40% מהצפי לתקופה זו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במנהלת השירות האזרחי-לאומי, בראשות שר-שלום ג'רבי, מעריכים שעד סוף השנה יגיע מספר החרדים שהצטרף לשירות האזרחי ל-800 לכל היותר - רק מעט יותר ממחצית מהיעד שהוצב. בתקופה שבין יולי 2013 עד יוני 2014 הצטרפו לשירות 801 חרדים, שהיוו 62% מהיעד שעמד על 1,300. במחצית הראשונה של שנת הגיוס 2014 ירד מספר החרדים המצטרפים לשירות לאומי מקצב של 100 בחודש לקצב של 50 בחודש - ירידה של 50%.

גורמים העוסקים בנושא מאשימים שחוק הגיוס הפך את המסלול האזרחי, שבעבר נחשב אטרקטיבי עבור הציבור החרדי, ללא כדאי. "30 אלף בני 22-28 קיבלו או מצפים לפטור מלא ואין להם כל סיבה להתנדב", אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש שחר אילן. "החרדים אמרו שזה יקרה, המנהלת אמרה שזה יקרה, אבל בנט רצה לזרוק כמה שיותר חרדים לשוק העבודה אז הבריכה רוקנה".

ומה קורה כשלא עומדים ביעדים? ב-2017 אמורות להיכנס לתוקפן הסנקציות הפליליות, אך ספק אם הדבר ייצא אל הפועל. במפגש שקיים אתמול עם עיתונאים מהמגזר החרדי הבטיח ראש הממשלה כי יפעל לביטול הסנקציות הפליליות.

"קשה למנות את כל הפגמים בחוק הגיוס שהעבירה הממשלה", הוסיף שחר אילן. "הזהרנו שהתוצאה תהיה שלא ניתן יהיה לעמוד ביעדים ושהחוק יכשיל את עצמו, אלא שהשרים לפיד ובנט סירבו להקשיב, נתניהו נכנע להם ועכשיו השירות האזרחי קורס".