אילוסטרציה (צילום: AP)
אילוסטרציה | צילום: AP

לאחר יותר משנה של דיונים הוחלט להקים בישראל סיירת סייבר להורים שתעסוק בין היתר באיתור תכנים פוגעניים בילדים ובבני נוער ותפעל לזיהוי פעילות של מכירת סמים ואלכוהול לקטינים. מדובר ביוזמה של ארגון ההורים הארצי שיוצאת אל הפועל לאחר מספר דיונים בנושא שהתקיימו בשנה האחרונה - כך נודע לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביום רביעי בשבוע שעבר נערך דיון בוועדת ההיגוי הארצית של המשרד לביטחון פנים, כשעל הפרק הוצאת נייר עמדה על הקמת הסיירת בידי הורים מתנדבים שטרם גויסו למטרה. על פי התכנון, ההורים יעברו הכשרה ביחידת הסייבר של המשטרה בלהב 433 בשיתוף המשרד לביטחון הפנים ויחלו בפעילות בעוד מספר חודשים.

בין היתר הוסכם כי יוטלו הגבלות על ההורים, זאת על מנת להימנע מחריגה משפטית כמו איסור התחזות, איסור הקלטות ועוד. נציגי המשטרה העבירו את המסר שהמפכ"ל רנ"צ יוחנן דנינו מתנגד לסיירת הורים מתנדבים "אקטיבית" ללא הכשרה או כלים מתאימים בנושא, ולכן הסיירת תבצע בעיקר מניעה.

כמובן שעבודת ההורים תהיה במקביל לעבודת משטרת ישראל, שמבצעת מבצעים יזומים בנושא הפדופיליה ברשת וגם הביאה למעצרים אחרונים שהובילו לכתבי אישום.

בוועדה לקחו חלק נציגים ממשרד המשפטים, משרד החינוך, יחידת להב 433 במשטרה, המשרד לביטחון פנים, הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול ונציגי ארגון ההורים הארצי. מי שייצג את המשטרה הם קצין הנוער הארצי והיועץ המשפטי ליחידת הסייבר.

_OBJ

התכנון: הורים מכל הארץ יתגייסו

על פי התכנון הראשוני, יגויסו 20-10 הורים מאזורים שונים ומגזרים בארץ - נציג מהצפון, המרכז, הדרום, המגזר הערבי ועוד. אם הפעילות תצלח ושיתוף הפעולה יניב תוצאות, התכנון הוא להרחיב את הפעילות לעוד עשרות הורים ברחבי הארץ.

"הגופים המתאימים ילמדו את ההורים באיזה אתרים יש פגיעות ואיפה להסתכל, כי אנחנו לא מודעים למקומום אליהם הילדים שלנו גולשים", אמר לחדשות 2 Online קובי שטיינברג, יו"ר ועדת המחשוב בארגון ההורים הארצי שמשמש כנציג הארגון בוועדת ההיגוי הארצית.

הוא הדגיש כי בשל שיתוף הפעולה במסגרת "שולחן עגול" עם המשטרה, משרד החינוך והמשרד לביטחון פנים - הטיפול יהיה יעיל ומהיר. "יהיה לנו קשר ישיר עם הגורמים ואם נאתר פגיעה כלשהי נפנה מיד לגורמים המתאימים", אמר.

המשרד לביטחון פנים: "חייבים להירתם לנושא"

במשרד לביטחון פנים אישרו את הפרטים. "האלימות ברשת היא תופעה שהולכת ומתרחבת וכל הגופים מבינים שחייבים להירתם לנושא", אמר גורם במשרד לחדשות 2 Online. "יש היום אפליקציות כמו סיקרט למשל שגורמות נזק לילדים ובני נוער. זו הפעם הראשונה שתפעל סיירת כזאת בישראל".

במשרד לביטחון פנים מקווים כי יחד עם הפעולות היזומות בנושא שמתקיימות כבר היום, פעילות של סיירת זו תסייע למאבק בתופעת האלימות ברשת, שלעתים מגיעה לרמה של עבירות פליליות.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv