רייצ'ל גולדברג-פולין וג'ון פולין, הוריו של החטוף הרש, התראיינו הערב (שני) ב"המהדורה המרכזית" ושיתפו בתחושותיהם לאחר פרסום התיעוד הקשה מחטיפת בנם לעזה. "העולם צריך לראות את מה שקרה", אמר ג'ון. "זה קשה, אבל חשוב". טל לוי, אחיו של החטוף אור לוי, אמר לחדשות 12 אחר צפייה בתיעוד: "אם ממשלת ישראל החליטה להקריב את החטופים, הם צריכים לצאת לציבור ולהכריז את זה, ושהציבור יחליט".

ג'ון סיפר לדני קושמרו שצפה בתיעוד לראשונה לפני כשבוע, "קצינת הקשר הראתה לנו את הסרטון והבנתי שיש משפחות שרוצות לפרסם אותו, וגם אנחנו היינו בעד".

רייצ'ל וג'ון הוריו של הירש גולדברג פולין
רייצ'ל וג'ון ,הוריו של הרש גולדברג פולין

"זה סרטון ששום הורה בעולם לא רוצה לראות", אמר ג'ון. "אף אחד לא רוצה לראות. כשפורסם אות החיים מהרש לפני כחודשיים אמרתי שאנחנו לא צריכים תזכורת, אבל מקבלי החלטות בארץ ובעולם צריכים, וככה זה גם עכשיו".

משפחת גולדברג-פולין עלתה לישראל מארה"ב לפני כ-15 שנה, ויש להם גם אזרחות אמריקנית. "אנחנו בקשר טוב עם ארה"ב ואנחנו בקשר עם בכירים. בישראל - הרבה פחות, וצריכים לדרוש".

סימן חיים מהחטוף הרש גולדברג פולין
מתוך סרטון החטוף הרש גולדברג פולין שפרסם חמאס

הרש נחטף מאותה מיגונית שבה הסתתרו מבלי המסיבה ברעים. ידו נקטעה מפגיעת רימון והוא נראה בסרטון של חמאס כשהוא מועלה לטנדר וידו פצועה. כשהוריו, שומרי השבת, הדליקו את הטלפון הם מצאו שתי הודעות ממנו: "אני אוהב אתכם" ו"אני מצטער". הם ניסו להתקשר והוא לא ענה. הוא נסע למסיבה עם חבר קרוב, ענר שפירא, שנרצח.

"זה בני אדם עם משפחות שאוהבות אותם ומחכים להם לחזרתם", הזכיר ג'ון. "זה לא סתם חטוף, זה הבן שלנו. צריכים להעיר את כל העולם למאבק הזה. דורשים את כולם. 120 חטופים צריכים לחזור הביתה. מי שבחיים ומי שלא בחיים".

בסרטון נראית לראשונה נסיעתם לעזה של החטופים אליה כהן, הרש גולדברג-פולין ואור לוי עם המחבלים, בחלקו האחורי של טנדר. הרש, שידו נקטעה מרימון שזרקו מחבלי חמאס למיגונית שבהם הסתתר, שותק בזמן שסביבו צוהלים המחבלים, מושכים בשיערו ומשפילים אותו, ופציעתו הקשה גלויה לעיני כל.

ענר שפירא ז"ל והירש גולדברג-פולין החטוף  (צילום: חדשות 12)
ענר שפירא ז"ל והרש גולדברג-פולין החטוף | צילום: חדשות 12

רייצ'ל סיפרה שבחרה שלא לצפות בעצמה בסרטון, ונחשפה רק לכמה שניות ממנו בעת השידור, מבלי להתכוון. "הבת שלי אמרה לי הבוקר, 'אימא לא צריכה לראות את הבן שלה עם דם על כל הגוף ושהם מחזיקים אותו מהשיער ועושים סלפי", אמרה רייצ'ל בכאב. "קשה להאמין שאחרי 262 יום, יש עדיין 120 חטופים".

אחיו של אור לוי, טל, אמר לקרן מרציאנו ב"המהדורה המוקדמת" אחרי פרסום הסרטון: "היינו מאושרים שהוא נחטף חי, אבל לא קיבלנו עוד אות חיים. זאת הפעם השנייה שאני צופה וזה לא נעשה קל יותר. אימא שלי לא מוכנה לצפות בסרטון. בימים האחרונים הסתיימו כמה תחקירים, ולא קיבלנו עליו מידע חדש".

אור לוי בן ה-33 בילה במסיבה ברעים עם אשתו עינב אלקיים ז"ל. הם הגיעו למסיבה ב-06:15, ועזבו אותה מיד כשהחלו האזעקות ב-06:29. הם הספיקו להגיע לצומת קיבוץ רעים ועצרו ב"מיגונית המוות". לקראת 07:50 מחבלים הגיעו למיגונית. אור נחטף משם פצוע. עינב אשתו נרצחה. אלמוג בנם יציין מחר יום הולדת 3 ללא הוריו.

אור לוי
אור לוי, מתוך סרטון החטיפה

"תיווכנו לילד בעזרת פסיכולוגים את המצב והוא יודע כבר להגיד שאימא לא תחזור יותר", סיפר טל. "והוא יודע להגיד שמחפשים את אבא. אנחנו לא אומרים לו שאבא יחזור כי אנחנו לא יכולים להבטיח כזה דבר, אבל אנחנו מקווים שאבא שלו יחזור כדי שתהיה לו משפחה, כי נשללה ממנו הזכות הזו ב-7 באוקטובר".

טל הביע כעסו על ההנהגה, כעס שהתגבר בעקבות הצפייה בתיעוד הקשה של חטיפת אחיו. "אני מרגיש שנתניהו החליט להקריב את החיילים ואת החטופים הגברים הצעירים לטובת המטרה שלו של השמדת חמאס, שאני לא יודע אם בכלל אפשר להגיע לזה, ולטובת הממשלה שלו", אמר לקרן מרציאנו.

אור לוי נחטף מהמסיבה, אשתו עינב נרצחה - הבן אלמוג
אור לוי נחטף מהמסיבה, אשתו עינב נרצחה. הבן אלמוג נותר לבד

"הסרטון הזה, זה המחיר של ההפקרה של הצבא, זה המחיר של השחיתות של הפוליטיקאים שלנו. אני חושב שאם ממשלת ישראל החליטה להקריב את החטופים, הם צריכים לצאת לציבור ולהכריז את זה, ושהציבור יחליט", סיכם בכאב.