40 חטופים שוחררו עד כה מידי ארגון הטרור הרצחני חמאס וכעת נמצאים בבתי החולים ומתאוששים מהטראומה הבלתי נתפסת שחוו. החוויות העולות מהעדויות של כל אחד מהחטופים שונות: הם הוחזקו במקומות שונים, מעל לפני האדמה או מתחת לפניה, אכלו מעט מאוד, בלי להחליף בגדים או להתקלח. בחלק מהזמן סבלו מהפסקות חשמל ממושכות, מניתוק מוחלט מהעולם החיצון והועברו ממקום אחד לאחר בהנחיית החוטפים.

החזרה מהשבי - סיקור N12

ביום השחרור הודיעו החוטפים מחמאס ליפה אדר, לילדים ולנשים שהוחזקו יחד איתה שהם עומדים להשתחרר לישראל. כדי ליצור מצג שווא שדואגים להם, החוטפים הביאו למשוחררים בגדים חדשים - לאחר 50 יום שבהם לא התקלחו ונשארו עם אותם בגדים שאיתם נחטפו. בני המשפחות מספרים: "האהובים שלנו לא ראו חדשות בכלל".

יפה אדר ומשפחתה
יפה אדר ומשפחתה, אחרי השחרור מהשבי

בימים הראשונים החוטפים הראה ליפה תמונה של הנכדה שלה אוריאן מופיעה בחדשות. "זה החזיק אותה. היא אמרה לנו שהיא ידעה שהילדים והנכדים שלה לא ייתנו לה להישאר בשבי ויילחמו עליי. יפה אמרה: הילדים והנכדים שלי לא ישאירו אותי מאחור וזו הייתה התקווה שלה", סיפרה אחת מנכדותיה.

יפה, בת 84 מקיבוץ ניר עוז חזרה הביתה בפעימה הראשונה. לקרוביה סיפרה כי בשלב מסוים הפסקת חשמל ארוכה הפסיקה למספר ימים גם את אספקת האוכל. אדריאנה, כלתה של יפה מספרת בריאיון ל-N12: "יפה מרגישה בטוב, היא ירדה מאוד במשקל. היא אכלה שם רק אורז ופיתות קטנות שהיו צריכים לחלק לחתיכות קטנות כדי שיספיקו לחטופים שהיו יחד איתה. הם לא ידעו אם למוחרת יהיה להם אוכל". 

מרגלית מוזס עם משפחתה
מרגלית מוזס עם משפחתה

תמיר אדר, נכדה של יפה, נשאר מאחור והוא עדיין מוחזק בידי החמאס. משפחת אדר מתכוונת להמשיך להיאבק: "משפחות החטופים הפכו למשפחה שלנו ולא ניתן לאיש להישאר מאחור. לא תהיה לנו מדינה אם החטופים לא יחזרו הביתה ומהר. הדרך שלנו לאחות את הקרעים זה לדאוג שכולם יחזרו הביתה. אנחנו עדיין במלחמה ויש בשבי עוד כל כך הרבה חטופים ישראלים".

יאיר מוזס, בנה של מרגלית מוזס, תיאר גם כן את מצבה מאז השחרור משבי חמאס בריאיון ל-N12: "אימא מרגישה בסדר, היא מתאוששת. לאט-לאט מבינה מה קרה ומעכלת. מצב הרוח שלה בסדר, יש רגעים טובים יותר ורגעים טובים פחות. היא נחשפת בהדרגה למה שקרה ב-7 באוקטובר. היא לא רוצה לדעת הכול, וכשתרצה נספר לה. אנחנו מקבלים טיפול מדהים בבית החולים וולפסון ומאוד מעריכים את זה. המאבק שלנו לא נגמר - חייבים להחזיר את כולם".