אמונה כהן מאולפנת בהר"ן בגדרה היא כלת חידון התנ"ך העולמי לנוער לשנת תשפ"ג - כך נקבע היום (רביעי) בתום חידון התנ"ך, שהתקיים זו השנה ה-60 ברציפות – לציון יום העצמאות ה-75 למדינת ישראל. כהן ניצחה בשלב הגמר מתמודדת נוספת, נטע לקס. לראשונה מזה 17 שנים, שתי המתמודדות הסופיות בתחרות הן שתי נערות, ושתיהן מישראל.

אירועי יום העצמאות - סיקור N12

באירוע השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך יואב קיש, מנכ"ל משרד החינוך אסף צלאל ויו"ר הכנסת אמיר אוחנה, שגם היה יו"ר חבר השופטים של החידון. השנה עמד החידון בסימן 75 שנה למדינת ישראל: "הָבוּ לָכֶם אֲנָשִׁים חֲכָמִים וּנְבֹנִים... וַאֲשִׂימֵם בְּרָאשֵׁיכֶם"  (דברים, א',יג'). בחידון משתתפים 16 מתמודדים, מהם ארבעה מישראל ומתמודדים נוספים מרחבי העולם. ארבעה מתמודדים הגיעו מארה"ב, ונוספים הגיעו מדרום אפריקה, אוסטרליה, אנגליה, מקסיקו ופנמה.

יו"ר תנועת אמונה יפעת סלע בירכה את הזוכה בחידון, ומסרה כי היא "גאה ומתרגשת יחד עם הזוכה בחידון התנ"ך העולמי אמונה כהן מאולפנת בהר"ן וסגניתה נטע לקס מאולפנת בני עקיבא שירת הים. שתי נערות צעירות מבריקות ומקסימות המהוות אור ומופת עבור כולנו". היא הוסיפה כי "עם ידע מרשים ביותר בספר הספרים ובפרגון הדדי הן השראה לכל ילדה ונערה בארץ ובעולם".

שמות המתמודדים: עומר קדר מישראל, מאיה טרט מארה"ב, ברוריה כץ מדרום אפריקה, שמואל אייזנברג מאוסטרליה, קיילה שכטר מארה"ב, נטע לקס מישראל, אביגיל רואו אנגליה ושירה במברגר מאנגליה, ג'ק פרידמן ותמר דהן מארה"ב, עמית אטל מישראל, מרקוס טואצ'י ואילנה קטן ממקסיקו, גילה דישי מארגנטינה, מרדכי אשכנזי מפנמה ואמונה כהן מישראל.

חידון התנ"ך 2023 (צילום: N12)
המשתתפים בחידון התנ"ך, היום | צילום: N12

בחבר השופטים ישבו יו"ר הכנסת אמיר אוחנה, יו"ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל, יו"ר הסוכנות היהודית דורון אלמוג, יו"ר הקרן הקיימת לישראל יפעת עובדיה-לוסקי, יעל שבח – מחנכת ופובלציסטית, אלמנתו של רזיאל שבח שנרצח בפיגוע טרור.

חתן התנ"ך מאשתקד הלל כהן ישב גם הוא בחבר השופטים, ויחד איתו יהיו גם רותי טורצקי – מרצה בנושא קיבוץ גלויות ומפיקת קומיקס על יהדות אתיופיה, גלעד גבריהו - בנו של מייסד החידון חיים גבריהו ויואב שלוסברג - חתן תנ"ך ויו"ר צוות כותבי השאלות. הסוכנות היהודית שותפה לחידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי ולהכנות שנערכות לקראתו בכל שנה בקהילות היהודיות ברחבי העולם.

ביום שני האחרון, לפני כניסת יום הזיכרון, אירח נשיא המדינה יצחק הרצוג משלחת חגיגית מטעם משרד החינוך בהשתתפות המתמודדים על התואר חתן או כלת חידון התנ"ך העולמי לנוער תשפ"ג, מכ-20 מדינות מכל רחבי העולם. "התנ"ך הוא כמו מעיין שלא מפסיק להוציא מים, מים חיים", בירך הנשיא הרצוג. "אני אוהב את התנ"ך מאוד. אני קורא אותו וכל פעם שאני מוצא פסוק, אפשר למצוא לו פירושים שונים, וזו הגאונות של התנ"ך".

הזוכה בחידון התנ"ך 2023 (צילום: N12)
אמונה כהן ונטע לקס לצד ראש הממשלה נתניהו, עם תום הטקס | צילום: N12

הנשיא הוסיף כי "אהבת התנ"ך פותחת אופקים ומאפשרת להבין את החיים, וגם מקנה לנו זהות יהודית, ציונית עמוקה וחיבור לארץ ישראל". למשתתפי החידון אמר הרצוג כי "היום אתם באים לפה מכל העולם, למדינת ישראל האהובה והיקרה שלנו, וכשאתם מדברים על התנ"ך, אתם משפיעים על מיליוני יהודים ואוהבי ישראל בעולם".

שר החינוך יואב קיש הצטרף לברכת הנשיא, ואמר כי "חידון התנ"ך העולמי לנוער הינו חוט מקשר עבור תלמידים יהודים מכל קצוות תבל, אירוע מרגש שתורם רבות לחיזוק הקשר עם אחינו שבתפוצות, קשר הנושא בחובו אחריות גדולה". הוא הוסיף כי "משרד החינוך רואה בהנחלת לימוד התנ"ך לדור הצעיר ובחיזוק הקשר עם יהודי התפוצות ערכים עליונים, וימשיך לפעול להעצמתם".