"עם בן זוג? זה לא נעים": בגלוי, ללא ניסיון להסתיר, בעלי דירות באזור המרכז סירבו להשכיר דירות לזוגות חד-מיניים. כאשר התקשרנו למשכירי הנכסים והזדהינו כזוג גברים שמחפש דירה, נתקלנו בסירוב: "זה בית דתי, אני מחפשת דתיים". זוגות שנתקלו באפליה סיפרו על ההשפלה: "זו הומופוביה, אנשים עושים את זה בלי בושה".

בעלת דירה מראש העין ששוחחה עם תחקירן N12 סירבה להשכיר את דירתה אחרי שהבינה שזוג חד-מיני מעוניין לגור בה. בתחילה היא אישרה שהדירה עומדת להשכרה, אך במהרה תשובתה השתנתה: "אתה מחפש דירה עם בן הזוג שלך? אני מחפשת אנשים דתיים". כשנשאלה אם הייתה מוכנה להשכיר לזוג של גבר ואישה, השיבה: "זה לא נעים שאתה עם בן זוג, עם חברה כן (הייתי מסכימה להשכיר)".

דירות, ירידה במחירים, יבנה,בתים, קניית בתים (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
בעלי הדירות שינו את גישתם כשהבינו שמדובר בזוג גברים, אילוסטרציה | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

גם בפתח תקווה נתקלנו בקשיים. בתחילת השיחה עם משכירת דירה בעיר, הובהר שמדובר בדירה פנויה לזוג. כשציינו ששני גברים מעוניינים בדירה, התשובה שלה הייתה חד-משמעית: "זה נגד התורה. אח שלי לא מסכים לדבר הזה". ניסינו להבין אם בכל זאת נוכל לשכור את הדירה:

הדירה מתאימה לזוג?

"בטח, אפילו עם 5 ילדים".

אני רוצה לראות אותה. אני אדבר עם בן הזוג שלי, אבל מבחינתי רוצים לראות את הדירה

"עם בן הזוג שלך?"

כן

(צוחקת) "... זה נגד התורה, אחי לא מסכים לדבר הזה. זה נגד התורה."

נגד התורה? אני עושה משהו לא בסדר?

"בלי שאלות מיותרות, לא מתאים. נקודה". *ניתוק*

דור ואור (שמות בדויים) סיפרו ל-N12 שגם הם עברו חוויה דומה: "אנחנו בזוגיות וחיפשנו לשכור דירה בתל אביב. שנינו עם עבודה מסודרת והגענו לראות דירה, הכול היה בסדר". אחרי שהגיעו לראות את הנכס, הם תיארו כיצד השתנתה גישת בעל הדירה: "אחרי שהוא הבין שמדובר בזוג גברים, כל טון הדיבור הוחלף והוא התחיל לתרץ. בסופו של דבר הוא אמר לחבר שחיבר בינינו שהוא מעדיף שיגורו בדירה גבר ואישה".

זוג גברים בדירה (צילום: 123rf)
"הרגשנו רע מאוד, היו ימים קשים אחרי המקרה", אילוסטרציה | צילום: 123rf

"זה יושב על הומופוביה", אמרו השניים. "הרגשנו רע מאוד, זו פעם ראשונה שאנחנו חווים אפליה ברמה הזאת". הם הוסיפו ותיארו את התחושות הקשות בעקבות המקרה: "אנשים מאפשרים לעצמם ועושים זאת בלי בושה".