שנה אחרי האסון הכבד: הרב יצחק קירשנבוים מחסידות תולדות אהרון קרא לתלמידיו שלא לציית להוראות על הגבלת הכרטיסים ולהגיע בכל מקרה להילולה המסורתית בקבר רבי שמעון בר יוחאי – גם אם לא השיגו אישור לכך.

"התפילות שלנו יגמרו את הרשעים", נשמע הרב בהקלטה ששידרנו בתוכנית "חמש עם רפי רשף". "שלא ישלטו הרשעים והזדים במקום הקדוש הזה. כל יהודי שיכול, שייסע למירון. כן כרטיסים, לא כרטיסים...אם מישהו יכול לנסוע בלי כרטיס, אז עדיף, עם הרשעים האלו... לנסוע למירון, מי שיכול, שייסע".

"אנשים ינסו לפרוץ מחסומים"

את הדברים אמר הרב קישנבוים במהלך הפגנה של מאות חסידים שהתאספו במחאה על ההגבלות המתוכננות. "הרבה אנשים מנסים להגיע בדרך לא דרך עם הרבה רחמי שמים", דוד לוי, שמקבר מדי שנה במקום ומתכוון להגיע מחר למקום למרות שאין ברשותו כרטיס מתאים. "ברור שאנשים ינסו להתגנב דרך היערות, אנשים ינסו לפרוץ מחסומים, כבר ראו את זה".

אסון הר מירון גופות זקא (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
ליל אסון מירון | צילום: דוד כהן, פלאש/90

"אנשים כבר שנמצאים שם לא יתכוונו לצאת", המשיך לוי וקרא לאפשר ליותר אנשים להגיע למקום. "הולך להיות 'חגיגה'. אולי החגיגה לא תהיה ממש במירון, אבל אני מתריע: החגיגה תהיה בחניונים, החגיגה תהיה במחסומים. זה מקום קדוש, יום קדוש, אף אחד לא מוכן לוותר".

ההנחיות החדשות שהוכרזו לקראת ההילולה שתתקיים מחר הן חלק מהפקת הלקחים מאסון מירון הכבד שבו מצאו את מותם 45 מתפללים בשל הדוחק הכבד שנוצר במקום בשנה שעברה. לפי ההנחיות, הכניסה לאירוע תותנה ברכישת כרטיס נסיעה שיהווה כרטיס שהייה בהר, השהות בהר תוגבל לזמן קצוב בהתאם לכרטיס שנרכש והכניסה להר מירון תהיה רק באמצעות שאטלים.