הוריו של סרן ת', קצין המודיעין שנמצא מת בכלא צבאי לפני כשנה לאחר שנחשד בעבירות ביטחוניות חמורות, הפנו היום (רביעי) ביקורת נוקבת כלפי הפרקליטות הצבאית במכתב שנשלח בשמם. הדברים מצטרפים לחודשים ארוכים שבהם המשפחה טוענת שבצה"ל מנסים "למסמס" את החקירה ושלא מעבירים לה מידע מספק על נסיבות מותו של ת'.

"החלטתם – באופן חריג, צורם, צורב וגם תמוה – לנזוף במשפחה שכולה על שהביעה באופן נוקב וישיר את כאבה", טענו בשם ההורים עורכות הדין אפרת נחמני בר ושרון זגגי פנחס שמלוות את המשפחה. "הן על 'גרירת הרגליים' של המערכת; הן על הקצב האיטי שבו פניותינו נענות והן על המסרים הציבוריים המטעים שמועברים לציבור", פירטו בין היתר בני המשפחה את הביקורת שלהם על התנהלות צה"ל.

הדברים של המשפחה באים בתגובה למכתב קודם שהופנה אליהם מהפרקליטות הצבאית בסוף אפריל, בתגובה לפנייה אחרת ששלחת המשפחה. "שלא בשולי הדברים, צר לנו על האופן שבו בחרתם לנסח את מכתביכם, שאינו תואם בראייתנו את השיח המכבד והענייני אתכם", כתבו בפרקליטות הצבאית למשפחה.

"מבקשים 'לאלף' את המשפחה השכולה"

משפחתו של ת' המשיכה לבקר את הפרקליטות הצבאית במכתב התגובה וטענה שבצבא מנסים ליצור את הרושם שמעשה אובדני הוביל למותו של הקצין, בעוד שבצה"ל לא יודעים לומר מה הוביל לתוצאה הטרגית. "אתם מרבים להרעיף מחמאות על החקירה", טענו ההורים, "הגם שככל שמתבררים יותר ויותר פרטים על מהלכה – עולה שהייתה רשלנית". 

 

"התחושה העולה מן הדברים, הינה כי אתם מבקשים 'לאלף' או 'לחנך' את המשפחה השכולה 'להתיישר' עם המערכת ולהשמיע דברים פחות נוקבים – נבקש להבהיר כעת: מדובר במשפחה אצילת נפש שעד כה לא התלהמה. אולם, ביום השנה למותו של יקירם, הם מבקשים להבהיר באלה המילים – לא נהיה 'משפחה שכולה מחמד'", הוסיפו עורכות הדין. "הם זכאים לתשובות ענייניות".

עוד ביקרה המשפחה את אי חשיפת דוח הנתיחה הפתולוגית ואת התארכות חקירת המוות שלטענתם לא מאפשרת בשלב זה להוסיף מידע רב על זה שכבר נאסף בשל הזמן הרב שחלף. במשפחה ציינו כי הם חוששים ש"ייעשה ניסיון נוסף להטעות את הציבור ולהשתמש בתשובות שניתנות 'מכאן ולהבא' כסוג של תעודת הכשר לחקירה הרשלנית שבוצעה בעבר".

עו"ד אפרת נחמני-בר (יח''צ: אוראל כהן)
עו"ד אפרת נחמני בר | יח''צ: אוראל כהן
עו"ד שרון זגגי-פנחס (יח''צ: אוראל כהן)
עו"ד שרון זגגי פנחס | יח''צ: אוראל כהן