יו"ר זק"א לשעבר יהודה משי זהב נפטר הבוקר (רביעי), בתום למעלה משנה שבה היה מאושפז במצב אנוש. זאת לאחר שניסה לשים קץ לחייו על רקע חשדות לעבירות מין חמורות נגד נשים, גברים וילדים. בימים האחרונים חלה התדרדרות במצבו. הלווייתו תתקיים היום בהר הזיתים.

יו"ר זקא לשעבר שזכה בעבר בפרס ישראל על מפעל חיים החליט שהוא מוותר עליו, בעקבות התחקיר שהעלה חשדות לעבירות מין נגדו. עם זאת, משי זהב הכחיש את המיוחס לו ואמר שמדובר ב"עלילת דם". "מרשי כמאמין בחפותו יזם את הצעד הלא שגרתי והעמיד את עצמו לחקירה בפני להב", אמר פרקליטו עו"ד אפרים דימרי. "אין למרשי מה להסתיר". 

יהודה משי זהב (צילום: Yonatan SindelFlash90)
יהודה משי זהב | צילום: Yonatan SindelFlash90

תחקיר שפורסם במרץ 2021 בעיתון הארץ חשף שש עדויות של אנשים שלטענתם יהודה משי זהב, מנכ"ל זק"א וזוכה פרס ישראל, תקף אותם מינית. בחלק מהמקרים, על פי התחקיר, משי זהב תקף מינית ילדים ולא בחל באמצעים שעמדו לרשותו להפחיד ולאיים עליהם כדי שלא יספרו על מעלליו. משי זהב הכחיש בתוקף את כל הטענות שהובאו בתחקיר וטען כי נעשה ניסיון לבצע לו "סיכול ממוקד".

פרס ישראל

פרס ישראל ניתן ליהודה משי זהב, שעמד אז בראש ארגון זק"א, על תרומתו לקידום הסיוע באירועי אסון ועל פועלו לחיזוק האחדות וקירוב לבבות בחברה הישראלית. "הארגון שהוא מנהל מזה כ-30 שנים הפך לזרוע חיונית במאמצי חילוץ, הצלת חיים וזיהוי באירועי אסון בארץ ובעולם ומהווה דוגמה ומופת לרוח ההתנדבות".

בתחילת שנת 2021 איבד יו"ר זק"א את אחיו הצעיר, אמו ואביו שנדבקו בנגיף הקורונה תוך חודש. בריאיון למהדורה המרכזית הוא שיתף את התחושות והכאב הגדול שהוא ומשפחתו חוו בעקבות האבדן המשולש והעביר ביקורת חריפה על החלקים בחברה החרדית שלא נשמעים להנחיות.

משי זהב שיתף בתחושות לאחר מותם של בני משפחתו: "בלילה, לא ישנתי כל הלילה. התגלגלתי מצד לצד וחשבתי, התבוננתי בעצמי ואמרתי לעצמי: גם אם ריבונו של עולם רוצה להעמיד אותנו במבחן, למה היה צריך לשלם מחיר של שלוש? הוא לקח את אחי הצעיר, לא מספיק כואב? לא מספיק קשה? הוא לקח גם את אימא שלי. למה היה צריך שלוש?".

מקמב"ץ העדה החרדית - ליו"ר זק"א

תחילת דרכו הציבורית של משי זהב הייתה בהיותו "קבמ"ץ העדה החרדית", אז השתייך לפלג חרדי אנטי-ציוני. "ההלכה היא מעל החוק, אנחנו לא מכירים בבג"ץ, אנחנו מכירים בבד"ץ", אמר אז. 

ראשית המפנה בחייו הייתה עם הפיגוע בקו 405 בשנת 1989, משי זהב הגיע עם חבריו לסייע באיסוף וזיהוי הנרצחים. עם גל הפיגועים של שנות ה-90, צמח גם ארגון זק"א – זיהוי קורבנות אסון. משי זהב נטש את המחאות והתמקד במה שהפך למפעל חייו. בכל פיגוע, רצח או אסון הוא היה שם לבצע את המלאכה הקשה עד להבאת הקורבנות לקבר ישראל.

ב-2003 קיבל את החיבוק וההכרה מהממסד כשהדליק משואה ביום העצמאות, צעד שעורר עליו ביקורת קשה במקום שממנו הגיע. בשנים שלאחר מכן הפך משי זהב לסמל של חיבור בין חרדים וחילונים. בימי הקורונה איבד את אחיו ושני הוריו בחודש אחד.