בתום כמעט שנה לכהונת ממשלה, נראה כי כרגע לפחות - הניסיון של מפלגה ערבית להצטרף לקואליציה, אפילו רק על בסיס עניינים אזרחיים - כמעט בלת֫י אפשרי. בפרק האחרון של הפרויקט המיוחד שלנו, יאיר שרקי ומוחמד מג'אדלה מלווים את מנסור עבאס ואיימן עודה בשבוע שבו הכריעו, זמנית, את עתיד הממשלה. האם הם יחזיקו במפתחות גם לממשלות הבאות?

את הסיור החלו השניים בלשכה הפרלמנטרית החדשה של ח"כ איימן עודה בוואדי ניסנס. "אני לא מזדהה עם הסמלים", אמר עודה על דגל ישראל. "לא שייכים אליי והמדינה במהות שלה צריכה להיות מדינה לא רק שלך", הוא טען. "או שאתה הרוב, אבל אל תהיה עם מנטליות של מיעוט. או שאתה חזק, אל תהיה עם מנטליות של חלש. או שאתה התוקף, אבל אל תהיה עם מנטליות של קורבן. תן לי אחד ואתה תבחר, אבל תן לי את הצד השני".

ח"כ איימן עודה, מוחמד מג'אדלה ויאיר שרקי (צילום: חדשות 12)
ח"כ איימן עודה, מוחמד מג'אדלה ויאיר שרקי | צילום: חדשות 12
ח"כ מנסור עבאס, מוחמד מג'אדלה ויאיר שרקי (צילום: חדשות 12)
ח"כ מנסור עבאס, מוחמד מג'אדלה ויאיר שרקי | צילום: חדשות 12

"מנסור עבאס עשה צעד מאוד מאוד רע", הדגיש עודה. "להגיד שאנחנו נתינים, צריכים להסתפק בתוכנית כלכלית ומוכנים להיות אפילו עם בן גביר. הגישה הייתה גישה פוליטית. אמרנו שהעיקר עכשיו - להחליף את נתניהו".

"בכנסת כולם עוברים ליד מנסור ומדברים איתו, אתה היחיד שלא מדבר איתו בכלל. אני יודע מה הציבור הערבי רוצה - שאתם תהיו בתוך הקואליציה"

מוחמד מג'אדלה

"רוב הציבור היהודי עדיין לא רוצה לראות, בטח לא את המשותפת בממשלה. ברשימה שלך יש גם גילויים של תמיכה בטרור ממש. זה לא רק תלוי בכם"

יאיר שרקי

"אני לא מסכים עם כל העובדה הזו: שאנשים שנראים נחמדים, לבנים כאלה, שהיו חלק מהצבא וגנרלים וכבשו את עזה, והרגו אנשים פלסטינים, שהם המתונים, אבל בן העם הפלסטיני שנאבק נגד הכיבוש הזה, שהוא המחבל", ציין ח"כ טיבי. למה לא מבקשים מבן גביר וסמוטריץ', גם מהם להתנער מתמיכה בטרור שפוגע בפלסטינים, לפני שהם נכנסים לקואליציה?".

ח"כ מנסור עבאס ומשפחתו (צילום: חדשות 12)
ח"כ מנסור עבאס ומשפחתו | צילום: חדשות 12

ח"כ עודה נמנע מלגנות את הפיגוע באריאל ואמר: "גם החייל יש לו אבא, יש לו אימא, ויש בן אדם מתחת למדים. גם הבן אדם שנהרג הוא קורבן הכיבוש הזה".

שרקי ומג'אדלה המשיכו את הסיור במפגש עם ח"כ מנסור עבאס בביתו, כאשר בכניסה אליו נתקלו במצלמות אבטחה. על האיומים על חייו אמרה רעייתו: "הרבה לילות לא ישנו. אנחנו כל הזמן דואגים שהוא חס וחלילה יצא ולא יחזור".

"איימן עודה זה האיש שהתאכזב מהיהודים. מנסור עבאס, להבדיל, זה האיש שהולך להתאכזב מהיהודים, זה רק עניין של זמן"

מנסור עבאס

לדבריו, מאז שהוא בקואליציה חל שינוי בחיים של התושבים במר'אר. "המעמד הזה שאתה שותף, שאתה חלק מקבלת ההחלטות, שאתה קיים על האג'נדה. התהליך הזה הוא תהליך היסטורי. זה לא מתמטיקה - הפוליטיקה".

בנט, כשהוא מדבר בעולם, הוא אומר: "יש לנו ערבים בקואליציה" - ומשתמש בך.

"אם אתה רואה בזה תכלית, יעד, שאתה רוצה לבנות מערכת יחסים חדשה, ראויה, צודקת, שוויונית, הומאנית, בין יהודים לערבים... לכן אני לא עושה את החישוב הקטן הזה שמנצלים אותי".

הם יושבים עם מפלגה ערבית בקואליציה בניגוד למה שהם הבטיחו, יום אחד הם לא יצטרכו אותך.

"עוד יבוא היום שלמועמד לראשות הממשלה יהיו 63 מנדטים, ויבוא למפלגה ערבית, יגיד להם: 'אני רוצה אתכם בתוך הקואליציה שלי, בתוך הממשלה שלי'".

אתה סימנת תהליך שצריך לקרות עם הימין, ולא סתם הרומן הראשון שלך היה עם נתניהו. כשזה יהיה עם הליכוד, זאת תהיה ההצלחה האמיתית?

 "כן".

"הוא משיב למתקפה של עודה ומציין כי "יש הסתה בתוך החברה הערבית נגד מנסור. מה אמר איימן עודה לפני כמה ימים? שמנסור אחראי לרציחתם של 17 פלסטינים בחודש הרמדאן". עוד הוא מפנה אצבע מאשימה לסילמן: "מי שסיכן את הקואליציה זה לא רע"ם, בינתיים זו עידית סילמן".

ח"כ עבאס הודה כי "אני יודע שאני מקשה על החברים שלי בתנועה האסלאמית. אני נמצא במצב שמדבר לא רק לחברה הערבית, גם מדבר לחברה היהודית על מגזריה ויש לזה מחיר". כך המסע של כתבינו מסתיים במסגד שלו, בדיוק בדקות שבהן הרמדאן מסתיים. הממשלה עדיין בחיים והשאלה היא איזו גישה תנצח בסוף.

"שתיהן יישארו וימשיכו להילחם אחת בשנייה -  זאת שרוצה להשתלב בכל מחיר, אבל זאת שאומרת שהזהות הלאומית שלי עדיפה על כל השתלבות בקואליציה"

מוחמד מג'אדלה

"זה לא רק ויכוח פנים-ערבי, היהודים הם צד, הם משפיעים, ובעיקר בסוף, מהוויכוח הזה, מושפעת החברה הישראלית כולה"

יאיר שרקי