"ככה יוצרים מעמדות וחבל": ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, התהדר בהיענות הגבוהה בהרשמה לקייטנות בעירו, זאת לאחר שהחליט לסבסד את עלות הקייטנות לתושבי העיר. בפוסט שהעלה לחשבון הפייסבוק שלו הוא עקץ רשויות אחרות: "הורים מת"א, גבעתיים וקריית אונו מבקשים לרשום את ילדיהם אצלנו". בתגובה על דבריו, מהתכתבויות שהגיעו היום (חמישי) לידי N12, ראשי רשויות תקפו אותו בקבוצה פנימית בוואטסאפ: "מילא לתת שירותים בחינם, אבל גם להתלכלך ככה על הערים השכנות?". ראש עיריית גבעתיים השיב לפוסט של תושב עירו בנושא וכתב: "לא בטוח שזה הדבר הנכון לעשות ועוד שנה לפני בחירות".

"עדכון להורים מהערים השכנות שמעוניינים ברישום לקייטנות בר"ג ולהורי העיר שלא מצליחים להירשם בשל העומס על מוקדי הרישום", כתב ראש עיריית רמת גן בפוסט. "הקייטנות שלנו סופר אטרקטיביות, מגוונות והכי זולות וזה הביא השנה פניות של הורים מקרית אונו, גבעתיים, ת"א ועוד, שמבקשים לרשום את ילדיהם אצלנו. הפרש המחירים מגיע עד כמעט כפול ליום מלא וזה מעוות את השוק".

הוא הוסיף כי "אנחנו מאוד אוהבים ילדים וזה מפרגן לנו מאוד, אבל ילדי עירנו קודמים. יחד עם זאת כל הפניות נרשמות ובתום הרישום אצלנו ועל בסיס מקום פנוי, נשמח לפרגן גם לילדי הערים השכנות".

זמן קצר אחרי ששאמה-הכהן התהדר ברשתות, בקבוצת הוואטסאפ של ראשי עיריות ומועצות תקפו את ראש עיריית רמת גן. "האמת פוסט מקומם, מבינה שכולם מאוד מגויסים לטובת הציבור תמיד, אבל מילא לתת שירותים בחינם, גם להתלכלך ככה על הערים השכנות?", כתבה ליזי דלריצ'ה ראש המועצה המקומית גני תקווה. "רוצה להאמין שהרוב קולגיאליים. אחרת וואלה - משרד האוצר צודקים, שהעשירים במסחר יתחילו לשלם למי שאין -אחרת הפערים יעלו".

ראש מועצת קרני שומרון יגאל להב חיזק את דבריה. "ככה יוצרים מעמדות וחבל", כתב. "לילדים מגיעה אותה הזדמנות ויצירת פערים ברישום או בתקציב מונעת הזדמנות שווה. מחייב חשיבה משותפת ובעיקר שאין זו הפעם הראשונה שיוצר פערים על ידינו כראשי רשויות". ראש עיריית כפר יונה, שושי כידור, חיזקה גם היא את הדברים וכתבה: "לא לעניין כלל ובעיקר לא ברור מדוע חש ראש עיריית רמת גן צורך להתהדר מעלי לראשי הרשויות הסמוכות לו". גם ראש עיריית אור יהודה, ליאת שוחט, הצטרפה לדברים וכעסה על שאמה הכהן: "מעשה לא קולגיאלי (ולא בפעם הראשונה). לא ככה נוהגים".

ראש עיריית קריית אונו, ישראל גל, הצטרף לאמירות נגד שאמה הכהן. "חבל מאוד", כתב. "סולידריות בשלטון המקומי חשובה לניהול אחראי ושוויוני. כאשר כל מטאטא יורה מעבר, מעבר לפגיעה בניהול האחראי, הוא מנצל את העובדה וכך נחלש השלטון המקומי. אבל מה לעשות הפופוליזם חוגג".

עוד קודם לכן התייחס ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, להודעה של שאמה-כהן: "עיריית רמת גן החליטה לשלם/לסבסד חלק מעלות הקייטנות לתושביה. אני לא בטוח שזה דבר נכון לעשות ועוד שנה לפני בחירות, ואני פחות מתחבר לצעדים מסוג זה בלשון המעטה. בלי קשר, כל עיר עם תקציבה והחלטותיה, אני מוכן להשוות הרבה דברים עם רמת גן, בחלק מהם הם "ינצחו", ברוב אנחנו".

 גם במרכז השלטון המקומי התייחסו לנושא ואמרו כי "מרכז השלטון המקומי מייצג 257 רשויות מכל חלקי המדינה ומכל המגזרים. רובן המכריע של הרשויות המקומיות במדינת ישראל מצויות היום במצוקה תקציבית אחרי שנתיים של קורונה, העדר תקציבים, כח אדם ועליית מחירים ושכר דרסטית. ברור שכל רשות רוצה לתת את הטוב ביותר עבור התושבים שלה ומקבלי ההחלטות מחוברים, מהיותם בקהילה לרחשי הלב ולמצוקות של התושבים, אך סבסודים רוחביים כאלו מצד מיעוט רשויות עתירות תקציבים יהיו בגדר חוסר אחריות משווע לניהול כספי תקין עבור רוב מוחלט של הרשויות שעלול להוביל לגרעונות תקציביים ובכייה לדורות. את הפתרונות למצוקת ההורים העובדים שלא עומדים בנטל העלויות בחופשת הקיץ המדינה צריכה להעמיד, ולא לצפות שיגיעו מהכספים שיועדו ברשות עבור חינוך, רווחה, נגישות, נקיון ושירות איכותי לתושב".

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן מסר בתגובה: "חובת האמונים והשירות שלי היא לתושבי, הורי וילדי ר"ג ולא לקרטל פוליטי מדומיין של ראשי ערים. הרפורמה פורצת הדרך של ר"ג של סבסוד הקייטנות ומחנות הקיץ לטובת הזדמנות שווה לכל ילד ולהקלה בנטל יוקר המחייה על ההורים אכן מייצרת כאב ראש לראשי רשויות אחרות כי התושבים שלהם מתעוררים ושואלים איך מבקשים מהם כמעט כפול כסף ממה שהעיר השכנה מבקשת מתושביה, אך זו אינה סיבה עניינית ובטח לא מספיק טובה למנוע מאיתנו לעשות טוב לתושבי ר"ג.

עצתי לחברי ראשי הרשויות במקום להתבכיין תקחו השראה מההצלחה הרמת גנית שהרי לא זכינו בלוטו ולא מצאנו מכרה יהלומים בעיר, נהפוך הוא, ירשנו קופה ריקה וגירעון מתגלגל הפשלנו שרוולים, התייעלנו, נלחמנו בשחיתות ועל כל שקל של הכנסה ושל הוצאה ואז ביקשנו להפחית ארנונה ומרגע שהממשלה אסרה עלינו להפחית בטענה שהארנונה בר"ג זולה יחסית אנחנו מחזירים את העודפים לתושבים דרך הוזלות ושירותים חדשניים ומפנקים ואנחנו גאים על כך.

חוסר הקוליגיאליות היתה דווקא התגובות של ראשי הערים לרפורמה שבמקום לפרגן התחילו לעקוץ, לקטר ולהתקטנן אבל אין שופטים ראשי ערים שנלחצים מביקורת בונה ואמיתית של תושבים. האמירה שלהם הבכיינית לפיה לר"ג יש את הבורסה אז קודם כל לר"ג יש את הבורסה כבר 40 שנים ועובדה שהמחירים והארנונה פה רק עלו כשהעיר לא נוהלה נכון ובסוף הכל עניין של סדר עדיפויות. אני מוכן להיפגש עם כל ראש רשות בשקט ובלי כותרות ולייעץ לו איך עושים את זה ונכון שיש רשויות חלשות שלא מסוגלות אבל הן מראש מקבלות סבסוד עמוק מהממשלה בשונה מר"ג".