פרסום ראשון: העמותה שניהלה את אירוע ההילולה בקבר הרשב"י במירון שבו נהרגו 45 בני אדם, זכתה בפטור ממכרז לניהול ההילולה הקרובה. המשרד לשירותי דת ביקש לאחרונה להעניק פטור לעמותה הממשלתית "המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים", כך עולה מההודעה שפורסמה אתמול (שני) על ידי מינהל הרכש הממשלתי.

מינהל הרכש הממשלתי אישר את הבקשה ונימק את ההחלטה "מטעמי חיסכון ויעילות עם העמותה". משמעות ההחלטה היא כי עמותת "המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים", שחלקה באחריות לאסון נמצא כרגע תחת בדיקתה של ועדת החקירה הממלכתית, תקבל שוב ללא מכרז, מיליוני שקלים לארגון ההילולה בל"ג בעומר.

בהודעה נכתב והודגש כי ימונה פרויקטור לאירוע ההילולה הקרוב, כך לפי החלטת הממשלה מחודש דצמבר. כעת ההודעה מעלה את השאלה: אם ימונה פרויקטור, מדוע הזדרזו לתת פטור ממכרז לאותה עמותה שניהלה את ההילולה באסון האזרחי החמור ביותר בתולדות מדינת ישראל, ועוד בנימוק של "יעילות".

ישראל דיסקינד, אחיו של שמחה בונים שנהרג באסון, תקף את ההחלטה בחשבון הטוויטר: "ההחלטה להעניק פטור ממכרז לאותה עמותה שניהלה את אירועי מירון בשנה שעברה ובכך לאפשר להם להפיק את אירועי מירון 2022 היא החלטה שערורייתית והזויה"

כזכור, לפני כשבועיים מינתה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות את השופטת בדימוס דבורה ברלינר לעמוד בראשות ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת נסיבות האסון במירון, במקומה של מרים נאור ז"ל. בשל השינוי הכפוי, דיוני הוועדה הקרובים בוטלו וצפויים להתחדש בקרוב.

האסון התרחש ב-30 באפריל, בחגיגות ההילולה המסורתית בקבר הרשב"י. מתפללים רבים עשו את דרכם החוצה ממתחם ההדלקה של חסידות "תולדות אהרן", ונקלעו למעבר צר וצפוף שבו התרחש האסון. הדוחק הכבד הוביל למחיצתם של רבים מהנוכחים, ו-45 מהם מצאו את מותם לאחר שמתפללים מעדו ומחצו זה את זה. יותר מ-150 בני אדם נפצעו באסון.

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "המרכז הארצי היא עמותה ממשלתית האמונה על הטיפול במקומות הקדושים וזאת בהתאם לחוק ולהחלטות הממשלה. לצורך העברת התקציב הנדרש לביצוע ההילולה, מקודמת ההתקשרות מולה וזאת במקביל להסדרה מלאה של מעמדה כזרוע ביצוע ממשלתית כפי שהיה ראוי שייעשה לאורך שנים רבות אחורה".

"יצוין שבשונה משנים עברו ועל מנת לקיים הילולה בטוחה אושרה החלטת ממשלה ייעודית לביצוע ההילולה השנה ואף אושר מתווה עדכני להילולה. כמו כן, בהלימה להמלצות הביניים של ועדת החקירה הפועלת בימים אלו, מונה פרויקטור על ידי השר ואף פורסם על ידי המרכז הארצי מכרז למפיק לאירוע וזאת בהתאם להנחיית השר והפרויקטור. עוד יצוין בנוסף כי בימים אלו ממש, המשרד פועל לקידום חקיקה ייעודית הנדרשת ליישום מתווה ההילולה שנקבע".