ישראל חוגגת 74: הנשיא הרצוג ורעייתו מיכל מארחים היום (חמישי) את 120 החיילות והחיילים המצטיינים של השנה, להם הוענקו אותות הנשיא. בטקס המסורתי, שנקרא "בוקר אור ישראלי"  ומתקיים  בבית הנשיא בירושלים, משתתפים ראש הממשלה בנט, שר הביטחון גנץ, הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, ואלופי המטה הכללי בעבר ובהווה.

אביב כוכבי, יצחק הרצוג (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
הרמטכ"ל כוכבי והנשיא הרצוג בפתח חגיגות העצמאות | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

הנשיא פתח את החגיגות המרכזיות של בוקר יום העצמאות ב"מטס כבוד" עם מטוסי ומסוקי הקרב של חיל האוויר ובהצדעה לחיילים המצטיינים. הוא פנה בהתרגשות אל טייסי המטס ברשת הקשר ואמר: "לכל טייסי חיל האוויר וחיילי צבא ההגנה לישראל באוויר בים וביבשה, במלאות 74 שנים לעצמאות ישראל, חג עצמאות שמח"!

בנאום בטקס המצטיינים הראשון בתפקידו כנשיא אמר הרצוג: "אני רוצה לומר לעם כולו - מותר לנו לפרגן לעצמנו ביום הזה. ראינו הסכמים פורצי דרך, כלכלה ישראלית שמתמודדת באומץ עם הקושי, והתרגשנו עד דמעות עם הספורטאים והספורטאיות הישראלים שלנו - גם האולימפיים וגם הפראלימפיים. 8 מדליות זהב לא הולך ברגל.

עוד התייחס הרצוג לגל הטרור הנוכחי ואמר: "מיכל ואני ניחמנו את המשפחות השכולות בגל הטרור, משפחות מרגשות. פגשנו גם את משפחות חללי מג"ב, שנפלו מאש מרצחים. נחשפנו לעומצות בלתי נתפשות. משפחתו של אחד מהם, אמיר ח'ורי, נמצאת איתנו כאן היום". 

"לא היינו מצליחים ככה אם לא היינו עושים זאת יחד - הפסיפס הישראלי המרהיב הוא הכוח המיוחד שלנו", המשיך הנשיא. "כאן על הבמה נמצאים 120 מצטיינות ומצטייני צבא ההגנה לישראל - מכל החילות והזרועות, מכל רחבי הארץ ותפוצות עמנו/ אתם גאווה אמיתית ואני מצדיע לכם".

רה"מ בנט התייחס בטקס להרכב הממשלה: "אני עומד בראשות ממשלה שגם עוד אלף שנה לא הייתי מדמיין שזה יהיה הרכבה". הוא הוסיף: "אני רואה שאנשים עם דעות רחוקות משלי אוהבים את המדינה לא גרם אחד פחות ממני. יש פטריוטיות בשמאל ובימין - כולם רוצים את טובת המדינה".

הרמטכ"ל כוכבי אמר בבית הנשיא: "מדינת ישראל חוגגת עצמאות ומציינת שורה ארוכה של הישגים, בכל תחומי החיים, חלקם יוצאי דופן בקנה מידה עולמי. מדדים רבים מעידים על כך", פתח הרמטכ"ל כוכבי את נאומו. "זהו הישג מרשים למדינה צעירה, והוא מרשים כפליים כשמדובר במדינה שמתמודדת עם אויבים רבים, ואיומים ביטחוניים במספר זירות".

כוכבי הוסיף ואמר כי "למערכת הביטחון ולצה״ל יש חלק מרכזי בהצלחה ובהגנה, והם שמאפשרים התפתחות וצמיחה. מאחורי המילה הגנה עומד צבא שלם, המגן לאורך הגבולות, יוצא מהגבולות על בסיס שבועי כדי לחשוף ולהשמיד אויב, ומותח את גבולות המחשבה כדי לבנות צבא מודרני שיהיה מותאם להווה ולעתיד. אלו המשימות שבהן אנו מרוכזים, ואליהן אנחנו מתמסרים. אבל הכל אנשים. מאחורי המילה צבא ומאחורי המילה ׳אנחנו׳ עומדים עשרות אלפי חיילים ומפקדים. ׳אנחנו׳ זה הצופים בגבולות, לרוב הצופות, אלו שמסיירים ואורבים בכל הגזרות, אלו שמבצעים מעצרים, אלו שחוקרים ויוצרים מודיעין, שתוקפים מהאוויר, מהים או בקרקע, שמתאמים את הפעילות בחמ״לים, שמתכננים, שמפתחים אמל״ח, מתחזקים אותו ודואגים לעורף וללוגיסטיקה. ׳אנחנו׳ זה צבא של אנשים, אנשים מסורים ומקצועיים, ובינהם גם אתם, המצטיינים".

עוד התייחס הרמטכ"ל לתכונות הייחודיות של 120 החיילים המצטיינים, ואמר שהם "מצפן אנושי" עבור יחידתם. "הרצינות, הדייקנות והנכונות שלכם גורמת לכם להיות מודל לחיקוי, והיא מושכת את כל היחידה קדימה. כל מצטיין עושה זאת בדרכו, אבל לכולם מחנה משותף רחב: מחויבות ומסירות, מקצועיות ושאיפה למצויינות, וגישה בסיסית של הזדהות ומעורבות. הערכתי הרבה לכם. הניסיון מלמד, שהצטיינות איננה עניין רגעי, אלא משקפת תכונה עמוקה ומבוססת, שתפלס לכם דרך בהמשך חייכם. אני מצדיע לכם".

בנאומו הודה הרמטכ"ל כוכבי להורים של המצטיינים ואמר שהצטיינות החיילים היא "שיקוף של רוח החינוך מבית". הרמטכ"ל הודה גם לבני ובנות הזוג של המצטיינים: "ואם הזכרתי את הבית, אני מבקש לציין קבוצת מצטיינים נוספת. הם לא יגיעו לכאן לעולם, אבל הם מצטיינים, רובן הגדול מצטיינות. זאת קבוצה גדולה, שקטה, שסמויה מן העין ומן התודעה. אלו הן בנות הזוג ובני הזוג של מפקדי צה״ל. המפקדים משרתים בתפקידים מגוונים, בחזית ובעורף, בשטח ובמשרד והם עובדים מסביב לשעון, בשעות לא שעות, וללא ספירת שעות", אמר כוכבי. 

"הם מוקפצים מהבית למשימות ונשארים שבתות. כאלו הם חייהם של המשרתים בקבע. שרבים מהם נעדרים מהבית כמעט כדרך קבע. אלו הם אנשים מיוחדים שבחרו בחיים מיוחדים, אבל הם מצליחים לבצע את תפקידם רק בזכות בנות ובני הזוג שלהם. בנות הזוג הפכו לשותפות, שותפות מתוך בחירה, אשר מתמודדות ובוחרות בייעוד הזה בכל יום מחדש".