בג"ץ דחה היום (שני) את עתירת הוריו של החייל ניב לובטון ז"ל שהתאבד. בעתירה, טענו ההורים שסעיפי האישום נגד רכזי המודיעין שגייסו את בנם מקילים מדי, אך בג"ץ קבע שאין מקום להתערב בהחלטת הפרקליט הצבאי. בהחלטה אחרת, דחה בית המשפט העליון את ערעור הרמטכ"ל נגד החלטת בית המשפט המחוזי לבטל את הדחת מפקד בסיס מצ"ח שבו שירתו רכזי המודיעין. משפחת לובטון: "שבורים, מתביישים ואילמים".

הפרקליט הצבאי החליט להעמיד לדין את שני רכזי המודיעין שגייסו את לובטון ז"ל בגין התנהלותם, אבל לא יוחסה להם אחריות למותו. המשפחה עתרה נגד סעיפי האישום הללו, ודרשה להעמיד אותם לדין בעבירה שתייחס לרכזים אחריות. בג"ץ קבע ש"החלטה זו מצויה בליבת הסמכות המסורה בהקשר זה לפרקליט הצבאי הראשי ולא נמצאה עילה משפטית להתערב בשיקול דעתו". 

ערן ומיכל לובטון הוריו של ניב לובטון ז"ל (צילום: חדשות 12)
ערן ומיכל לובטון הוריו של ניב לובטון ז"ל | צילום: חדשות 12

צה"ל הדיח את רס"ן גלעד פרנקן, מפקד בסיס מצ"ח שבו שירתו שני רכזי המודיעין, בשל מעורבותו הנטענת באירועים שהובילו למותו של ניב לובטון ז"ל, אך בית המשפט המחוזי לא קיבל זאת וביטל את ההדחה. הרמטכ"ל כוכבי גיבה את החלטת הצבא, וערער על הכרעת בית המשפט המחוזי אך בית המשפט העליון לא קיבל את הערעור, ולכן פרנקן לא יודח מתפקידו סופית.

"ההחלטה להדיח את פרנקן עומדת בסתירה לנוהל ההדחה הצה"לי שעליו התבססה, וכן לתמונה העובדתית שנפרשה בחקירה ובתחקירים שנערכו לאחר המקרה", הסבירו השופטים. "בית המשפט ציין כי קיים פער מהדהד בין התמונה העובדתית שנפרשה בעקבות החקירות והתחקירים הללו, ובין הנימוקים הלקוניים והמשתנים שהוצגו על-ידי רשויות הצבא להצדקת הדחתו של פרנקן. פער זה, כך נפסק, נותר ללא מענה גם בתום ההליכים המשפטיים ומשכך סבר בית המשפט העליון כי אין מקום להתערב בפסק דינו של בית המשפט לעניינים מנהליים".

סא"ל במילואים אפרת נחמני-בר ורס"ן עמית שוחנצקי המייצגים את אחד הרכזים מטעם הסנגוריה הצבאית מסרו: "מדובר בהחלטה נכונה ומתחייבת. אין מזור לכאב על לכתו של ניב לובטון ז"ל אולם הרכזים אינם נושאים באחריות משפטית למותו".

תגובת משפחת לובטון: "שבורים, מתביישים ואילמים נותרנו נוכח החלטת בית המשפט העליון הדוחה את עתירתנו ואת ערעורו של הרמטכ"ל. ההכרה בכך שרשויות החוק והצדק האמורות לייצג ולהשליט את הצדק, האנושיות, הערכים והסדר שאמורים להיות במדינה מתוקנת - אינן עושות את המצופה מהן, קשה ביותר... הפרקליטות עשתה הכל (!!!) כדי להסתיר את האמת הבלתי נתפסת , העובדות והראיות שפרשנו בפניהם כדי להגן על עצמה ולא על חיי ילדינו.

"במהלך הדיון בבג"צ נשאלה נציגת הפרקליטות הצבאית ש'ייצגה' את הרמטכ"ל למעלה מ-10 פעמים במה כשל מפקד יחידת מצ"ח ב"ש כמפקד על אותם רכזים שעליהם פיקד שכשלו בעצמם פעם אחר פעם והרגוהו בהתנהלותם המבזה והלא מקצועית ולא אנושית. למרות הראיות הברורות לכישלון הנחרץ שלו כמפקד וכאדם, לא מנתה אף לא אחד מהם. כך הכריעו בעלי אינטרס להשלטת כוח הסתרה וטיוח ולא צדק, לקבור את האמת האיומה שקברה את בנינו, ניב ולא נתנה פתח לתקווה עבור ילדינו ועתידנו".

באמצע חודש דצמבר, ערן ומיכל לובטון, הוריו של ניב לובטון ז"ל, זעמו על כך שבית המשפט העליון רמז שלא יתערב בביטול הדחת מפקד הבסיס. "שחטו את הפרה הקדושה האחרונה שנשארה, וזה הערכים שניב התגייס איתם", אמרו אז. "לא יכול להיות שבית משפט יחליט על הערכים של הצבא. מקווים שכוכבי יקבל את ההחלטה הנכונה ולא יוותר".

תגובת דובר צה"ל: :"צה"ל לומד את פסק הדין. צה"ל משתתף בצערה העמוק של משפחת לובטון וימשיך ללוותה".