"טוב שזה נגמר ושאנחנו אחרי": לקראת ציון עשור לחזרה של גלעד שליט משבי חמאס בעזה ועשור ל"עסקת שליט", שבה גם שוחררו מהכלא הישראלי 1,027 מחבלים - התראיין האב נועם ל"מהדורה המרכזית" עם קלסר מתפרק שמכיל את גזרי העיתונים, וסיפר על הזמן שעבר מאז. "משתדל שלא לחזור ולהיזכר באותה התקופה שבה גלעד היה בשבי, אבל לפעמים זה עולה".

גלעד שליט בשבי חמאס
גלעד שליט בשבי חמאס

בזמן הצילומים, גלעד היה עם רעייתו ניצן בירח דבש, ומלבד כמה סרטונים שהופצו מהחתונה, המשפחה ניסתה לשמור על פרופיל נמוך שלו, כפי שעשתה מהרגע שבו חזר הביתה. נועם מספר כי גלעד ראה את אותם קלסרים שבהם התיעודים, אך הוא לא באמת עיין בכולם: "הוא פחות התעניין במה שהיה – יותר התעניין במה שיהיה".

נועם, אח שכול, שאיבד את אחיו התאום יואל, שנפל ונהרג בשבי הסורי במלחמת יום כיפור - סיפר כי גלעד מיעט מאוד בדיבורים על 5 וחצי שנות השבי, אך נועם לא הופתע לגמרי: "ידענו שהוא... זה אחד הדברים שהחזיקו אותו בשבי. החוזק הנפשי שלו. בתור ילד ובתור נער הוא היה יותר 'זאב בודד', לא נשבר מהר".

בעשור האחרון נועם ניסה לרוץ לפוליטיקה: "זאת הייתה טעות – טעות בשיקול הדעת", התמודד עם פייק ניוז כאילו השתתף בהפגנות במחאת בלפור: "פרסמו תמונה של מישהו שאמרו שהוא דומה לי. אני כבר לא הייתי במצב שאני יכול להשתתף בהפגנות".

עשור לשחרור גלעד שליט: אביו נועם בריאיון (צילום: N12)
עשור לשחרור גלעד שליט: אביו נועם בריאיון | צילום: N12

כבר יותר מ-6 שנים שהוא מתמודד עם מחלת הלוקמיה, סרטן הדם: "אומנם היא בנסיגה, אבל אני היום סובל ממחלה אוטואימונית שתוקפת אותי, אחרי השתלת מח עצם מתורם. מזדקן. מזדקן מהר".

האב שהלך ברגל ממצפה הילה בצפון ועד לירושלים, מתקשה היום לעמוד במשך יותר מכמה דקות, אך נועם בדרכו טוען: "אין הוכחה מדעית לזה, אבל, כמובן שחמש שנים וחצי של לחץ לא הועילו לבריאותי. אין הוכחה רפואית לזה, אבל כנראה שיש בכל זאת איזשהו קשר".

"חלק גדול מהפוליטיקאים היו שמחים אם גלעד היה חוזר בארון"

שליט התייחס בריאיון גם לביקורות שהופנו נגד גלעד על האירוע שבו נחטף, ועל העסקה. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט טען בעבר בריאיון כי לא ברור אם היה מדובר בחטיפה או ב"התמסרות", ושליט טוען מנגד: "לאהוד אולמרט בכלל יש נטייה לשכתב את ההיסטוריה", תוך שהוא מזכיר את "נאום המעטפות".

"עד שלא תהיה בתוך הסיטואציה, אני לא הייתי שופט אף אחד. בטח לא אהוד אולמרט שבחיים לא ראה כדורים שורקים ליד האוזן שלו", הוסיף שליט האב. ולמרות זאת, טענות עלו גם נגד גלעד שיצא מהטנק ללא נשקו.

עשור לשחרור גלעד שליט: אביו נועם בריאיון (צילום: N12)
עשור לשחרור גלעד שליט: אביו נועם בריאיון | צילום: N12

"לא היה עוזר הנשק. ברגע שהוא היה יוצא עם נשק או משהו, או מנסה לירות, הוא היה נקטל מיד. אלה שכתבו למה הוא לא ירה במקלע המקביל, למה הוא לא תפס את מאג הצריח והתחיל לירות לכל הכיוונים כמו רמבו – זאת לא הייתה הסיטואציה", טוען נועם, שמוסיף כי גלעד היה אז במשך פחות משנה בצבא ושהוא עבר קורס בסיסי בלבד.

"יכול להיות שהוא היה יכול לנסות לעשות משהו ולהתאבד. זה ברור שאפשר היה. אין ספק שחלק גדול מהפוליטיקאים היו שמחים אם גלעד היה חוזר בארון, עטוף בדגל ישראל. לאכזבתם, הוא לא חזר בארון".

נועם שליט עם החולצה איתה חזר גלעד מהשבי (צילום: N12)
נועם שליט עם החולצה איתה חזר גלעד מהשבי | צילום: N12

ובכל זאת, שאלת המחיר - חייל אחד בתמורה ל-1,027 מחבלים, עולה מדי פעם: "אני חושב שהדברים, שוב, יוצאים מפרופורציה", טען נועם. "גם אם לא היו משוחררי עסקת שליט, לא חסרים אנשי חמאס או אנשי ג'יהאד איסלאמי שיבצעו פיגועים. אין ואקום בעניין הזה – אם לא היו אסירים כאלה אז היו אחרים".

"אנחנו לא אמרנו את מי לשחרר ואת מי לא לשחרר. יצאנו לקמפיין על מנת שהממשלה תשחרר את גלעד, לא אמרנו לה איך לשחרר את גלעד. היות שהיא נכשלה במנופי לחץ אחרים על החמאס אז לא הייתה ברירה אלא לשחרר אסירים, והכישלון הזה הוא כישלון מהדהד, שהמערכת הביטחונית הודו שלא הצליחו לייצר אלטרנטיבה".