מה שקורה - מעכשיו: גלית אלטשטיין, ממלאת מקום מפקד גלי צה"ל, שיגרה היום (רביעי) מכתב לכלל חיילי היחידה ובו שטחה את משנתה בנושא היעדים המקצועיים החדשים שבכוונתה להציב. בין היעדים החדשים שהציבה: התכנסות לגבולות גזרה של תחנת שידור ציבורית-ממלכתית-צבאית, מתן ערך מוסף לצה"ל והפחתת עיסוקם של חיילי התחנה בנושאים פוליטיים מובהקים.

חיילת עובדת בגלי צה"ל (צילום: משה שי , פלאש 90)
גל"צ הודיעה: חיילים יתעסקו פחות בפוליטיקה | צילום: משה שי , פלאש 90

מכתב זה מגיע על רקע איומים חוזרים ונשנים לסגור את תחנת הרדיו הנוכחית ולהקים במקומה תחנה שתעסוק בנושאים צבאיים בלבד. על רקע הביקורת, הבהירה ממלאת מקום מפקדת התחנה לחיילים: "במרכז העשייה יעמדו ייעודה של התחנה ואופייה כתחנת שידור ציבורית, כשלנגד עינינו המאזינים בכל חלקי האוכלוסייה". עוד הדגישה כי "אנשי גל"צ, עיתונאים ושדרים, יימנעו מקידום עמדות בדרך של התלהמות, הכפשה וביזוי".

"גל"צ אינה רשת חברתית", הדגישה: "חזקה עלינו לבדוק ולאמת מידע, לבקש תגובות ולהביאן בשידור – הכול על מנת לשקף למאזין מורכבויות שונות". אלטשטיין הבהירה במכתבה כי תחנת הרדיו תרחיב משמעותית את העיסוק בנושאים אזרחיים, חברתיים וכלכליים: "בהתאם לכך, יופחת נפח השידורים שהינם בעלי צביון פוליטי. התחומים המדיניים, הפוליטיים וכיוצא בזה יישארו תחומי סיקור ודיון חשובים ומשמעותיים בהיבטים החדשותיים".

גל"צ אינה רשת חברתית, תחנת הרדיו תרחיב משמעותית את העיסוק בנושאים אזרחיים, חברתיים וכלכליים"

גלית אלטשטיין, ממלאת מקום מפקדת גלי צה"ל

בהמשך מכתבה הדגישה ממלאת מקום פקדת התחנה כי יופחת עיסוקם של החיילים בתפקידי עריכה: "נפעל לחיזוק ולביסוס מעמד העורך כגורם מקצועי ובעל משקל בקביעת תכני השידור. מקומו המרכזי של העורך בעיצוב השידור ומקומו הטבעי כפוסק לגבי תכנים מצריך וותק ועומק עיתונאיים. מסיבה זו, כמו בשל המורכבות הברורה שנובעת מעיסוקם של לובשי מדים בנושאים פוליטיים, יופחת עיסוקם של חיילים בגזרה זו".

גלי צה"ל, גלי צהל (צילום: אלון רון)
במקום חיילים - עורכים מקצועיים: "נפעל לחיזוק ולביסוס מעמד העורך" | צילום: אלון רון

נזכיר כי רק בחודש אוגוסט האחרון דיווחנו כי שר הביטחון בני גנץ צפוי לחתום על מסמך שישים קץ לפעילותה של התחנה הצבאית. אז עבר הקלף לידיו של היועץ המשפטי לממשלה, שנדרש להכריע מה יעלה בגורל התחנה ואם אכן צריך להביא לסגירתה.

במקרה שבו התחנה תיסגר, החיילים יישלחו לבקו"ם ורובם צפויים להשתבץ בדובר צה"ל. אלו שמועסקים כיועצים - יסיימו את העסקתם באותו הרגע ואזרחים עובדי צה"ל ינהלו משא ומתן לגבי הפיטורים. בתוך כך, צפויה להיות תחנת רדיו צבאית ששונה מאוד ממה שאנו מכירים כיום - ללא כתבים ואקטואליה, אלא רק תוכניות שמיועדות לחיילים ועוסקות בצבא.