נציב תלונות הציבור על שופטים, אורי שוהם, קיבל היום (חמישי) את תלונתו של המרכז הרפורמי לדת ומדינה כנגד מספר דיינים, ביניהם גם הראשון לציון הרב יצחק יוסף שמכהן כדיין בבית הדין הרבני הגדול. התלונה הגיע בעקבות השתתפותם בכנס חירום בנושא הרפורמות במערכי הכשרות והגיור, וחתימה על הודעה ובה ביקורת חריפה כנגד שר הדתות מתן כהנא וראש הממשלה נפתלי בנט - בניגוד לדין המשמעתי לו הם מחויבים. השר כהנא: "היום שבו יסתמו לרבנים פיות יהיה היום שבו הם יאבדו את אמון הקהל".

לקריאת ההחלטה המלאה של נציב התלונות על שופטים

בהחלטתו ציין השופט בדימוס שוהם ביחס לרב יוסף כי התנהלותו מחייבת את השר כהנא לשוב ולשקול אם הוא ראוי לכהן כדיין בבית הדין הרבני הגדול ולזמנו ללשכתו, ולנזוף בו נזיפה חמורה בשל התנהגותו.

מתן כהנא (צילום: פלאש 90)
שר הדתות מתן כהנא, ארכיון | צילום: פלאש 90

השר מתן כהנא מסר בתגובה על ההחלטה: "חופש הדיבור וההתבטאות של רבנים ומנהיגים רוחניים, גם אם הם נושאים במשרה ממשלתית, הינה ליבת האמון שרוכש קהל שומעי לקחם למנהיגם הערכי והרוחני. היום שבו יסתמו לרבנים פיות יהיה היום שבו הם יאבדו את אמון קהל מרעיתם ושומעי לקחם. בחודשים האחרונים נפגעתי אישית מספר פעמים מהתבטאויות של הראשל"צ הגאון הרב יוסף, עם זאת חרקתי שיניים ושתקתי. כך אעשה גם הפעם ככל שהחוק מאפשר לי זאת".

עו"ד אורי נרוב, מנהל המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה: "נציב קבילות הציבור על שופטים קיבל החלטה, זו הפעם השלישית, לפיה יש לנקוט בצעדים משמעתיים כנגד הדיין הרב יצחק יוסף, על רקע התנהלותו הפסולה. עד כה, לא יושמו המלצות הנציב הקודמות שניתנו בשל שרשרת של התבטאויות משתלחות מבזות ופוגעניות שהשמיע הרב יוסף כלפי ציבורים שונים בישראל".

הוא הוסיף כי "עתירה בנושא מיולי 2021 תלויה ועומדת בבג"ץ ועד כה המלצות הנציב טרם יושמו. משכך, אין פלא כי הרב יוסף ממשיך לפעול בניגוד לדין המשמעתי החל עליו כדיין. אנו תקווה כי החלטת הנציב שהתקבלה היום תבהיר לשר לשירותי דת כי עליו לפעול בעניינו של הרב יוסף ללא כל דיחוי נוסף".