יממה לאחר החלטת בית המשפט לפיה על הילד איתן בירן לשוב לחיק דודתו באיטליה, המאבק בין בני המשפחה נמשך: פרקליטיו של שמואל פלג, סבו של איתן, הגיבו היום (שלישי) להחלטה וטענו כי הדודה איה בירן מפרה את הסדרי הראייה של הילד עליהם הוסכם טרם קבלת ההחלטה להשיב את איתן לחזקתה. לדבריהם, הסדרי הראייה בתוקף עד לביצוע החלטת בית המשפט ולא נכנסים לתוקף מיד. 

לדברי באי כוחו של פלג, בירן עשתה דין לעצמה כשהחליטה להודיע לבית המשפט שאיתן נשאר בחזקתה לאחר שפקע ההסדר הזמני שהושג בין הצדדים על הסדרי הראייה של הילד. פרקליטיו של הסב טענו בשמו כי הדודה איה בירן מתייחסת לאיתן כאל "חפץ ותו לא". 

עוד טוענים באי כוחו של שמואל פלג כי איה בירן לא הביאה את איתן למפגש שאמור היה להתקיים אמש עם בני משפחת אמו המנוחה - וכי בכך הפרה את הנחיות בית המשפט. לטענתם, דודתו של איתן בחרה לקבוע עובדות בשטח - מבלי לעדכן או לבקש את רשותם של בני משפחת פלג, וכי היא נקטה בדרך פעולה מניפולטיבית. 

משפחת פלג תערער על החלטת בית המשפט: "קשה לנו, איתן גדל בבית שלנו"

משפחת פלג מישראל התאכזבה מקביעת בית המשפט לענייני המשפחה שניתנה אתמול - ומתכוונת לערער על ההחלטה, בעוד שמשפחת בירן מאיטליה קיבלה בשמחה את ההחלטה: "המנצח היחיד עבורנו הוא איתן - שיחזור מהר לחיים שלו".

להחלטה המלאה של בית המשפט - לחצו כאן

הסבתא אתי פלג, שבעלה שמואל חשוד בחטיפה לאחר שהעביר את איתן מאיטליה לישראל חודשים לאחר אסון הרכבל, סיפרה בריאיון ל"שם עם עודד בן עמי" על אכזבתה מהחלטת בית המשפט: "קשה לי. אין מילים אפילו שאפשר לתאר את גודל האסון. זה מבחינתי לא רק האסון שלי, זה של כל המדינה, זה אסון לאומי מה שקורה כאן".

"אנחנו צריכים לזכור שמדובר פה בילד, בנכד שלי. זה הנכד שלי", המשיכה הסבתא. "הוא בן 6, הוא השריד האחרון של הבת שלי, הנכד הזה גדל פה בבית הזה, כאן, כאן. כל הצעצועים שלו, הכול כאן. אז אני בתור סבתא אותי מה שמעניין זה רק איתן. אני צריכה לדאוג שהילד הזה יהיה בריא, גם פיזית וגם נפשית".

פלג הציעה לשאול את איתן בן ה-6 היכן הוא מעדיף לחיות – בישראל או באיטליה: "למה אף אחד היום לא ניגש, אף אחד, לא באיטליה וישראל, ושאל את איתן מה הוא רוצה ואיפה הוא רוצה להיות? למה אף אחד לא דואג לו כמו שצריך?". בהמשך הוסיפה: "אני לא מתייחסת לאיתן כרכוש, הוא ילד שיש לו נשמה ורצונות, הוא ילד מאוד מאוד חכם, הוא יודע להגדיר בדיוק מה הוא רוצה, למה לא שואלים אותו? זה לא מאבק בין שתי משפחות. אין פה מאבק בין שתי משפחות".

"חשוב לי להדגיש שאנחנו מבקשים רק את טובתו של איתן", אמרה פלג והוסיפה קריאה לציבור בישראל: "אני מבקשת, אני פונה לעם ישראל, שידאג להציל את הילד הישראלי הזה שאפילו נמנע ממנו טיפול רפואי ושיסתכלו רק על איתן, בבקשה. אני מתחננת".

משפחת בירן לאחר ההחלטה: "המנצח היחיד עבורנו הוא איתן"

"אנחנו שמחים על ההחלטה של בית המשפט", אמר עו"ד שמואל מורן, שמייצג את משפחת בירן מאיטליה. "אנו חושבים שמדובר בהחלטה מאוד נכונה - בעיקר לאיתן שצריך לחזור לבית הספר ולתהליך השיקומי שלו".

עו"ד מורן הדגיש בשם המשפחה: "אין כאן מנצחים או מפסידים. המנצח היחיד עבורנו הוא איתן - שיחזור מהר לחיים שלו. אנחנו לא מתכוונים לפגוע בשום צורה בקשר המשפחתי של איתן עם בני המשפחה האחרים ואנחנו מקווים שאנחנו נמצא את הדרך לעשות כן. גם השופטת הביעה את דעתה ותקוותה שכך יהיה ואנחנו כמובן נכבד את זה".

זירת התרסקות הרכבל באיטליה (צילום: AP)
אסון הרכבל | צילום: AP

"ראוי להבהיר שהסבא והסבתא בישראל, משפחת פלג, כאבם לא גדול יותר מהסבא והסבתא שגרים באיטליה", ציין עו"ד אבי חימי, שמייצג את משפחת בירן מאיטליה. "גם הם אוהבים את איתן לא פחות ממשפחת פלג. יתירה מזו, פסק הדין מעביר מסר ברור: אף אדם לא רשאי לקחת את החוק לידיו ולחטוף מאן דהוא. חטיפה זה מעשה פסול, צריך לכבד את החלטות בית משפט באיטליה, כך החליט בית המשפט בישראל ואנחנו מברכים על ההחלטה".

משפחת פלג: "לא טובת הילד עומדת לנגד עיני הדודה"

"אתמול, לאחר ההחלטת בית המשפט, איה נירקו בירן הייתה אמורה להעביר את איתן לבית סבו שמואל, כפי שהוסכם בין הצדדים, וקיבל תוקף של בית משפט. כפי שנטען לאורך כל הדרך, לא טובת הילד עומדת לנגד עינייה של איה, אלא אינטרסים זרים. בעודה מנפנפת באמנות וחוקים, היא דורסת ברגל בוטה את ההסכם עליו חתמה ומונעת ממשפחת פלג רגעי חסד עם נכדם האהוב".

"החלטתה של איה נירקו בירן למנוע ממשפחת פלג לראות את הנכד איתן, היא ההוכחה המוחלטת למה שמשפחת פלג התריעה וחששה ממנו. איה רואה בהחלטת בית המשפט גושפנקא רשמית למנוע ממשפחתה של אימו, משפחת פלג, להיות חלק מחייו. מי שנזקק להוכחה למה שעתיד להיות החל מהיום, קיבל אותה במלוא עוצמתה הכואבת. המשפחה פנתה לבית המשפט אמש בתקווה שהפעם יובן עד כמה ההחלטה מאתמול הפכה בן לילה לנשק קטלני בידיה של איה נירקו".