אחרי שהתלוננה במשטרה על חטיפתו של איתן בירן בן ה-5 שהוריו ואחיו נהרגו באסון הרכבל באיטליה, דודתו האפוטרופוסית איה בירן התייחסה הערב (ראשון) לראשונה למחלוקת על המשמורת והפצירה ברשויות בישראל: "שתפו פעולה עם הרשויות האיטלקיות כדי להבטיח את שובו של איתן הביתה". משפחת סבו של איתן השיבה לטענות: "הוא חזר לארץ כפי שרצו הוריו, לא נחטף ולא שום דבר דומה לכך".

"בפעם הראשונה אני מדברת עם העיתונות האיטלקית והישראלית", אמרה איה. "במשך חודשים אני שומרת על פרטיותו של איתן, על רווחתה הפסיכולוגית בהווה ובעתיד, עוברת לשון הרע על גופי, והכל מתוך מטרה לשמור על שלומו של איתן. איתן הוא גם אזרח איטלקי - לא רק ישראלי. הוא הגיע לאיטליה בגיל חודש ו-18 יום, חי כל חייו בפאביה שבאיטליה והגיע לחופשות בישראל אצל משפחת אימו כמו ילדים רבים. איתן תמיד גר ליד הבית שלי יחד עם אחי וגיסתי. אני לא זרה לאיתן למרות המידע הכוזב שהופץ".

ההרוגים בתאונת הרכבל באיטליה‎
אסון הרכבל באיטליה

"בעוד איתן היה עדיין בטיפול נמרץ בבית החולים רג'ינה מרגריטה בטורינו, מוניתי כאפוטרופוסית של איתן. מינוי זה אושר אז בבית המשפט לאחר דיונים ארוכים רבים עם השופטת המשפחתית ועם משפחת פלג. השופט, לאחר שבחן והעריך את כל החומרים שהוצגו, וכן שמע את הצדדים, דחה את כל הבקשות של משפחת פלג, והורה למשפחת פלג למסור לי עד 30 באוגוסט את דרכונו הישראלי. פקודת השופט, בקשותיי ופניותיי לעורכי הדין של משפחת פלג נתקלו בהתעלמות. בנוסף, מונתה עורכת הדין ברברה ברטוני כדי להבטיח את ההגנה הטובה ביותר על איתן".

"למרות הכול, ביקורי בני המשפחה תמיד היו סדירים באופן המתחשב בצרכיו של הילד כדי לא לשלול ממנו את הקשר עם משפחת אמו. מאז 10 ביוני עוקב אחרי איתן צוות רב תחומי: OSS, אחיות, פיזיאטר ופיזיותרפיסטים, כמו גם פסיכותרפיסט המתמחה בטראומות ילדות. ככל שחלפו החודשים וחל שיפור במצבו הגופני של איתן, הצרכים השתנו בהדרגה. איתן נמצא כיום בפיקוח של רופא, פיזיותרפיסט ופסיכותרפיסט, ועליו לעבור טיפולים באופן קבוע. הוא אמור לעבור ביקורת בבית החולים השבוע".

"אתמול התרחש אירוע חמור מאוד, טרגדיה נוספת לאיתן", תיארה איה. "איתן נלקח כמתוכנן על ידי סבו מצד אמו שמואל, ליום כיף עם סבו וסבתו. בני הדודים שלו שחיכו לו לארוחת ערב לא הבינו למה איתן לא חזר הביתה. המיטה שלו ריקה, הצעצועים והבגדים נותרו מאחור. שולחן העבודה החדש שלו, תרמיל בית הספר, המחברות, הקלמר והספרים שלו כבר מוכנים לתחילת שנת הלימודים מחר - היום הראשון שלו בכיתה א' עם בן דודו".

"פאביה היא עיר חייו, העיר שבה בילה כל חייו עם הוריו ואחיו הקטן. שם הוא שיחק עם חבריו, אלה שביקש לראות רק השבוע כשחזר מחופשה. לא ברור לי כיצד הרופאים הישראלים יכולים לאמת את מצבו הקליני מבלי שיהיה בידיהם מסמך קליני או פסיכולוגי. לא ברור לי כיצד עמיתיי בישראל יוכלו להעריך ולבחון את איתן ללא אישור מהאפוטרופוסית שלו".

עמית בירן ואשתו טל ז"ל
עמית וטל בירן ז"ל

"אני לא מבינה איך איתן נכנס לישראל לאחר שדיווחתי שוב ושוב על בעיית הדרכון לרשויות הישראליות והחשש שלי ממה שיקרה", טענה הדודה. "לא ברור לי כיצד הם מתכננים לנתק את איתן מהדמויות הקרובות אליו ביותר. איתן טיפח מערכת יחסים רגשית חזקה בחודשי הטיפול הביתי עם הפסיכותרפיסטית שלו, עמה הוא הולך בדרך עדינה וכואבת כל כך. לא ייתכן שהרשויות הישראליות יתייחסו לבקשות האימוץ של משפחת האם. אני בטוחה שהרשויות הישראליות ישתפו פעולה עם האיטלקיות כדי להבטיח את שובו של איתן הביתה".

משפחת סבו של איתן בירן מסרה בתגובה לטענות: "איתן האהוב חזר לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו, כפי שרצו הוריו. מיד עם הגעתו לישראל, נמצא איתן בטיפול רפואי אינטנסיבי של צוות רפואי בכיר בבית החולים שיבא. הבאתו של איתן לישראל נעשתה באופן המגשים את צוואת הוריו. הוא לא נחטף ולא שום דבר מופרך או דומה לכך. הוא נמצא בחיק המשפחה, עטוף באהבה וחום כפי שראוי שיהיה. מעבר לכך, אין אפשרות לפרט כרגע בשל צווי הפרסום הנובעים מהיותו קטין".

ראש הקהילה היהודית במילאנו מילו השבאני מסר בתגובה לאירוע: "מילאנו שמעה על החטיפה ואנו בהלם. אנחנו מבקשים להעביר את תנחומינו על המעשה שנוגד את החוק האיטלקי והבין-לאומי, ומודעים לסכסוך בין המשפחות. עבורנו, היהודים, אלה ימי חג וחשבנו שלכן הם באו, אבל כמו שאנחנו יודעים איתן הלך עם סביו ובמקום שיחזור הביתה - קיבלנו הודעה".