5 מוקדים עדיין עולים באש: למרות שבמרבית הגזרות הושגה הכלה של הלהבות, השרפה הגדולה בהרי ירושלים טרם הסתיימה. כוחות הכיבוי חזרו לפעול בשטח הבוקר (שני), לאחר ש-17 אלף דונם נשרפו מאז אתמול. "מוקדם לקבוע שהושגה שליטה", נמסר בהודעת שירותי הכבאות וההצלה. למאמצים הצטרפו מטוסי כיבוי, וכמה יישובים עדיין בסכנה.

משירותי כבאות והצלה הועבר הבוקר עדכון באשר למוקדי השרפות שעדיין פעילים: האש כילתה שטח בהיקף של כ-17 אלף דונמים. לשם השוואה, מדובר בכמעט פי 4 מהשטח שעלה באש בשרפה הגדולה הקודמת באזור נווה אילן. "במרבית הגזרות הגענו להכלה, אולם מוקדם לקבוע כי הושגה שליטה", נמסר בהודעה.

חמשת המוקדים שבהם עדיין הלהבות בוערות הם: צובה-כסלון, בית מאיר-שורש שואבה, איתנים-גבעת יערים-צובה והר איתן-סטף. טפסר ניסים טויטו, מפקד מחוז ירושלים של כבאות והצלה, הדגיש: " פעולת מטוסי הכיבוי שהופסקה בשעות הלילה התחדשה עם אור ראשון. ארבעה מטוסים ממש עכשיו, ועוד שישה יצטרפו בשעה הקרובה".

נזקי השרפה בהרי ירושלים (צילום: אריאל קדם, רשות הטבע והגנים)
נזקי השרפה בהרי ירושלים, הבוקר | צילום: אריאל קדם, רשות הטבע והגנים

במשטרה עדכנו על סיומה של הערכת מצב בראשות מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן, שבסיומה הבהיר כי המשימה העיקרית היום היא להשלים את פעולות הכיבוי באופן סופי ולמנוע את התחדשות האש, בדגש על המוקדים הפעילים. במאמצים לוקחים חלק גם טייסת הכיבוי המשטרתית, לצד סיוע נוסף של חיל האוויר.

בתוך כך, בשל השרפה הודיעו ברשות הטבע והגנים על סגירת שבילי טיול באזור. תיאסר הכניסה לציר הטיול האדום והכחול מכביש 38, שבילי הטיול מנחל כיסלון לכיוון איתנים – בסימון אדום כחול ושביל ישראל, ושמורת הר טייסים כולה.

השריפה בהרי יהודה (צילום: אבנר מידד, TPS)
השריפה בהרי יהודה | צילום: אבנר מידד, TPS

ראש הממשלה נפתלי בנט הגיע אל החפ"ק שהוקם באזור ואמר: "הכיוון חיובי, אבל עד שזה לא נגמר זה לא נגמר. לשרפות יש דינמיקה מתעתעת, ממשיכים בפעולה רציפה כל הלילה". בנט גם שיבח את צוותי ההצלה והחירום: "כוחות ההצלה הצילו חיים, אנחנו מוטרדים מפגיעה פוטנציאלית באזור עין כרם ועמינדב".

רה"מ הסביר כי מטוסי הכיבוי לא פעילים בלילה, וכי הם יחדשו פעילות לקראת השעה 6 בבוקר. "אנחנו מקווים שבמהלך שעות הבוקר-צהריים נשתלט על העניין", הוסיף. "עד אז אני קורא לתושבי האזור להישמע להנחיות. המשמעת וההתנהלות הטובה בקיום הנחיות כוחות החירום הצילה חיים - ממש כך. נעקוב מקרוב. מודה בשמי ובשם האזרחים לכל הכוחות, סומכים עליכם".

שריפה בגבעת יערים (צילום: עופר בן יהודה)
השרפה בגבעת יערים | צילום: עופר בן יהודה

עם התפשטות הלהבות, נדרשו הכוחות לפנות את בית החולים הפסיכיאטרי "איתנים". עם סיום הפינוי, התברר כי ישנם שני מטופלים שנעדרים. המשטרה הפיצה תמונות של השניים לכל הכוחות בשטח, ובמהלך הלילה איתרה את אחד מהם. החיפושים נמשכים אחר הנעדר השני, שבתאי שמעון סיגל, תושב מעלה אדומים בן 25 (בתמונה מצד ימין). 

ההערכה היא ששני הנעדרים ברחו מיוזמתם מבית החולים "איתנים" ברגע שהשרפה החלה להתקרב. אחד משניהם הוא עצור של משטרת מחוז ש"י, שנשלח לאיתנים על-ידי בית המשפט לצורכי הסתכלות. השני היה עצור ושוחרר, אך נדרש להמשיך טיפול בבית החולים. ההערכה היא, כאמור, שבחסות המהומה שהחלה במקום בגלל השרפה המתקרבת, ניצלו השניים את ההזדמנות וברחו.‎

שריפה בבית מאיר (צילום: אריאל קדם, רשות הטבע והגנים)
שרפה פרצה בבית מאיר - קו בתים ראשון פונה | צילום: אריאל קדם, רשות הטבע והגנים

לאחר שנחסמה אליו הגישה הרגלית, הוזנקו מסוקי חילוץ של יחידת 669 של חיל האוויר לחילוץ המטופלים והצוות בבית החולים איתנים - אך לבסוף הם חולצו בהצלחה ברכבים לבית החולים גבעת שאול. שר הביטחון בני גנץ, בתיאום עם הרמטכ"ל אביב כוכבי, הורה לסייע לכוחות בשטח עם מסוקי חילוץ, כבאיות וכוחות ההצלה המתמחים בפינוי של פיקוד העורף ולהגיש כל סיוע שיידרש, כך על פי הודעה של משרד הביטחון.

שמואל אילוז שנמצא באזור השרפה באיתנים אמר מוקדם יותר בשיחה עם N12: "אנחנו בקטסטרופה. יש כאן שורה של אוטובוסים שלא יכולים לעבור ולפנות את המטופלים. כל הצירים חסומים ויש תחושה של מלכודת אש. זה טירוף מה שקורה כאן, מפחדים שזה יזכיר את הכרמל".

הנעדרים עמם אבד הקשר סמוך לאירוע השריפה‎ (עיבוד: ללא)
הנעדרים עמם אבד הקשר סמוך לאירוע השריפה‎ | עיבוד: ללא

בהמשך, פונו בתים בארבעה יישובים נוספים. ההערכה היא שכרגע לא נשקפת סכנה לתושבי האזור. למרות זאת, עשרות צוותים של לוחמי האש ימשיכו לפעול במקום לאורך כל הלילה במטרה לכבות את המוקדים שעדיין בוערים ולמנוע את התחדשות הלהבות. נציב הכבאות וההצלה דדי שמחי אמר שהשרפה פרצה ככל הנראה כתוצאה ממעשה ידי אדם - אך לא ברור אם זה בעקבות רשלנות או מעשה מכוון.

מוקדם יותר אמש הכוחות נערכו גם לאפשרות של התפשטות האש לכיוון היישובים קריית יערים, עין ראפה, עין נקופה וצובה - ואף היה חשש שהתושבים שם יצטרכו להתפנות מבתיהם. בנוסף, רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון פתחה את חמ"ל העורף הלאומי ברמלה, וזאת כדי לתאם את פעילות משרדי הממשלה בשרפה בהרי ירושלים.

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, לקח חלק בתדרוך הערכת המצב מוקדם יותר היום ואמר: "כוחות גדולים של כבאות והצלה ומשטרה ערוכים לפינוי יישובים נוספים במידת הצורך". לדבריו, נראה כי כוחות הכיבוי הצליחו להשתלט על השרפה ומנתבים את הלהבות בצורה בטוחה. "בשלב הזה איננו יודעים לומר מה גרם לשרפה", אמר.

13 מטוסי כיבוי מטייסת "אלעד" פעלו לכבות את האש והטילו חומרים מעכבי בעירה בכל המרחב. בנוסף, צוותי הכיבוי החלו בפינוי רחוב השקד במושב בית מאיר. דוברות המועצה האזורית מטה יהודה ציינה כי בגלל הרוח החזקה יש קושי להשתלט על האש. במקביל נמשכים מאמצי הפינוי של התושבים, 2 מרכזי קליטה נפתחו עבור המפונים - בבית הספר עין כרם ובחדר האוכל בקריית ענבים.

השרפה בהרי ירושלים: עשן כבד במרכז העיר (צילום: N12)
השרפה בהרי ירושלים: עשן כבד במרכז העיר | צילום: N12
שריפה בהרי ירושלים (צילום: ניצן שם טוב)
השרפה בהרי ירושלים - עשן כבד בשמיים | צילום: ניצן שם טוב

המועצה האזורית מטה יהודה עדכנה מוקדם יותר כי "נכון לעכשיו, קיימים נזקי רכוש בעיקר באזור רמת רזיאל, אך עוד מוקדם מכדי לאמוד את הנזק. תושבת בת 81 מגבעת יערים ששאפה עשן פונתה לבית החולים". בכבאות והצלה ציינו כי הכוחות פועלים בגזרת שורש ובית מאיר אך לא נשקפת באזור סכנה.

מטוסי כיבוי בהרי יהודה
מטוסי כיבוי פועלים לכיבוי השרפה

בעקבות השרפה המשטרה חסמה לתנועה את כביש 395 בצמת אשתאול לכיוון רזיאל וכן את כביש 3955 מכיכר תחנת דלק פז שורש לכיוון מושב בית מאיר. במשטרה ביקשו מהנהגים להישמע להנחיות השוטרים ולנהוג בזהירות ובסבלנות: "ציבור הנהגים מתבקש לבחור בצירי תנועה חלופיים ולהימנע מהגעה לכיוון האזור בכדי להימנע מסיכון מיותר והפרעה לכוחות הרבים באירוע".

ענני העשן מהשריפה בארמון הנציב (צילום: גיא צמח)
עשן השרפה בארמון הנציב בירושלים | צילום: גיא צמח
שריפה בבית מאיר (צילום: אריאל קדם, רשות הטבע והגנים)
שרפה פרצה בבית מאיר - קו בתים ראשון פונה | צילום: אריאל קדם, רשות הטבע והגנים

"האש הגיעה במהירות עצומה", סיפר ל-N12 אבינועם ערמוני, תושב רמת רזיאל. "יש אצלנו כוחות מהמושב עם צינורות. כשהתפנינו האש דהרה כבר במרכז המושב. כשניסינו לצאת, האש הייתה בחלק המערבי של המושב. האש בערה בעצים של אחד השכנים, עמדו חבר'ה עם צינור ואני מקווה שהצליחו לפנות את העץ מליפול על הבית".

"לא יודעים כרגע לאן חוזרים", הוסיף ערמוני. "מוכרח לומר שהיו המון כוחות משטרה, כיבוי אש, מטוסים. החברים פועלים מהר". לוחמי האש עדכנו גם כי הם פועלים בשתי גזרות עיקריות: האחת במושב בית מאיר, והשנייה באזור רמת רזיאל, שואבה ואיתנים. השרפה ממשיכה לנוע בחסות הרוחות, וישנו דיווח כי האש ברחוב החורש בשואבה הגיעה עד לקו הבתים.

עשן בירושלים (צילום: דניאל שמיס)
עשן השרפה בעיר ירושלים | צילום: דניאל שמיס

"צוותים נוספים מרחבי המחוז בדרכם למקום", ציינו בכיבוי והצלה. "כמו כן, הופעל סיוע חוצה מחוזות, וצוותים ממחוזות שכנים נמצאים אף הם בדרכם למקום". במד"א הודיעו כי צוותי ההצלה של מגן דוד אדום שפועלים בגזרת ירושלים ערוכים בכוננות גבוהה להעניק טיפול רפואי לנפגעים, ועד כה דווח ש-4 בני אדם סובלים מבעיות נשימה עקב שאיפת העשן.

חפ"ק המשטרה באיזור השריפה (צילום: דוברות המשטרה)
חפ"ק המשטרה באיזור השריפה | צילום: דוברות המשטרה
שריפה בבית מאיר (צילום: N12)
השרפה בבית מאיר | צילום: N12

באזור השרפה פעלה טייסת הכיבוי של היחידה האווירית של משטרת ישראל שמסייעת לכוחות הכיבוי. נפתח חפ"ק בראשות מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן ונציגי שירות כבאות והצלה בראשות נציב כב"ה, רב טפסר דדי שמחי. גם צוות של 669, יחידת החילוץ וההצלה של צה"ל הוקפץ לשרפה.

מצה"ל נמסר: "לפני זמן קצר, הוזנקו לוחמים מחטיבת החילוץ ויחידות כבאים של פיקוד העורף, וכן הוזנקו מסוקי חיל האוויר עם לוחמי יחידת 669, לסיוע במשימות כיבוי, פינוי וחילוץ בשרפות בהרי ירושלים. כמו כן, הוקצו מספר כלי טיס למשימות חוזי באזור".