מותו הפתאומי של שרון אסמן, מפקד חטיבת הנח"ל, הכה את צה"ל בתדהמה. הקצין המוערך בן ה-42 התמוטט היום (חמישי) בחדר הכושר בבסיס בית ליד, ורופא החטיבה נאלץ לקבוע את מותו במקום – 3 ימים בלבד לאחר שנכנס לתפקידו. מקורביו וגורמים בצבא מעידים על קצין מעט שונה בנוף הצבאי: שקט ומאופק, אך מוערך מאוד בעיני פקודיו. יעידו על כך דבריו של הרמטכ"ל אביב כוכבי, שכינה את אסמן "קצין וג'נטלמן, שגילם את הפתגם "ממני תראו וכן תעשו".

אלוף (במיל') אמיר אבולעפיה, מח"ט הנח"ל לשעבר ומי שפיקד על אסמן, חיזק את הדברים של כוכבי: "דימוי של מ"פ או מפקד בצבא בדרך כלל מתחבר לצעקות, אבל שרון היה אחר". לטענתו, זה בדיוק היה סוד הקסם של אל"ם אסמן: "הייתה בזה המון עוצמה, שהתבטאה בעיקר ברגעים הקשים שבהם ידע לתפקד בקור הרוח שלו".

אבולעפיה לא היחיד שדיבר בשבחו של אסמן. הוא עבר מסלול קרבי ארוך ומפרך כמפקד חטיבות ביהודה ושומרון, שם נלחם בטרור. בהמשך הוא גם עבר בפיקוד הצפון, ובצבא צפו לו עוד שורת תפקידים בכירים בעתיד. הוא גדל בחטיבת הנח"ל והצטיין בשורת תפקידים בחטיבה, כך שהמינוי שלו היה טבעי לחלוטין.

"אני מודה לכם על האמון והזכות הגדולה שהפקדתם לידיי", אמר בהתרגשות בטקס ביום שני האחרון. "אני מקבל, מתוך שליחות ומחויבות אדירה, את הפיקוד על חטיבת הנח"ל, כור מחצבתי ודרך חיי. חטיבה שבה לחמתי ולצערי איבדתי חברים, מפקדים ופקודים".

התפקיד החדש שכל כך רצה היה ללא ספק גולת הכותרת של שירותו. בערב מפקד בסימן מבצע "צוק איתן" שנערך בחודש מרץ האחרון בחטיבת הנח"ל, שיתף אסמן בתחושות שלו לגבי הפיקוד בחטיבה במהלך המבצע: "אתה לא יכול לנצח קרבות בלי יוזמה, ופה זה בא לידי ביוטי ברוב הרמות וברוב הזמן. לאנשים היה ברור מהם גבולות הגזרה, והם יצאו לכבוש מבנים והפגינו דבקות במשימה. גדוד הוא אחת המסגרות הכי עוצמתיות בצה"ל, ואין שום דבר שעוצר אותנו מלהגיע לכל משימה".

פקודיו העידו עליו שלא מיהר לצאת הביתה באמצע השבוע, והתעקש תמיד להישאר עם חייליו. הוא עבר הרבה בחייו הקצרים, דרך כל הסיכונים האישיים. כעת על אל"ם ישראל שומר, שאותו החליף אסמן בתפקיד וחוזר כעת לפקד על חטיבת הנח"ל, לסייע ללוחמיו להתגבר על האובדן הקשה והפתאומי. לטענת אבולעפיה, זה גם יקרה: "חטיבת הנח"ל חזקה ואני משוכנע שתדע להתגבר גם על אובדן המפקד המוערך והאהוב".